A jednak będą lekcje do godziny 19

Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych będą mieć lekcje do godziny 18:45, a Technikum nr 3 do 18. Nieco krócej, bo do 17:30 będą zajęcia w III Liceum Ogólnokształcącym, jednym z najbardziej obleganych przez absolwentów w tegorocznej rekrutacji, a w XXVI LO do 16:05. Te plany na pewno będą korygowane, ale już widać, że podwójny rocznik w szkołach średnich mocno komplikuje uczniowskie życie.

A jednak będą lekcje do godziny 19 -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
A jednak będą lekcje do godziny 19 , fot. Monika Pawlak / UMŁ

- Mimo starań i wysiłków dyrektorów szkół nasze obawy się potwierdziły, uczniowie będą się uczyć do wieczora. Nie we wszystkich szkołach, ale jednak w wielu zajęcia będą dłużej niż w poprzednim roku szkolnym - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Na domiar złego brakuje około setki nauczycieli i chętnych do pracy nie ma, co także ma swoje znaczenie w kontekście planów lekcji. PiS-owska reforma edukacji zbiera swoje żniwo, niestety, ofiarami są młodzi ludzie, którzy powinni cieszyć się życiem, a nie spędzać całych dni w szkole.

Wedle obecnych planów lekcje trwają średnio o 2 - 3 godziny dłużej niż w poprzednim roku szkolnym, dyrektorzy dokonywali dosłownie cudów adaptując na dodatkowe sale lekcyjne pomieszczenia dotąd służące jako… pokój nauczycielski czy magazyny. A wszystko po to by zlikwidować uczniowskie "okienka". W "Gastronomiku" czy Technikum nr 3 oczywiście młodzież nie spędza w szkole 10 godzin, bo ci, którzy mają lekcje do wieczora zaczynają je w południe albo jeszcze później. 

- Otóż te plany lekcji eliminują praktycznie zajęcia pozalekcyjne - zauważył Sylwester Pawłowski, radny Rady Miejskiej, który stawia pytania: - Kiedy uczniowie mają brać udział w kołach zainteresowań, uzupełniać wiedzę, rozwijać pasje skoro do 17 mają lekcje? Albo do godziny 18? Cóż z tego, że zaczynają zajęcia później, ale kiedyś muszą też zadania domowe zrobić. PiS-owska reforma edukacji dopiero teraz pokazuje swoje prawdziwe oblicze i okazuje się, że ofiarami nieprzemyślanych decyzji polityków są uczniowie. Solidnie "oberwali", a winni są politycy obozu rządzącego, którzy zlikwidowali gimnazja.

Nauka do późnych godzin popołudniowych to efekt podwójnego rocznika w szkołach średnich, gdzie spotkali się absolwenci gimnazjów i klas 8 szkół podstawowych. W konsekwencji w szkołach jest znacznie więcej klas pierwszych i uczniów, a liczba sal lekcyjnych jest ograniczona.

Polecane aktualności

Łódź rewitalizacja. Sienkiewicza 56 - była ruina, jest pięknie odnowiona fasada

Małgorzata Loeffler / ZIM

Łódź rewitalizacja. Była ruina, jest pięknie odnowiona fasada. Prezentujemy wyremontowaną elewację... więcej

II tura wyborów prezydenckich. Wyjeżdżasz z Łodzi – odbierz zaświadczenie o prawie do głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Łodzianie, którzy... więcej

Sportowcy polecają łódzką wodę

Tomasz Lewandowski / Wydział Sportu

Wapń, magnez, sód, fluorki – to wartościowe minerały, które dostępne są na wyciągnięcie ręki.... więcej

W kamienicy przy ulicy Wschodniej 20 trwają roboty rozbiórkowe -  fot. Sebastian Glapiński

Łódź rewitalizuje na ulicy Wschodniej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Wystartowały prace w kolejnej już kamienicy, w której powstaną mieszkania komunalne i placówka... więcej

Na Lipowej bez lipy - pojawią się lipy

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Rozpoczęła się przebudowa ul. Lipowej od Zielonej do Więckowskiego. To kolejna ulica na Polesiu,... więcej