SZUKAMY ODPOWIEDZIALNYCH RODZIN DLA DZIECI Z ŁÓDZKIEJ PIECZY!

Niezależnie od naszych działań na rzecz dzieci z ukraińskich domów dzieci cały czas szukamy również rodzin zastępczych dla dzieci z łódzkiej pieczy zastępczej. Przypominamy o tym, bo to jedno z naszych najważniejszych zadań. A z powodu licznych przekazów medialnych o ewakuacji dzieci z Ukrainy dostajemy sporo wiadomości od osób gotowych niemalże natychmiast przyjąć jedno z ukraińskich dzieci. Większość pytających nie ma odpowiednich kwalifikacji i nie zna języka ukraińskiego. A jednocześnie deklaruje ogromną chęć stworzenia domu dla dzieci, które nie dość, że doświadczyły traum we własnych rodzinach (bo zwykle z takiego powodu trafiają do placówek), to jeszcze przeżyły ucieczkę przed wojną i znalazły się w obcym kraju.

Mamy nadzieję, że to nagłe zainteresowanie rodzicielstwem zastępczym przerodzi się przynajmniej u części osób w coś bardziej realnego. Dlatego chcemy przypomnieć, od czego zacząć i na co się przygotować.

‼Jeśli naprawdę chcesz zostać rodziną zastępczą, to koniecznie zgłoś się do swojego lokalnego MOPS-u, MOPR-u lub PCPR-u (w Łodzi działamy jako CAPZ). Pracownicy tych organizacji poproszą Cię o zebranie dokumentów, spotkają się z Tobą w domu, zaproszą na badanie psychologiczne, a po pozytywnej weryfikacji przeszkolą lub skierują na szkolenie. W Łodzi cały taki proces zajmuje zwykle od 3 do 5 miesięcy. I to jest czas, w którym kandydaci powinni także na własną rękę przygotowywać się do bycia rodziną zastępczą – czytając, oglądając, szukając informacji, drążąc temat i rozmawiając z już istniejącymi rodzinami.

Obecnie szukamy rodzin dla 2 grup dzieci: tych, które już są w łódzkich domach dziecka, oraz tych, które dopiero trafią podczas interwencji do pieczy zastępczej. A to oznacza, że potrzebne są różne rodzaje rodzin zastępczych. Standardowe, specjalistyczne i rodzinne domy dziecka przyjmują dzieci po wcześniejszych spotkaniach i już coś wiedzą na temat sytuacji tych dzieci, ich rodzin biologicznych, chorób i zaniedbań, jakich doświadczyły. Nieco inaczej wygląda codzienność pogotowi rodzinnych, do których trafiają dzieci prosto z interwencji, a także maluszki ze szpitali opuszczone przez mamy od razu po narodzinach.

Niektóre spośród około 150 łódzkich dzieci, dla których poszukujemy rodzin, mogą zamieszkać w rodzinach poza Łodzią, a nawet poza regionem. Dlatego chętnie współpracujemy z już istniejącymi rodzinami z innych powiatów.

Niezależnie od miejsca zamieszkania cenimy u rodziców zastępczych m.in.: dojrzałość emocjonalną, elastyczność w zmianie własnych przekonań, umiejętność współodczuwania oraz odnalezienia się w sytuacjach trudnych, całkowicie nowych i zaskakujących, dystans do siebie, a także ogromne poczucie odpowiedzialności.

Przyjmując do rodziny dziecko po przejściach, możesz spodziewać się wielu wyzwań i trudności, które będą miały wpływ na Twój stan psychiczny, relacje z dziećmi biologicznymi i żoną/mężem/ partnerką/partnerem oraz przyjaciółmi i znajomymi. Co nie oznacza, że nie doświadczysz również wielu radości. Dzieci bywają urocze, spontaniczne, roześmiane i potrafią zachwycać się codziennymi czynnościami, na które dorośli już nie zwracają uwagi. Ale dzieci, zwłaszcza te, które wiele w życiu przeszły, umieją także bardzo głośno płakać, krzyczeć, rzucać wulgaryzmami, zeszytami i ubraniami. Mogą tarzać się na podłodze w sklepie, okraść nauczycielkę, kopnąć ciocię i śmiać się z Twojej rozpaczy.

Dlatego jeśli czujesz, że takie sytuacje mogą Cię przerosnąć, albo jeśli lubisz mieć wszystko poukładane, zaplanowane i pod kontrolą, to zastanów się, czy na pewno chcesz rozpocząć przygodę z rodzicielstwem zastępczym.

Te dzieci nie potrzebują jakichkolwiek rodzin. One już poznały dorosłych niedojrzałych, uzależnionych, przemocowych i rozchwianych. Teraz potrzebni są im już tylko ludzie odpowiedzialni, dojrzali oraz świadomi swoich słabych i mocnych stron.

Jeśli jesteś taką osobą i mieszkasz w Łodzi, to napisz do nas.

 

 

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej