Wspólne spotkania, pogawędki i spacery wolontariusza z seniorem

Kamila Kremer odwiedza 84-letniego Leszka Karkusińskiego od nieco ponad pół roku. Ich wspólne spotkania są zawsze pełne opowieści, Pan Leszek przygotowuje każdorazowo kawę i słodkości na przybycie Kamili. Senior odbiera entuzjastycznie każdy pomysł na wyjście z domu, np. do teatru czy biblioteki. Kiedy jest zimno - spacerują razem z kawą w kubku na wynos, a kiedy pogoda dopisuje - wybierają się wspólnie na działkę seniora, by dopilnować uprawianych przez pana Leszka warzyw i kwiatów lub pospacerować po pobliskim lesie.

 -  Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Kamila i Pan Leszek to tylko jeden z ponad już czterdziestu przykładów łódzkich par wolontariuszy i seniorów, które spotkały się i nawiązały wspólną relację za sprawą Stowarzyszenia mali bracia Ubogich oraz programu pod nazwą TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ (OBECNOŚĆ). Projekt jest realizowany w Łodzi od jesieni 2021 r. Stowarzyszenie nadal poszukuje i zaprasza do udziału w programie zarówno wolontariuszy, jak i seniorów.

W ramach programu OBECNOŚĆ jest organizowany długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. Wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera w trudnych chwilach, budując w ten sposób wzajemną relację. Każdego podopiecznego odwiedza stale ten sam wolontariusz. Trwające minimum dwie godziny i całkowicie bezpłatne wizyty odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Polegają one m.in. wspólnych rozmowach, wspólnym wypiciu herbaty lub kawy, wspólnym oglądaniu zdjęć, wspólnym spacerze lub wycieczce.

- Samotni seniorzy w Łodzi potrzebujący wsparcia m.in. w zakupach, przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu, otrzymują już taką pomoc w postaci usług opiekuńczych, które oferujemy - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Tego typu wsparcie, choć niewątpliwie bardzo ważne, nie zastąpi jednak rozmowy i po prostu bycia z drugim człowiekiem. Opiekunki robią, co mogą, ale czekają na nie także inni potrzebujący i muszą się sprawnie do kolejnych łodzian przemieścić. Dlatego nasi podopieczni decydują się również chętnie na regularne odwiedziny wolontariuszy Stowarzyszenia.

Takich par seniorów oraz wolontariuszy spędzających wspólnie i fajnie czas jest w Łodzi, dzięki Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich jest znacznie więcej. Elżbieta Kołkowska odwiedza 92-letnią Teresę Jatczak od ponad roku. Podczas wspólnych spotkań dużo rozmawiają i wspominają. Ela czyta również seniorce Jej ulubione czasopisma. Przy ładnej pogodzie wychodzą na krótkie spacery. Z kolei Jolanta Hoffman oraz 72-letnia Irena Nowak znają się od pół roku. Stan zdrowia Pani Ireny nie pozwala na większe wyprawy, ale wolontariuszka dba o to, by czasem wyciągnąć seniorkę z domu – wspólnie były już np. na pizzy, a także na spacerze w pobliskim parku. Ich spotkania to również wspólne gotowanie czy po prostu rozmowa przy herbacie.

Obecnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które świętuje w tym roku 20-lecie działalności, opiekuje się około 680 samotnymi osobami starszymi pochodzącymi z dwunastu miast w Polsce: Warszawy, Poznania, Lublina, Pruszkowa, Wrocławia, Świdnika, Krakowa, Łodzi, Tarnowa, Gniezna, Legionowa i Wałbrzycha. Najstarsza seniorka będącą pod opieką Stowarzyszenia w Łodzi ma 92 lata, a najmłodsza - dokładnie 60 lat (czyli jest w minimalnym wieku, by zostać podopieczną Stowarzyszenia). Najliczniejszą grupę wśród łódzkich seniorów korzystających ze wsparcia Stowarzyszenia stanowią osoby powyżej 80 roku życia (to niemal połowa wszystkich aktualnych podopiecznych). Z badań przeprowadzonych w bieżącym roku przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Stowarzyszenia wynika, że to właśnie seniorzy powyżej 80 roku życia często odczuwają samotność.

W przypadku wolontariuszy, rozpiętość wiekowa jest bardzo duża - są to zarówno studenci, osoby aktywne zawodowo jak i osoby na emeryturze. Najmłodszy obecnie wolontariusz w Łodzi ma 19 lat, a najstarszy skończył z kolei 74 lata. Zdecydowana większość wolontariuszy to kobiety, np. w Łodzi jest obecnie tylko sześciu mężczyzn.

Obecnie Stowarzyszenie poszukuje i zaprasza do udziału w programie przede wszystkim wolontariuszy, czyli osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Zainteresowani są proszeni o aplikację przez stronę internetową www.malibracia.org.pl/wolontariat. Chętni zostaną zaproszeni na spotkanie informacyjne, rozmowę oraz na szkolenie wprowadzające, podczas którego dowiedzą się m.in., jak nawiązać i utrzymać przyjacielską relację pomiędzy podopiecznym, a wolontariuszem w zgodzie z misją Stowarzyszenia i standardami. Wolontariusze podpisują ze Stowarzyszeniem porozumienie o wolontariacie.

- Zgłaszający się do nas seniorzy mieszkają w bardzo różnych rejonach miastach - mówi Klaudyna Kubiak, regionalny koordynator Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Łodzi. – Najliczniejszą grupę stanowią obecnie podopieczni pochodzący z Bałut. Dlatego to tam, a dokładniej – na Teofilowie oraz na Radogoszczu – poszukujemy aktualnie w pierwszej kolejności wolontariuszy do współpracy. Choć chętnych do spędzenia czasu z seniorami mieszkających w każdym innym zakątku Łodzi zapraszamy również jak najbardziej serdecznie.

Jednocześnie trwa nabór uczestników (seniorów) do programu OBECNOŚĆ, który odbywa się m.in. poprzez kontakt z pracownikami łódzkiego MOPS oraz organizacjami pozarządowymi, a także grupami nieformalnymi działającymi na rzecz łodzian. Każdy senior, który czuje się samotny i chce spędzić czas z życzliwą, serdeczną i chętną do rozmów osobą może również samodzielnie skontaktować się bezpośrednio z biurem Stowarzyszenia pod numerem telefonu - 600 615 110 (od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 14).

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej