POTRZEBNA RODZINA ZASTĘPCZA DLA 9-MIESIĘCZNEJ ZOSI!

Zosieńka urodziła się jako wcześniak, a w 10. dobie życia przeszła operację kardiologiczną. Ale prawdziwym wyzwaniem okazała się dla niej cytomegalia, wirusowa choroba, która już na etapie ciąży spowodowała ciężkie zapalenie płuc. To z powodu wirusa płuca maleńkiej Zosi nie mogły w pełni się rozwinąć. Początkowo kruszynka była przez cały czas podłączona do respiratora, a wyleczenie jej z cytomegalii zajęło pół roku. Ale w ciągu ostatnich tygodni stan zdrowia Zosi bardzo się poprawił. Przez większość dnia dziewczynka oddycha już całkiem samodzielnie. I tylko w nocy wymaga wsparcia oddechowego (w trybie nieinwazyjnym).

Rurka tracheostomijna w szyi sprawia, że dziewczynka nie może na razie przyjmować posiłków doustnie. Do niedawna była karmiona przez sondę, a od kilku dni przez PEG-a, co oznacza, że wszystkie zupki, serki i mleko otrzymuje bezpośrednio przez rurkę do żołądka.

Rokowania medyczne są naprawdę świetne. Płuca Zosi powoli rosną i prawdopodobnie do 2. roku życia wykształcą się na tyle dobrze, że nie będzie potrzebne już żadne wspomaganie oddechowe.

Zosia przez długi czas nie mogła aktywnie się rozwijać, bo była unieruchomiona sprzętem medycznym. Ale teraz nadrabia zaległości. Umie przekręcić się na brzuszek i boki. Siedzi w nosidełku i wózku. Chwyta zabawki, uśmiecha się do swojej ulubionej pielęgniarki i zaczyna gaworzyć.

Zosia od urodzenia mieszka w szpitalu Instytut CZMP na oddziale, który zapewnia jej leczenie na najwyższym poziomie (m.in. wziewnym tlenkiem azotu). Jest tam obecnie rehabilitowana i czeka na nową rodzinę.

Rodzice biologiczni dziewczynki nie udźwignęli emocjonalnie opieki nad ciężko chorym dzieckiem. Kilka miesięcy po narodzinach zrzekli się praw rodzicielskich, umożliwiając córeczce znalezienie nowego domu. To była dla nich bardzo trudna decyzja.

Teraz nastąpił wreszcie ten moment, gdy możemy śmiało powiedzieć wraz z lekarzami, że Zosia jest już gotowa zdrowotnie na opuszczenie szpitala.

‼️Dlatego szukamy dla Zosi rodziny zastępczej, która nie boi się trudnej historii medycznej dziewczynki. Do nowego domu Zosia przeprowadzi się w towarzystwie respiratora, który będzie towarzyszył jej w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy. Na pewno będzie wymagać dalszej rehabilitacji ruchowej oraz stymulacji neurologopedycznej, żeby oswoić się z normalnym jedzeniem.

Sytuacja prawna dziewczynki jest uregulowana. Prosimy o zgłoszenia przede wszystkim od już istniejących rodzin zastępczych, adopcyjnych lub kandydatów kończących wkrótce szkolenie.

Kontakt poprzez Fb Rodzina Jest dla Dzieci lub mailowo: k.tatarzynska@capz.lodz.pl.

 

 

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej