UKRAIŃSKIE DZIECI BAWIĄ SIĘ I DOKAZUJĄ, A POMAGAJĄ IM WOLONTARIUSZE I DARCZYŃCY

Mali chłopcy szaleli na drabinkach, a starsi na trampolinie. Nastoletnie dziewczęta szukały wśród paczek z darami spodni, Bogdanka płakała, bo pokłóciła się ze starszą siostrą, a 7-letnia Mira próbowała ją pocieszyć i jednocześnie uprzątnąć bałagan na podłodze. Tak wyglądało drugie przedpołudnie ponad 40 dzieci z ukraińskiego domu dziecka. Od niespełna 2 dni mieszkają one w jednym z łódzkich domów dziecka razem ze swoimi 3 wychowawczyniami i ich 3 córkami.

Na razie dzieci dopiero poznają swoje nowe miejsce i cieszą się z tego, co dostają. Dużo czasu spędziły dziś na podwórku. Testowały hulajnogi, huśtawki i grały w piłkę. Maluchy, a jest ich naprawdę sporo, każdą nowość zdają się przyjmować z radością i całą wycieczkę do Polski traktują raczej jak wakacyjny wyjazd, a nie ucieczkę przed wojną.

My powoli organizujemy ich pobyt logistycznie. Dr Zoja Kuca z Uniwersytet Łódzki - Wydział Filologiczny została koordynatorką ds. wolontariuszy mówiących po ukraińsku. To bardzo ważne, bo małe dzieci nie rozumieją, że polscy pracownicy domu dziecka nie znają ich ojczystego języka. I jak to małe dzieci próbują do wszystkich mówić po swojemu. Bariera językowa jest teraz ogromnym wyzwaniem dla wychowawców.

Uruchomiliśmy dziś dodatkowy numer telefonu dla darczyńców i wolontariuszy.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom (polsko-, ukraińsko- i rosyjskojęzycznym) za wspólny czas, sprzątanie, remontowanie, skręcanie łóżek, transport oraz segregowanie darów, a także firmom i instytucjom za dotychczasowe wsparcie materialne oraz za wszelkie deklaracje pomocy w najbliższej przyszłości. Jesteście niesamowici w swoich błyskawicznych reakcjach, za co serdecznie dziękujemy. Prosimy jednak o cierpliwość i wyrozumiałość. Zdajemy sobie sprawę, że trudno się do nas dodzwonić. Ale próbujcie do skutku albo piszcie maile i sms-y.

‼️Jeśli chcecie pomóc, to zróbcie to dopiero po konsultacji z nami. Nie organizujcie na własną rękę żadnych zbiórek. Nie przynoście nam pluszaków i słodyczy. Kumulujcie siły, by starczyło ich na wiele tygodni, miesięcy, a może i lat. Mądre pomaganie wymaga przemyślanej organizacji. Nie biegnijmy co sił w nogach do mety, tylko powoli, bez pośpiechu zmierzajmy wspólną drogą. A droga może być długa, bo do Łodzi jadą już kolejne grupy dzieci z ukraińskich domów dziecka.

Kontakt dla osób gotowych pomóc:

788 431 223 (w godz. 10-16)

793 006 743 (tryb ciągły, ale prośba o cierpliwość)

zespolpromocji@capz.lodz.pl

W mailu prosimy napisać swoje imię lub imię i nazwisko, numer telefonu, rodzaj pomocy (nowe ubrania, buty, jedzenie, zabawki, meble, transport, warsztaty, wolontariat).

 

 

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej