Łódź rewitalizuje, Łódź szkoli - zostań opiekunką medyczną

Bezrobotne kobiety z rewitalizowanych obszarów Łodzi zmieniają swoje życie. Uczą się opieki nad osobami starszymi i chorymi. Zostaną opiekunkami medycznymi, a po kursie mają zagwarantowaną pracę.

Bezrobotne kobiety z rewitalizowanych obszarów Łodzi zmieniają swoje życie. Uczą się opieki nad osobami starszymi i chorymi. Zostaną opiekunkami medycznymi, a po kursie mają zagwarantowaną pracę.  -  fot. Stefan Brajter
Bezrobotne kobiety z rewitalizowanych obszarów Łodzi zmieniają swoje życie. Uczą się opieki nad osobami starszymi i chorymi. Zostaną opiekunkami medycznymi, a po kursie mają zagwarantowaną pracę. , fot. Stefan Brajter

"Łódź rewitalizuje, Łódź szkoli - zostań opiekunką medyczną" to projekt przygotowany i realizowany wspólnie przez miasto oraz HRP Group, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 - Grupa kilkudziesięciu pań postanowiła zmienić swoje życie – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - I to w niełatwym momencie. Kobietom wieku się nie wypomina, ale nie zdradzę tajemnicy, gdy powiem, że Panie mają ponad 40 lat. Miały problem ze znalezieniem pracy. Gdy rozpoczynały szkolenie, były bezrobotne. Dziś uczą się, jak być opiekunką medyczną. Po tym szkoleniu będą mogły podjąć pracę przy opiece nad starszą czy schorowaną osobą. I my im tę pracę zapewnimy.

W naszych miejskich domach pomocy społecznej. Tym bardziej je podziwiam, ponieważ to bardzo ciężka praca. I bardzo potrzebna - również w naszym mieście. Nie jest przecież tajemnicą, że społeczeństwo nam się starzeje i takich rąk do opieki będzie potrzeba coraz więcej. Nie zapominajmy też, że panie pochodzą z obszaru,
w którym rozpoczęła się rewitalizacja. Taki projekt pokazuje, że rewitalizacja to nie tylko remonty budynków czy dróg – mówiła na konferencji Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

W projekcie uczestniczą 24 panie z obszaru rewitalizacji. Zostały one podzielone na 2 grupy po 12 osób. Pierwsza już rozpoczęła szkolenia. Właśnie przechodzi m.in. część praktyczną kursu, czyli na fantomach uczy się pierwszej pomocy i opieki nad osobą starszą, niepełnosprawną, schorowaną. Jednocześnie uczestniczki mają też zajęcia teoretyczne. W sierpniu szkolenie zaczyna druga z grup - również 12-osobowa. Każde ze szkoleń trwa 4,5 miesiąca, a w czasie ich trwania panie mają wypłacane stypendium.

- Panie uczą się, jak zajmować się osobami starszymi i chorymi zarówno w domu pomocy społecznej, jak i w domu pacjenta – podkreśla Anna Ornaf z firmy HRP Care.

We wrześniu (I grupa) i październiku (II grupa) uczestniczki projektu rozpoczynają miesięczne praktyki w DPS. A po miesiącu praktyk, 12-miesięczne, subsydiowane z projektu, zatrudnienie w DPS-ach. Opiekunki oczywiście będą dostawały wynagrodzenie za swoją pracę.

Do projektu zaproszono kobiety w wieku 40+ z obszaru rewitalizacji, ale pierwszeństwo miały osoby w wieku 50+, z niepełnosprawnościami, bezrobotne dłużej niż przez 12 miesięcy. Na przedsięwzięcie przeznaczono 1 mln zł dotacji z UE

- Ten projekt zadedykowaliśmy osobom, które chcą zmienić swoje życie, ale też poświęcić się na rzecz innych, a jednocześnie zmienić zawód i znaleźć nową pracę. Do udziału w szkoleniu zaprosiliśmy osoby, które nie boją się ciężkiej pracy z osobami starszymi i chorymi. Taki projekt w naszym starzejącym społeczeństwie jest szalenie potrzebny – podsumowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej