ABP RYŚ WRĘCZYŁ NAJSTARSZE ODZNACZENIE STOLICY APOSTOLSKIEJ RODZINIE ZASTĘPCZEJ Z ŁODZI

Wspólnoty, stowarzyszenia i grupy parafialne z całej archidiecezji łódzkiej spotkały się w sobotę w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki, by świętować 1. Dzień Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej. Podczas mszy św. metropolita łódzki Abp Grzegorz Ryś wręczył odznaczenia i nagrody duchownym i osobom świeckim.

Jednym z wyróżnień był Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice”, najstarsze odznaczenie Stolicy Apostolskiej. Jest on przyznawany przez Ojca Świętego na wniosek biskupa diecezjalnego jako dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.

Pierwszą parą, która je wczoraj odebrała, byli Agnieszka i Radosław Niedźwiedzcy z łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych.

A kolejne odznaczenia powędrowały z rąk abp. Rysia do Renaty i Janusza Zalewskich, którzy prowadzą w Łodzi rodzinny dom dziecka i przyjmują pod swoją opiekę dzieci chore i niepełnosprawne.

Państwo Zalewscy wychowali 3 biologicznych dzieci, a później pomogli w osiągnięciu dorosłości swoim siostrzeńcom. Przez wiele lat pełnili rolę rodziny zastępczej specjalistycznej, a obecnie opiekują się 7 dzieci z chorobami genetycznymi, wodogłowiem, FASD i zaburzeniami więzi.

Pani Renatka przyznała, że do ostatniej chwili nie miała pojęcia o odznaczeniu, choć ucieszyła się, gdy sekretarz arcybiskupa zaprosił ich na mszę. – To było takie zaskoczenie, że z wrażenia nie mogłam się podnieść, żeby dojść do ołtarza. A później nie byłam w stanie powstrzymać łez wzruszenia – komentowała.

Pan Janusz napisał na swoim profilu na Fb „Tego się nie spodziewaliśmy. Szok, niedowierzanie, radość i łzy… Dokładnie w tej kolejności”.

Panie Januszu, Pani Renato, gratulujemy tak wyjątkowego odznaczenia. My jak zawsze jesteśmy z Was bardzo dumni, niezależnie od nagród i wyróżnień.

Link do fotorelacji i filmiku na:

 

 

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej