Działaj lokalnie! Czas wziąć sprawy w swoje ręce! 300 tys. zł na pomysły w ramach Inicjatywy Lokalnej

Denerwuje cię dziura na ulicy? Na osiedlu, gdzie mieszkasz brakuje placu zabaw lub zielonego skweru? Chciałbyś zorganizować piknik sportowy albo festyn osiedlowy? Nic prostszego, żeby to zmienić! Po to właśnie powstała inicjatywa lokalna.

Warsztaty edukacyjne, happeningi kulturalne czy zajęcia pozalekcyjne dla dzieci to tylko niektóre typy działań, które mogą być finansowane w ramach tzw. inicjatywy lokalnej. Zakres podejmowanej aktywności w ramach IL jest bardzo szeroki. Pomysły dotyczyć mogą m.in. aranżacji przestrzeni miejskiej, remontu dróg i chodników, działalności charytatywnej, edukacji, sportu czy ochrony przyrody.

Zasady są proste. Mieszkańcy lub reprezentująca ich organizacja pozarządowa muszą zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Miasta Łodzi. Sama procedura nie jest skomplikowana. - Mieszkańcy, którzy chcą złożyć wniosek powinni pobrać formularz ze strony UMŁ. Po wypełnieniu wniosek jest rozpatrywany pod względem formalnym przez pracowników Biura ds. Partycypacji Społecznej. Później pod względem merytorycznym analizuje go specjalnie powołany zespół. W momencie, gdy pomysł uzyska pozytywną opinię trafia do ostatecznej akceptacji prezydenta Łodzi, a następnie do komórki merytorycznej, która wspólnie z wnioskodawcami opracowuje zakres podejmowanych prac i zajmie się jego realizacją – wyjaśnia Artur Skórzak, kierownik Oddziału ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMŁ.

Ideą inicjatywy lokalnej jest wspólne działanie obywatela i miasta. We wniosku o realizację przedsięwzięcia mieszkańcy deklarują udział w kosztach: wkład finansowy, rzeczowy lub własną pracę społeczną. Należy więc nie tylko mieć pomysł na konkretne przedsięwzięcie, ale również zadeklarować swój udział w jego realizacji. - Chodzi o to, by połączyć ze sobą siły mieszkańców z siłami urzędu, z naszą infrastrukturą i naszymi możliwościami. Mieszkańcy mają pomysł, zgłaszają go, później wspólnie dochodzimy do ostatecznego jego kształtu i miasto ten projekt realizuje. Inicjatywa lokalna to bardzo istotne narzędzie wzmacniające aktywność mieszkańców, kolejny krok partycypacji, bo najważniejszym kryterium wniosku jest wkład mieszkańców. Namawiam wszystkich łodzian do zapoznania się z procedurą i do zgłaszania swoich pomysłów – zachęca Grzegorz Justyński, dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

W tym roku w budżecie miasta na pomysły łodzian realizowane w ramach inicjatywy lokalnej przeznaczono 300 tys. złotych.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej