Festiwal Nauki i Łódzkie Eureka

W dniu 18 października 2021 r. miała miejsce uroczysta inauguracja XX edycji Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Nowe Horyzonty”.

Festiwal Nauki i Łódzkie Eureka
Festiwal Nauki, Techniki Sztuki jest organizowany od 2001 roku, przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe, wraz z łódzkimi uczelniami, organizacjami naukowymi i technicznymi.

Festiwal Nauki, Techniki Sztuki jest organizowany od 2001 roku, przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe, wraz z łódzkimi uczelniami, organizacjami naukowymi i technicznymi.

Celem Festiwalu jest promocja osiągnięć łódzkich środowisk naukowych i artystycznych, popularyzacja nauki i sztuki, a także integracja środowisk akademickich z mieszkańcami Miasta.

Podczas inauguracji Festiwalu Adam Pustelnik – Wiceprezydent Miasta Łodzi wręczył statuetki Prezydenta Miasta Łodzi dla naukowców wyróżnionych „Łódzkie Eureka”.

Wyróżnienia te przyznaje Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne dla przedstawicieli łódzkiego świata nauki.

Do wyróżnienia mogą być zgłaszane osiągnięcia o randze krajowej lub międzynarodowej, uzyskane w roku poprzedzającym rok przyznania „Łódzkich Eurek”.

Za rok 2020 Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przyznała w sumie pięć wyróżnień.

W kategorii „Technika” laureatem Łódzkie Eureka został zespół pod kierownictwem dr hab. inż Anna Masek – prof. PŁ w składzie dr inż. Małgorzata Latos-Brózio, dr inż. Anna Kosmalska, mgr inż. Angelika Plota, mgr. inż. Olga Olejnik, mgr inż. Stefan Cichosz, inż. Karol Tutek  - z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej - za opracowanie rozwiązania Proekologiczne kompozyty polimerowe otrzymywane z surowców odnawialnych (roślinnych).

W kategorii „Nauka”  Łódzkie Eureka trafiły do dr hab. Moniki Wiśniewskiej– Kin oraz mgr Weroniki Kisiel – z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego – za Skuteczne zdziwienie. Wyzwalającą myślenie naukę czytania; a także do mgr inż. Elżbiety Mierzejewskiej oraz dr hab. Magdaleny Urbaniak - prof. UŁ, z Wydziału  Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego - za opracowanie metody stymulowanej biodegradacji herbicydów fenoksykwasowych w glebie.

W kategorii „Sztuka” Łódzkie Eureka 2020 także trafiły do dwóch laureatów: dr Mariusza Wilczyńskiego – ze Szkoły Filmowej w Łodzi - za film animowany pełnometrażowy pt. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" oraz do dr Tomasza Szczepanika – z Akademii Muzycznej w Łodzi - za zajęcie I miejsca podczas International Composition Competition Piano Trio 2020 za kompozycję Tessuto na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (Graz, Austria 2020) oraz zdobycie IV miejsce podczas The 9th Rivers Awards Composition Competition (RACC) za Tessuto 2 na erhu, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (Szanghaj, Chiny 2020) .

www.festiwal.lodz.pl

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej