Średniowieczny piknik dla rodzin zastępczych

Zaczęło się od szukania śladów diabła Boruty na murach Kolegiata w Tumie. Stamtąd rodziny wybrały się do Zamek Królewski w Łęczycy, gdzie dzieciaki wspinały się po wąskich, krętych schodach na zamkową wieżę, a w muzeum oglądały, jak żyli dawniej chłopi, a jak - szlachta.

Zaczęło się od szukania śladów diabła Boruty na murach Kolegiata w Tumie. Stamtąd rodziny wybrały się do Zamek Królewski w Łęczycy, gdzie dzieciaki wspinały się po wąskich, krętych schodach na zamkową wieżę, a w muzeum oglądały, jak żyli dawniej chłopi, a jak - szlachta. Wizytę w Łęczycy zakończył spacer po starówce. Później zaczęły się prawdziwie piknikowe atrakcje w Besiekierach przygotowane przez bractwa rycerskie. Było celowanie podkowami i wiankami ze słomy oraz konkurs zdobienia tarcz z tektury. Dzieci mogły również podziwiać pokazy alchemiczne i sprzęt astronomiczny z czasów Kopernika. Na miłośników zajęć rękodzielnicznych czekało wypiekanie podpłomyków oraz czerpanie papieru, a fani rycerzy świetnie bawili się podczas przymierzania zbroi.

W średniowiecznym pikniku uczestniczyło około 120 osób z rodzin zastępczych. W jego przygotowanie zaangażowało się wiele instytucji, za co wszystkim serdecznie dziękujemy. Zbigniew Kruk z Sklepy Zbyszko przekazał kaszanki i kiełbaski na grilla, firma E.Leclerc Łódź - słodycze i drobne upominki dla dzieci, a ks. Bogdan Marciniak, proboszcz Parafia Zmartwychwstania Pańskiego W Łodzi - słodycze, zabawki oraz pieniądze na organizację pikniku. Wodę mineralną sponsorowała firma Polska Woda z Ozorkowa. 
Muzeum w Łęczycy oraz Parafia Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie zaoferowały bezpłatne wejście. Tomasz Pietrzak, wójt gminy Grabów udostępnił teren w Besiekierach oraz przygotował namiot. 
Pomocą służyli również: Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Grabowie oraz Agnieszka Majczak z córką Mirellą prowadzące bar „Dobry Smaczek” w Besiekierach. 
Atrakcje dla dzieci przygotowały: Stowarzyszenie Ordo GladiiGrupa Pasjonatów ŚredniowieczaKonfraternia Burgus Carpinei oraz Verthandi Vilja. 
Dziękujemy również firmie Stora Enso Poland S.A., którą poprosiliśmy o kartonowe odpady, by przygotować z nich tarcze do malowania, a dostaliśmy dużo więcej - firma specjalnie dla nas wycięła tarcze z tektury. 
Organizację sfinansowaliśmy również z pieniędzy wygranych w konkursie Fundacja EY
Podziękowania należą się także pracownikom kilku wydziałów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, którzy przyjechali na piknik, by pomagać jako wolontariusze.

Fot. - pracownicy MOPS-u. Więcej zdjęć na profilu bractwa. www.facebook.com/pg/gps.plock/photos/

Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za wspólną zabawę.

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej