A jednak będą lekcje do godziny 19

Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych będą mieć lekcje do godziny 18:45, a Technikum nr 3 do 18. Nieco krócej, bo do 17:30 będą zajęcia w III Liceum Ogólnokształcącym, jednym z najbardziej obleganych przez absolwentów w tegorocznej rekrutacji, a w XXVI LO do 16:05. Te plany na pewno będą korygowane, ale już widać, że podwójny rocznik w szkołach średnich mocno komplikuje uczniowskie życie.

A jednak będą lekcje do godziny 19 -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
A jednak będą lekcje do godziny 19 , fot. Monika Pawlak / UMŁ

- Mimo starań i wysiłków dyrektorów szkół nasze obawy się potwierdziły, uczniowie będą się uczyć do wieczora. Nie we wszystkich szkołach, ale jednak w wielu zajęcia będą dłużej niż w poprzednim roku szkolnym - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Na domiar złego brakuje około setki nauczycieli i chętnych do pracy nie ma, co także ma swoje znaczenie w kontekście planów lekcji. PiS-owska reforma edukacji zbiera swoje żniwo, niestety, ofiarami są młodzi ludzie, którzy powinni cieszyć się życiem, a nie spędzać całych dni w szkole.

Wedle obecnych planów lekcje trwają średnio o 2 - 3 godziny dłużej niż w poprzednim roku szkolnym, dyrektorzy dokonywali dosłownie cudów adaptując na dodatkowe sale lekcyjne pomieszczenia dotąd służące jako… pokój nauczycielski czy magazyny. A wszystko po to by zlikwidować uczniowskie "okienka". W "Gastronomiku" czy Technikum nr 3 oczywiście młodzież nie spędza w szkole 10 godzin, bo ci, którzy mają lekcje do wieczora zaczynają je w południe albo jeszcze później. 

- Otóż te plany lekcji eliminują praktycznie zajęcia pozalekcyjne - zauważył Sylwester Pawłowski, radny Rady Miejskiej, który stawia pytania: - Kiedy uczniowie mają brać udział w kołach zainteresowań, uzupełniać wiedzę, rozwijać pasje skoro do 17 mają lekcje? Albo do godziny 18? Cóż z tego, że zaczynają zajęcia później, ale kiedyś muszą też zadania domowe zrobić. PiS-owska reforma edukacji dopiero teraz pokazuje swoje prawdziwe oblicze i okazuje się, że ofiarami nieprzemyślanych decyzji polityków są uczniowie. Solidnie "oberwali", a winni są politycy obozu rządzącego, którzy zlikwidowali gimnazja.

Nauka do późnych godzin popołudniowych to efekt podwójnego rocznika w szkołach średnich, gdzie spotkali się absolwenci gimnazjów i klas 8 szkół podstawowych. W konsekwencji w szkołach jest znacznie więcej klas pierwszych i uczniów, a liczba sal lekcyjnych jest ograniczona.

Polecane aktualności

Unijny Dialog Młodzieżowy, czyli z licealistami o zatrudnieniu -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Unijny Dialog Młodzieżowy, czyli z licealistami o zatrudnieniu

Monika Pawlak / BRP

O lokalnych formach wsparcia dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy rozmawiali z uczniami... więcej

Gorączka świątecznych zakupów. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi, jak nie dać się oszukać -  fot. CC0 license

Gorączka świątecznych zakupów. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi, jak nie dać się oszukać

Magdalena Kardas / BKSiDŁ

Lepiej kupić w sklepie czy w internecie? Czy można zwrócić prezent od św. Mikołaja? Jak nie dać się... więcej

Dzięki dotacji można uruchomić własną firmę, prowadząc działalność zgodną ze swoją pasją  -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

24 mln zł na zakładanie własnej działalności

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

24 mln zł na uruchomienie własnej firmy. Własną działalność może założyć ponad 500 osób. Do czego to... więcej

Aplikacja Refotografie -  mat. UMŁ

Dziedzictwo miasta w telefonie, na wycieczkach i warsztatach

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Chcesz zobaczyć, jak w ciągu stulecia zmieniała się Łódź, jakie zabytki Starego Cmentarza udało się... więcej

Jakich zmian w Budżecie Obywatelskim oczekują łodzianie? Spotkania i rozmowy w konsultacjach BO dały efekt w postaci kilku kluczowych uwag

Zmiany w Budżecie Obywatelskim. Spotkania i rozmowy dały efekt w postaci kluczowych uwag

Agnieszka Rutkowska / BRP

Budżet Obywatelski to ciągłe zmiany. Co roku pytamy łodzian, jakie chcieliby wprowadzić w kolejnym... więcej