Rodziny zastępcze w Indiańskiej Wiosce Tatanka

Ścigali się drewnianymi żółwiami, celowali dzidą do słomy, skakali w workach i przeciągali drużynowo linę. A to dopiero początek zabaw w Wioska indiańska Tatanka łódzkie w Solcy Małej pod Ozorkowem, gdzie powstała jedyna w Polsce ziemianka wzorowana na domostwach Indian Hidatsa, Mandan i Pawnee, a w niej muzeum z kolekcją replik indiańskiego rękodzieła. W weekend gościły tam łódzkie rodziny zastępcze. Twórcy wioski, związani z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian, pokazywali i opowiadali im, jak wyglądało codzienne życie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Ale atrakcje przygotowano nie tylko z myślą o najmłodszych. Rodzice również nie mogli narzekać na brak zajęć. Podczas gdy dzieci szalały pomiędzy namiotami tipi, rzucając frisbee i puszczając bańki, dorośli wzięli udział w wyjątkowym szkoleniu. Ich głównymi partnerami były konie. Budowanie więzi z nimi stało się podstawą warsztatu uczącego kontaktu niewerbalnego i języka ciała. Wszystko po to, by spojrzeć w nowy sposób na sztukę wzbudzania szacunku do siebie i innych oraz umiejętne stawianie granic. Co ciekawe, pracująca z uczestnikami warsztatu klacz Dakota miała za sobą doświadczenia równie bolesne jak wiele dzieci, które straciły dom. Została osierocona tuż po narodzinach i początkowo wychowywali ją jedynie ludzie. Ale potrzebne było wsparcie ze strony innych koni. Na szczęście udało się znaleźć dla Dakoty zastępczą mamę.

Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w organizacji warsztatów „Na koniu po Dzikim Zachodzie i w głąb siebie”. Wycieczkę sfinansowały Fundacja PZU oraz Fundacja EY. Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Łodzi podarowała 10 skrzynek jabłek, a dzieciom towarzyszyli w zabawach wolontariusze Fundacja Gajusz Gajusz, PZU i MOPS-u oraz studenci psychologii z Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Dziękujemy również twórcom Wioska indiańska Tatanka łódzkie za gościnność, prawdziwie indiański klimat oraz rabat dla rodzin zastępczych oraz Andrzej Makacewicz z JNBT Horsemanship Academy za mistrzowskie poprowadzenie warsztatów i niezwykłą współpracę z końmi. Fot. Daniel Rocky Jasitczak - również serdecznie dziękujemy.

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej