Bezpieczna droga do szkoły w Łodzi

W wakacje drogowcy skontrowali oznakowanie dróg, a 1 września rusza edukacyjna i prewencyjna akcja policji i straży miejskiej, aby zapewnić najmłodszym łodzianom bezpieczną drogę do szkoły.

Bezpieczna droga do szkoły w Łodzi
Przed rozpoczęciem roku szkolnego razem z policją przeprowadzamy co roku kontrolę oznakowania dróg w sąsiedztwie szkół.

- Przed rozpoczęciem roku szkolnego razem z policją przeprowadzamy co roku kontrolę oznakowania dróg w sąsiedztwie szkół. Tego typu działania przeprowadziliśmy w 96 lokalizacjach w okolicach szkół podstawowych i specjalnych w całym mieście. W 23 lokalizacjach wytypowaliśmy rzeczy, które warto było poprawić, aby nasi najmłodsi łodzianie bezpiecznie dotarli do szkół – informuje Michał Gogolewski z Zarządu Dróg i Transportu

Wśród wytypowanych lokalizacji zleciliśmy odświeżenie oznakowania przejść dla pieszych w kolorystyce białej i biało-czerwonej oraz wymianę znaków informujących o przejściu dla pieszych, czy tzw. "Agatek" - znaku drogowego który informuje kierowców, że znajduje się w pobliżu szkoły i należy zachować szczególną ostrożność.

Agatka to znany od lat znak, który pojawia się w pobliżu szkoły, aby zwiększyć ostrożność kierowców. Jednak stosujemy również inne rozwiązania mające zapewnić bezpieczną drogę do szkoły. Na przejściach dla pieszych zastosowaliśmy w odblaskową farbę, która jest bardzie widoczna w świetle samochodowych reflektorów, co zwłaszcza jesienią czy zimą poprawia widoczność. Stosujemy również dodatkowe oznakowanie w postaci piktogramów na jezdni, które przed dojazdem do przejścia dla pieszych, mają wzbudzić większe zainteresowanie kierowców i poinformować o bliskości przejścia dla pieszych. Wśród zadań które realizujemy nie tylko dla uczniów, ale dla wszystkich mieszkańców, jest również budowa nowych latarni i wymiana oświetlenia na nowe, aby zapewnić odpowiednią widoczność przejść i osób na przejściu. W tym roku takie działania wykonane zostaną w 14 lokalizacjach.

Łódzka drogówka wraz ze Strażą Miejską będą czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych w ich drodze do szkoły. Akcja prewencyjna na drogach zaplanowana jest na 1-3 września. Bacznie będziemy przyglądać się zrachowaniom kierowców i objęte zostaną nadzorem policji łódzkie placówki oświatowe. Pamiętajmy, aby nie podjeżdżać samochodem pod samą szkołę, jeśli nie ma na to miejsca i aby zawsze parkować pojazd w dozwolonym miejscu. Złe parkowanie i ograniczanie widoczności przez źle zaparkowane pojazdy zmniejsza bezpieczeństwo naszych pociech.

Ponadto w najbliższych miesiącach Straż Miejska wraz z Policją będzie realizowała akcje edukacyjne wśród uczniów przedszkoli i szkół podstawowych o zagrożeniach na drodze, o tolerancji i poszanowaniu innych osób jak i zagrożeniach związanych z używkami. Program zajęć edukacyjnych jest dopasowany do różnych grup wiekowych, a same zajęcia organizowane będą w reżimie sanitarnym po wcześniejszych ustaleniach ze szkołami. Jeśli któraś z placówek chce wziąć udział w tego typu zajęciach, wystarczy kontakt z łódzką policją lub strażą miejską.

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej