15 października nauczyciele rozpoczną strajk?

W obliczu kolejnego nauczycielskiego protestu, którego początek zapowiedziano na 15 października Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi i Sylwester Pawłowski, przewodniczącym Komisji Edukacji łódzkiej Rady Miejskiej napisali list do Ministra Edukacji. Apelują, by minister zapobiegł eskalacji konfliktu, siadając z przedstawicielami związków zawodowych do rozmów.

15 października nauczyciele rozpoczną strajk? -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
15 października nauczyciele rozpoczną strajk? , fot. Monika Pawlak / UMŁ

- W jednym z wywiadów minister Piontkowski dał do zrozumienia, że teraz będzie lepiej, bo strajk będzie włoski co ma oznaczać między innymi brak wycieczek czy zajęć dodatkowych, a nie odwoływanie zajęć, czyli de facto paraliż szkół i przedszkoli - powiedział Tomasz Trela, dodając: - Jesteśmy innego zdania, a napięta sytuacji nas nie bawi, ani nie składania do lekceważenia zapowiedzi strajkowych jako tych mniej poważnych. Nie wiemy do czego może zapowiadany protest doprowadzić. Nie wiemy jak długo potrwa. Wiemy natomiast, że cenę najwyższą zapłacą uczniowie, czyli ci, którzy niczemu nie zawinili.

Zapowiadana akcja protestacyjna to efekt ogólnopolskiego referendum jakie przeprowadzili działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ponad połowa ankietowanych opowiedziała się za protestem w formie strajku włoskiego, czyli za ograniczeniem się do wykonywania zadań ściśle wynikających z prawa. A to oznacza brak wycieczek, wyjść do teatru, zajęć pozalekcyjnych. Za powtórką z wiosny, kiedy to nauczyciele odeszli od tablicy, czyli nie pracowali, tym razem było 18 procent biorących udział w referendum.

- Apelujemy do ministra Dariusza Piontkowskiego, aby wyszedł zza biurka za którym się schował i zaczął rozmawiać ze związkami zawodowymi zanim będzie za późno - powiedział radny Sylwester Pawłowski, dodając: - Proces lekceważenia, powiem więcej, upodlania nauczycieli w wydaniu rządu trwa w najlepsze. Zapowiedzi podwyżek płac w żadnej mierze nie są zgodne z oczekiwaniami nauczycieli i pracowników szeroko rozumianej edukacji. Polska szkoła tkwi w zapaści i nie widać szans na wyjście z tej sytuacji. Bez ministra edukacji a może i premiera nie uda się tego konfliktu rozwiązać, samorządy nie są w stanie ani nie mają uprawnień aby zastąpić rząd.

Akcja protestacyjna ma się rozpocząć 15 października i jest bezterminowa co oznacza, że może trwać dotąd aż nauczyciele uznają, że oferta rządu zaspokaja ich oczekiwania.

Powiązane pliki

  • List do MEN (189 KB)

    Kliknij, aby otworzyć lub pobrać plik.

Polecane aktualności

Unijny Dialog Młodzieżowy, czyli z licealistami o zatrudnieniu -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Unijny Dialog Młodzieżowy, czyli z licealistami o zatrudnieniu

Monika Pawlak / BRP

O lokalnych formach wsparcia dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy rozmawiali z uczniami... więcej

Gorączka świątecznych zakupów. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi, jak nie dać się oszukać -  fot. CC0 license

Gorączka świątecznych zakupów. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi, jak nie dać się oszukać

Magdalena Kardas / BKSiDŁ

Lepiej kupić w sklepie czy w internecie? Czy można zwrócić prezent od św. Mikołaja? Jak nie dać się... więcej

Dzięki dotacji można uruchomić własną firmę, prowadząc działalność zgodną ze swoją pasją  -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

24 mln zł na zakładanie własnej działalności

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

24 mln zł na uruchomienie własnej firmy. Własną działalność może założyć ponad 500 osób. Do czego to... więcej

Aplikacja Refotografie -  mat. UMŁ

Dziedzictwo miasta w telefonie, na wycieczkach i warsztatach

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Chcesz zobaczyć, jak w ciągu stulecia zmieniała się Łódź, jakie zabytki Starego Cmentarza udało się... więcej

Jakich zmian w Budżecie Obywatelskim oczekują łodzianie? Spotkania i rozmowy w konsultacjach BO dały efekt w postaci kilku kluczowych uwag

Zmiany w Budżecie Obywatelskim. Spotkania i rozmowy dały efekt w postaci kluczowych uwag

Agnieszka Rutkowska / BRP

Budżet Obywatelski to ciągłe zmiany. Co roku pytamy łodzian, jakie chcieliby wprowadzić w kolejnym... więcej