Miejski Zespół Żłobków

DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT

22 maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt

22 maja to dzień kiedy polski Sejm uchwalił "Ustawę o ochronie zwierząt". W pierwszym artykule ustawy czytamy, że „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą (...)”.

Skoro zwierzę nie jest rzeczą, to znaczy, że czuje tak samo jak człowiek. Czuje dobro, ale i zło. Człowiek jako istota na wyższym poziomie rozwoju jest winna zwierzętom poszanowanie, ochronę, opiekę. Niestety codzienność weryfikuje te zapisy i każdego dnia dowiadujemy się o krzywdach, które człowiek jest zdolny wyrządzić bezbronnym zwierzętom.

„Żadne zwierzę nie popełnia okrucieństw - to wyłączna cecha tych, co posiadają zmysł moralny. Kiedy zwierzę zadaje ból, robi to nieświadomie, bez złych intencji, bez poczucia, że wyrządza zło, gdyż zło dla niego nie istnieje. Nie zadaje też bólu dla przyjemności - tylko człowiek to czyni” (M. Twain).

Niestety na nic apele, na nic kampanie, na nic napiętnowanie – człowiek wciąż potrafi wyrządzić krzywdę Braciom Mniejszym. W schronisku na co dzień mamy do czynienia z obrazem okrucieństwa jakie wyrządził zwierzęciu człowiek. Pod opieką schroniska jest kilka, a nawet kilkanaście zwierząt skrzywdzonych przez właścicieli, przeciwko którym toczą się postępowania karne.

Zwierzęta mają swoje prawa. A ludzie mają obowiązki względem Braci Mniejszych. Niestety dla wielu wciąż pies to "tylko pies", kot to "tylko kot". Codziennie dowiadujemy się o aktach przemocy i okrucieństwa wobec zwierząt. Codziennie zwierzęta są porzucane, krzywdzone, maltretowane, traktowane przedmiotowo. To my, ludzie jesteśmy odpowiedzialni za tą krzywdę. To my, ludzie mamy obowiązek zapobiegać aktom przemocy wobec zwierząt. To nam, ludziom czasami jest wstyd być człowiekiem.

Dlatego apelujemy - nie bądźmy obojętni wobec krzywdy wyrządzanej zwierzętom. Zwierzęta same nie obronią się, nie poskarżą, nie poproszą o pomoc. Widzisz przemoc, krzywdę wobec zwierząt - reaguj! Widzisz łamanie praw zwierząt - reaguj!

Na terenie miasta Łodzi działa Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi. To sekcja specjalistyczna Straży Miejskiej zajmująca się interwencjami z udziałem zwierząt. Do Animal Patrolu można, a nawet trzeba zgłaszać przypadki znęcania się nad zwierzętami, sytuacje zaniedbywania zwierząt przez właścicieli czy interwencje dotyczące kontroli dobrostanu zwierząt. Wszystkie interwencje dotyczące zwierząt należy zgłaszać telefonicznie - całodobowy numer telefonu: 986.

Kochaj, szanuj, dbaj, to co najlepsze z siebie daj. Bo tym różni się świat zwierząt od ludzkości, że Ci drudzy mają obowiązek odpowiedzialności.

Pamiętajmy o tym nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia.

Polecane aktualności

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Łódź edu kul | raporty z badań edukacji kulturalnej w Łodzi

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Oddajemy w Państwa ręce trzy raporty przygotowane w ramach projektu „Badanie diagnozujące potencjały... więcej