Mieszkania osób z niepełnosprawnościami bez barier dzięki dofinansowaniu

Przystosowanie pomieszczenia łazienki i toalety, likwidacja progów (wyrównanie poziomu nawierzchni podłogi), budowa podjazdu, zakup i montaż schodołazu, podnośnika ściennego, sufitowego i transportowo-kąpielowego, zakup i montaż platformy przyschodowej lub krzesełka schodowego, a także zakup i montaż windy pionowej zewnętrznej… To tylko część rozwiązań technicznych, na które mieszkańcy Łodzi otrzymują dofinansowania za pośrednictwem Wydziału ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi w ramach likwidacji barier architektonicznych (utrudnień w miejscu zamieszkania, które uniemożliwiają lub utrudniają osobom z niepełnosprawnościami swobodne przemieszczanie się). Wspomniane dofinansowania pochodzą ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

 -  fot. UMŁ
Poruszający się na wózku Jacek Wójcikiewicz otrzymał nieco ponad 10,6 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż krzesełka schodowego. , fot. UMŁ

W tym roku na likwidację barier architektonicznych łódzki MOPS dysponował kwotą 1,5 mln zł. Cała ta suma została już rozdzielona – pozytywnie rozpatrzono wnioski 122 mieszkańców Łodzi z niepełnosprawnościami, którzy teraz na podstawie zweryfikowanych kosztorysów przygotowują się do podpisania stosownych umów, by móc w efekcie przystąpić do realizacji zadania, na jakie otrzymali dofinansowanie.

W ciągu ostatnich pięciu poprzednich lat (od 2018 r. do 2022 r.) MOPS w Łodzi rozdysponował dla mieszkańców z niepełnosprawnościami w sumie nieco ponad 6,5 mln zł. Z tego rodzaju wsparcia skorzystało prawie 550 osób. Wśród nich m.in. niewidoma od 14 lat Małgorzata Rutkiewicz mieszkająca na Retkini, która na dostosowanie łazienki do potrzeb osoby z niepełnosprawnością otrzymała dofinansowanie w wysokości 15 tys. zł.

- W ramach remontu w łazience w miejscu dotychczasowej wanny został zamontowany brodzik, a w nim specjalne siedzisko – mówi Małgorzata Rutkiewicz. – Do tego specjalne uchwyty zarówno w brodziku, jak i przy toalecie. Dla mnie jako osoby niewidomej tego typu rozwiązania to duże ułatwienie. Gorąco zachęcam więc wszystkich do skorzystania z tego rodzaju finansowego wsparcia.

Z kolei nieco ponad 10,6 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż krzesełka schodowego otrzymał mieszkający na Złotnie i poruszający się na wózku Jacek Wójcikiewicz, który o środki zawnioskował z pomocą żony Wiesławy.

- Krzesełko jest zamontowane wzdłuż schodów między pierwszym piętrem, gdzie mąż ma swój pokój a parterem, na którym znajduje się między innymi kuchnia – mówi Pani Wiesława. – Dzięki niemu mąż jest samodzielny i nie potrzebuje mojej asekuracji podczas każdego przemieszczania się między poziomami. A i przy mojej asekuracji zawsze miałam obawy, że się potkniemy i spadniemy ze schodów. Teraz mąż jest w stanie zupełnie bez niczyjej pomocy przemieścić się ze swojego pokoju do kuchni i zrobić sobie kawę. Likwidacja każdej bariery czy przeszkody sprawia, że osoba z niepełnosprawnością przestaje być więźniem we własnym domu czy mieszkaniu, a to bardzo ważne.

Teraz jest również bardzo dobry moment dla wszystkich tych, którzy chcieliby zawnioskować o identyczne dofinansowanie w przyszłym roku, by rozpoczęli przygotowania do tego tak, by kiedy wsparcie finansowe zostanie im przyznane, mogli bezproblemowo wykonać zaplanowane prace.

- Dane zadanie, bez względu na to, czy jest to przystosowanie pomieszczenia w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami czy też zakup i montaż danego urządzenia, musi zostać obowiązkowo zrealizowane dokładnie w tym roku w kalendarzowym, w którym osoba składająca wniosek otrzymała dofinansowanie - mówi Piotr Kowalski, dyrektor łódzkiego MOPS. – Zdarza się tak, że osoba otrzymująca dofinansowanie nie jest w stanie zrealizować prac w pożądanym okresie, bardzo często z powodu braku ekipy remontowej, która w przypadku wielu zadań z zakresu likwidacji barier architektonicznych jest niezbędna. Apelujemy więc do wszystkich, którzy rozważają wnioskowanie o dofinansowanie na ten cel w przyszłym roku, by już teraz rozpoczęli poszukiwanie wykonawcy prac.

Wszelkie szczegółowe informacje na temat dofinansowań ze środków PFRON można uzyskać w Wydziale ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPS w Łodzi. Z Wydziałem można skontaktować się osobiście w sali obsługi na parterze w głównej siedzibie łódzkiego MOPS przy ul. Kilińskiego 102/102a (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17) lub telefonicznie pod numerem telefonu: (42) 685 43 55 – w sprawie likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami. Numery telefonów , pod którymi można uzyskać informacje na temat pozostałych dofinansowań PFRON są dostępne na stronie internetowej MOPS w Łodzi (www.mops.lodz.pl), w zakładce „Kontakt”. Telefony są dostępne w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17.

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej