Rodziny zastępcze w Indiańskiej Wiosce Tatanka

Ścigali się drewnianymi żółwiami, celowali dzidą do słomy, skakali w workach i przeciągali drużynowo linę. A to dopiero początek zabaw w Wioska indiańska Tatanka łódzkie w Solcy Małej pod Ozorkowem, gdzie powstała jedyna w Polsce ziemianka wzorowana na domostwach Indian Hidatsa, Mandan i Pawnee, a w niej muzeum z kolekcją replik indiańskiego rękodzieła. W weekend gościły tam łódzkie rodziny zastępcze. Twórcy wioski, związani z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian, pokazywali i opowiadali im, jak wyglądało codzienne życie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Ale atrakcje przygotowano nie tylko z myślą o najmłodszych. Rodzice również nie mogli narzekać na brak zajęć. Podczas gdy dzieci szalały pomiędzy namiotami tipi, rzucając frisbee i puszczając bańki, dorośli wzięli udział w wyjątkowym szkoleniu. Ich głównymi partnerami były konie. Budowanie więzi z nimi stało się podstawą warsztatu uczącego kontaktu niewerbalnego i języka ciała. Wszystko po to, by spojrzeć w nowy sposób na sztukę wzbudzania szacunku do siebie i innych oraz umiejętne stawianie granic. Co ciekawe, pracująca z uczestnikami warsztatu klacz Dakota miała za sobą doświadczenia równie bolesne jak wiele dzieci, które straciły dom. Została osierocona tuż po narodzinach i początkowo wychowywali ją jedynie ludzie. Ale potrzebne było wsparcie ze strony innych koni. Na szczęście udało się znaleźć dla Dakoty zastępczą mamę.

Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w organizacji warsztatów „Na koniu po Dzikim Zachodzie i w głąb siebie”. Wycieczkę sfinansowały Fundacja PZU oraz Fundacja EY. Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Łodzi podarowała 10 skrzynek jabłek, a dzieciom towarzyszyli w zabawach wolontariusze Fundacja Gajusz Gajusz, PZU i MOPS-u oraz studenci psychologii z Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Dziękujemy również twórcom Wioska indiańska Tatanka łódzkie za gościnność, prawdziwie indiański klimat oraz rabat dla rodzin zastępczych oraz Andrzej Makacewicz z JNBT Horsemanship Academy za mistrzowskie poprowadzenie warsztatów i niezwykłą współpracę z końmi. Fot. Daniel Rocky Jasitczak - również serdecznie dziękujemy.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej