KTO MOŻE ZOSTAĆ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ?

Kilka dni temu opisaliśmy, jak wygląda u nas w Łodzi (i pewnie w wielu innych powiatach także) proces kwalifikacji na rodzinę zastępczą. A dziś odpowiadamy na kolejne pytanie, które często pojawia się w rozmowach dotyczących pieczy. Kto może zostać rodziną zastępczą? Jeśli zerkniecie na ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a konkretnie na art. 42, to przeczytacie m.in. o wymogach formalnych. My dorzucimy do tego bardziej szczegółowe informacje. A szczegóły są takie:

Rodziną zastępczą może zostać małżeństwo, partnerzy żyjący w związku niesformalizowanym oraz osoby mieszkające w pojedynkę lub samodzielnie wychowujące dzieci. Wiele osób o to dopytuje, więc jeszcze raz podkreślimy: staż małżeński nie jest konieczny. Nie ma również znaczenia wiek biologicznych dzieci kandydatów. Mogą oni być rodzicami przedszkolaków, nastolatków, mieć już dorosłe dzieci albo nie mieć ich wcale.

Rodziny zastępcze (nawet zawodowe) mogą być tworzone przez osoby w bardzo różnym wieku. Nasze najmłodsze wiekiem łódzkie RZ są po dwudziestce, a najstarsze mają ponad 70 lat. I tu też potrzebne jest dodatkowe wyjaśnienie, bo kandydaci często pytają, czy istotna jest różnica wieku między rodzicem zastępczym a dzieckiem. To zależy. W pogotowiach rodzinnych, które opiekują się dziećmi krótkoterminowo, różnica wieku w ogóle nie jest brana pod uwagę. A to oznacza, że noworodkami i niemowlętami mogą opiekować się nawet osoby w wieku przed- i emerytalnym. Z kolei w rodzinach długoterminowych staramy się tak łączyć rodziców z podopiecznymi, by dzieci miały szansę osiągnąć pełnoletność, zanim opiekunowie przejdą na emeryturę. Nie jest to jednak żelazna zasada. Bo jeśli potrzebny jest dom dla chorego maleństwa, potrzebującego ogromu cierpliwości i spokoju, to wybieramy najlepiej przygotowaną rodzinę, często właśnie w wieku 50+.

Rodzinę zastępczą można założyć w mieszkaniu lub domu będącym naszą własnością, współwłasnością, a także wynajmowanym lub użyczanym nam (w 2 ostatnich przypadkach potrzebna jest zgoda właściciela na tworzenie RZ w jego lokalu). Nie wymagamy od kandydatów posiadania domu z ogrodem. Żeby zostać rodziną dla 1 dziecka lub nawet 2 dzieci, naprawdę wystarczy 2-pokojowe mieszkanie w bloku. Jeśli jednak ktoś rozważa rodzicielstwo zastępcze jako pracę i chce pełnić rolę pogotowia rodzinnego dla 3 niemowląt lub rodzinnego domu dziecka dla np. 6 czy 8 dzieci, to warto już wtedy pomyśleć o wynajęciu odpowiednio dużego domu. Przypominamy, że Miasto Łódź zwraca część kosztów utrzymania mieszkania/domu.

W procesie kwalifikacji na RZ wykształcenie nie ma znaczenia. Podobnie jak wykonywany zawód, jeśli tylko jest on legalny i zgodny z normami społecznymi. Mile widziane są u nas zarówno osoby po zawodówkach, technikach i liceach, jak i absolwenci uczelni. Wśród naszych RZ (także tych zawodowych) mamy fryzjerki, sprzedawczynie, nauczycielki, psycholożki, anglistki i projektantki oraz mechaników samochodowych, policjantów, wojskowych, rolników, ślusarzy, przedstawicieli nauk ścisłych, fachowców od mebli i klimatyzacji oraz maszynistę. A ponieważ wszyscy są mile widziani, to i wszyscy przechodzą kwalifikację na takich samych zasadach. Często zdarza się, że osoby związane z edukacją podpytują, czy mogą liczyć na skrócenie całego procesu. Odpowiedź jest zawsze taka sama: nie mogą, bo nie mamy taryfy ulgowej dla wybranych zawodów. Informacja, że ktoś pracuje na co dzień z dziećmi bardzo nas cieszy, ale nie zmienia faktu, że wymogi formalne są takie same dla wszystkich kandydatów, niezależnie od tego, jakie mają oni wykształcenie i pracę.

Możliwe, że Wy także macie szansę zostać rodziną zastępczą. Zacznijcie od telefonu do nas 506 980 979. Nie zwlekajcie, bo we wrześniu zaczynamy nowe szkolenie.

 

 

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej