Powstaje Centrum Interwencji Kryzysowej

Osiem pokoi gościnnych (każdy umeblowany i z aneksem kuchennym oraz łazienką) dla w sumie dwudziestu czterech osób (w tym dwa dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami) oraz gabinety specjalistów (m.in. pomocy psychologicznej, pomocy medycznej, wsparcia socjalnego, prawnika i mediatora) znajdą się w Centrum Interwencji Kryzysowej powstającym w rewitalizowanej kamienicy przy ul. Kilińskiego 36. Ta zupełnie nowa placówka na mapie Łodzi rozpocznie funkcjonowanie w przyszłym roku w części oficyny poddawanego obecnie kompleksowemu remontowi budynku. Zajmie prawie 400 mkw. powierzchni rozlokowanej na parterze oraz trzech piętrach (wspomniane pokoje gościnne będą na I, II i III piętrze, a na parterze – recepcja oraz pomieszczenia przeznaczone dla obsługi centrum.

Centrum Interwencji Kryzysowej zostanie ulokowane w części oficyny poddawanej obecnie kompleksowej rewitalizacji kamienicy przy ul. Kilińskiego 36.

- Łódzka rewitalizacja w 2023 roku to wielki finał ważnych dla miasta projektów – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. - Adres Kilińskiego 36 należy również do tych miejsc. Kamienica zostanie odnowiona kompleksowo – od piwnic po dach, na nowo zagospodarowane zostanie też podwórze. Zakres prac obejmuje m.in. wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych oraz podłączenie gmachu do miejskiego systemu ogrzewania. W kamienicy będzie zainstalowana winda. Podwórze otrzyma nową nawierzchnię z kostki kamiennej. Staną na niej ławki, nieduża altana, stojak na rowery, trzepak i kosze na śmieci. Dzieci będą mogły korzystać z karuzeli i huśtawki na placu zabaw. Na zewnętrznych ścianach zawisną budki lęgowe dla jerzyków. Obok Centrum Interwencji Kryzysowej zaplanowaliśmy tu 27 mieszkań komunalnych, w tym dwa mieszkania dla lokatorów z niepełnosprawnością i jedno dla osób opuszczających pieczę zastępczą.

Centrum Interwencji Kryzysowej będzie specjalistycznym ośrodkiem oferującym nieodpłatne, natychmiastowe i interdyscyplinarne wsparcie mieszkańcom Łodzi znajdującym się w sytuacjach kryzysu. Pomoc ta będzie świadczona całodobowo, przez siedem dni w tygodniu, także w weekendy i święta. Placówka będzie prowadzona przez wyłoniony w konkursie podmiot na zlecenie Miasta Łódź i pod nadzorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

- Centrum Interwencji Kryzysowej będzie miejscem dedykowanym mieszkańcom Łodzi, którzy nagle znajdą się w trudnej sytuacji życiowej i nie będą w stanie poradzić sobie z nią samodzielnie, a będą wymagały niezwłocznego udzielenia takiej pomocy - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – To będzie placówka, w której w jednej lokalizacji będzie można otrzymać wieloaspektowe wsparcie., także w postaci czasowego pobytu. Nie będzie do niej potrzebne żadne skierowanie. Specjaliści pracujący w Centrum będą proponować najwłaściwszą, możliwą formę pomocy każdej osobie, która zgłosi się do placówki, co zostanie poprzedzone zebraniem wszystkich niezbędnych informacji na temat konkretnej sytuacji.

O tym, jak Centrum Interwencji Kryzysowej będzie ważną i przydatną placówką wiedzą najlepiej pracownicy łódzkiego MOPS, którzy na co dzień zajmują się udzielaniem bezpośredniego wsparcia potrzebującym mieszkańcom Łodzi.

 - Na terenie Łodzi funkcjonują cztery schroniska dla osób w kryzysie bezdomności, noclegownia, Dom Samotnej Matki oraz Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, ale każda dodatkowa placówka zapewniająca schronienie w nagłych i niespodziewanych przypadkach jest bezcenna - mówi Agnieszka Tondys, terenowa pracowniczka socjalna z ponad 30-letnim stażem w III Wydziale Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS. – Tym bardziej, że w tym nowym miejscu na pomoc „od ręki” będą mogli liczyć na przykład rodzice z dziećmi, którzy stracą „dach nad głową” w wyniku pożaru w noc sylwestrową. Najpierw otrzymają schronienie, a w dalszej kolejności przyjdzie czas na wszystkie formalności.

- To będzie miejsce, w którym na wsparcie będą mogły zawsze liczyć także osoby doświadczające przemocy domowej, kiedy na przykład w weekendową noc zdecydują się uciekać od swojego oprawcy - mówi Magdalena Kołacz-Kwiatkowska, asystentka rodziny z ponad 10-letnim stażem w I Wydziale Pracy Środowiskowej MOPS w Łodzi. – Nie będą musiały zastanawiać się nad tym, dokąd się udać. A kiedy będą już na miejscu, zostanie im udzielone natychmiastowe i kompleksowe wsparcie w jednej lokalizacji ze strony bardzo różnych specjalistów, bez konieczności oczekiwania na terminy wizyt i odwiedzania różnych placówek.

Zanim Centrum Interwencji Kryzysowej zostanie uruchomione, jest prowadzony szereg działań edukacyjno-animacyjnych, których celem jest zaznajomienie mieszkańców Łodzi z ofertą nowej placówki na mapie Łodzi. Realizuje je wyłonione w konkursie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS

- W ramach prowadzonych działań za pośrednictwem mediów społecznościowych opowiadamy o sytuacjach kryzysowych, o sposobach radzenia sobie w nich, ale także o nowej placówce i o miejscach, w których na ten moment można uzyskać pomoc - mówi Jolanta Woźnicka, członkini zarządu Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. – Organizujemy także spotkania dotyczące sytuacji kryzysowych pod hasłem „Rozmowy na trudne tematy”. Odbyło się już osiem takich spotkań między innymi na temat bezrobocia oraz przemocy i kryzysów psychicznych. Przed nami jeszcze trzy spotkania na temat depresji, uzależnień i współuzależnień oraz kryzysu bezdomności. Szczegółowe informacje na temat tych spotkań można znaleźć na naszym profilu na Facebooku oraz na profilu Centrum Interwencji Kryzysowej na Facebooku.

Całkowity koszt rewitalizacji kamienicy przy ul. Kilińskiego 36 – w tym powstania także Centrum Interwencji Kryzysowej – to prawie 14 mln zł.


Projekt pn. „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej