CHOINKA DARCZYŃCÓW POMOŻE CIĘŻKO CHORYM DZIECIOM Z RODZINNEGO DOMU DZIECKA

Znacie ludzi wyjątkowych Bo my znamy. Na przykład rodzinę Zalewskich, która od kilkunastu lat opiekuje się dziećmi ciężko chorymi i niepełnosprawnymi. Wcześniej byli rodziną zastępczą specjalistyczną, a od ponad roku pełnią rolę rodzinnego domu dziecka.

Obecnie tworzą dom dla 6 dzieci. Najstarszy jest Przemek, już pełnoletni młodzieniec z zespołem Pierre’a-Robina. Kilka lat młodsza od niego Gabrysia ma wodogłowie, padaczkę i połowę mózgu. Wiktor urodził się z tak rzadką chorobą genetyczną, że nawet nie ma ona nazwy, a jej efektem są m.in. afazja mowy i zaburzenia równowagi. Ala zmaga się każdego dnia ze skutkami pełnoobjawowego FAS-u i ogromnym skrzywieniem kręgosłupa. A dwaj najmłodsi dżentelmeni to wcześniaki po dużych przygodach zdrowotnych. Jeden z chłopców nie miał po narodzinach przełyku, a drugi ma wszczepioną zastawkę w mózgu.

Większość swoich dzieci Zalewscy uratowali przed życiem w DPS-ach. Tak było m.in. z Przemkiem, który pierwsze 3,5 roku spędził w szpitalu. – Miał skierowanie do DPS-u, a co by tam było za życie dla dziecka! Pielęgniarki dobrze to wiedziały. Przemek był ich ulubieńcem. Próbowały przeczekać i za każdym razem, gdy miał po niego przyjechać transport do DPS-u, mówiły, że ma gorączkę albo infekcję – wspomina pani Renata.

Zalewscy nie wystraszyli się chłopca z rurką tracheostomijną, który nie mówił i nie chodził. – My się nie boimy niepełnosprawności. Nam się nawet niektóre rybki w akwarium rodzą niepełnosprawne. Takie trochę pokrzywione. Ale pływają, jedzą, są akceptowane przez inne rybki. Tak powinno być.

Reportaż Agnieszki Urazińskiej o rodzinie Zalewskich ukazał się z powodu wyjątkowej okazji. Łódzka „Gazeta Wyborcza” już po raz 18. organizuje akcję Choinka Darczyńców. Firmy i instytucje z Łódzkiego kupują swoje bombki, które redakcja „zawiesza” wraz z ich logo na świątecznym drzewku drukowanym w łódzkiej „Wyborczej” oraz publikowanym na portalu lodz.wyborcza.pl.

W tym roku całkowity dochód ze sprzedaży bombek zostanie przekazany na remont i przygotowanie sali do rehabilitacji dla dzieci w domu u Zalewskich.

Darczyńcy gotowi zakupić bombkę proszeni są o kontakt mailowy: aleksandra.hejduk@lodz.agora.pl lub telefoniczny: 507 093 844

Link do tekstu w wydaniu internetowym:

 

 

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej