Konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Łodzi 2026+

  • kategoria:
  • NGO

Trwają konsultacje społeczne zmian Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Łodzi 2026+. Mieszkańcy i mieszkanki Łodzi mogą zgłaszać uwagi i propozycje do 2 października - poprzez dostępny w wersji papierowej i internetowej formularz oraz w trakcie spotkań lub dyżurów konsultacyjnych. Co zmieni się w dokumencie? Co powinno się zmienić? O tym chętnie porozmawiają przedstawiciele i przedstawicielka Biura ds. Rewitalizacji i Mieszkalnictwa – zapraszamy na najbliższe spotkanie do Fabryki Aktywności Miejskiej – 14 września o godzinie 17:00.

To pewnie skomplikowane

Gminny Program Rewitalizacji to dokument, który umożliwia realizację procesów rewitalizacyjnych w naszym mieście – określa obszar którego te procesy dotyczą, wyjaśnia, czemu akurat te przestrzenie im podlegają. To w nim można znaleźć wizję zrewitalizowanej Łodzi, dowiedzieć się także, kto i w jaki sposób będzie ją wdrażał. Na ponad 200 stronach znajdują się wytyczne, sposoby działania, zdiagnozowane problemy i innowacyjne rozwiązania (czy wiesz, że łódzka rewitalizacja, to jeden z pierwszych tak skomplikowanych procesów w Polsce?). Czy to oznacza, że nie ma co się angażować – trzeba być ekspertem by to wszystko zrozumieć, ocenić, wyciągnąć wnioski
i zaproponować konstruktywną zmianę? Niekoniecznie.

Znamy się – to nie takie proste

Konsultacje społeczne trwają od 8 września do 2 października. Zmiany dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów – uwzględnienia możliwości związanych z nową perspektywą unijną (2021-2027) oraz aktualizacji listy przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa, zaplanowało spektrum metod rozmowy z mieszkańcami i mieszkankami. Jak sama nazwa wskazuje, nie ma lepszego wydziału niż ten zajmujący się rewitalizacją, by rozmawiać o programie rewitalizacji! Osoby, które możesz spotkać w trakcie dyżurów konsultacyjnych i spotkań, to eksperci i ekspertki. Tak samo zresztą jak Ty – o ile Zespół urzędowy chętnie wyjaśni Ci zapisy dokumentu, o tyle Ty możesz opowiedzieć, co warto w nim zmienić. Tak, by wizja rewitalizacji, nie była jedynie tekstem w dokumencie a wspólnym celem!

Czy mnie to dotyczy?

Rewitalizacja dotyczy centrum Łodzi. Może się wydawać daleko od Radogoszcza, czy Marysina… pozornie! Zmiany realizowane w Śródmieściu mają wpływ na wiele aspektów życia łodzianek i łodzian. To nie tylko remonty – także związana z nimi poprawa usług, powstające nowe ulice i otwierające się przy nich kawiarnie. To zmiany w rozwiązaniach komunikacyjnych – ilu łodzian i łodzianek przyjeżdża w weekend na Piotrkowską? Albo w tygodniu do pracy? Dzięki rewitalizacji to nie tylko mieszkańcy Łodzi mogą efektywniej korzystać z centrum – zwiększa się także ruch turystyczny. Tym bardziej warto wziąć udział w konsultacjach – jesteśmy gospodarzami, to w końcu jeden ze sposobów współ-dbania o nasze miasto!

Konsultacje – coś z tego wyniknie?

Spotkania i dyżury konsultacyjne, to nie tylko możliwość prezentacji swoich opinii i rekomendacji – w ich trakcie można usłyszeć, prostymi słowami, o poszczególnych aspektach rewitalizacji. Dla bardziej zorientowanych dostępne są formularze – papierowe i internetowe. Można w nich opisać rekomendacje lub, o ile reprezentuje się instytucję, organizację lub sektor prywatny, zgłosić propozycję przedsięwzięcia rewitalizacyjnego – to warunek i okazja, by uzyskać dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 w ramach działania dedykowanego wsparciu rewitalizacji obszarów miejskich.

Zapraszamy!

Harmonogram konsultacji:

SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI - 14 września 2023 r. w sali warsztatowej przy ul. Tuwima 10 w Łodzi w godzinach 17.00-19.00;

DYŻURY KONSULTACYJNE - 26 września,  Biuro Aktywności Miejskiej, ul. Tuwima 10, godz. 16.00-18.00. W dniach roboczych między 18 września a 2 października 2023 r.,  Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa, ul. Piotrkowska 171, godz. 12.00-16.00.

FORMULARZ:

https://vox.uml.lodz.pl/glosowania/gminny-program-rewitalizacji-miasta-lodzi/vid,125,m

Więcej informacji na stronie:

uml.lodz.pl/konsultacje/trwajace-konsultacje/konsultacje-zmian-gminnego-programu-rewitalizacji-miasta-lodzi-2026/

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej