Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego złożyli kwiaty pod jego pomnikiem, znajdującym się czasowo na rogu ul. Kilińskiego i Traugutta. Pod postumentem znalazły się także kwiaty od Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Imieniny Józefa przypadają na 19 marca.

fot. Patryk Wacławiak
12 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Oprócz oficjalnych uroczystości, postać Marszałka przypomniał dr hab. Krzysztof Kloc, wygłaszając w Fabryce Aktywności Miejskiej wykład pt. Mity Piłsudskiego. Naukowiec jest autorem książki "Piłsudski. Studium fenomenu Piłsudskiego".

Tradycja obchodzenia imienin Marszałka rozpoczęła się w 1914 roku. Kontynuowana była przez cały legionowy szlak bojowy, a także w okresie międzywojennym. Po przewrocie majowym zyskały one status bez mała święta państwowego. W Łodzi strażnikami tej tradycji są członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego, którzy powrócili do przedwojennego zwyczaju obchodzenia imienin Marszałka.

Józef Piłsudski ma silne związki z naszym miastem. Do Łodzi przybył jesienią 1899 roku i zamieszkał w domu przy ul. Wschodniej 19 na pierwszym piętrze. Tam zorganizował drukarnię  „Robotnika”  Został aresztowany w nocy z 21 na 22 lutego 1900 r. i przewieziony  do więzienia na ul. Długiej (dzisiaj Gdańskiej). W sierpniu 1919 roku łódzcy radni postanowili przyznać Józefowi Piłsudskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze. Był pierwszą osobą wyróżnioną tym tytułem.

Pomnik Józefa Piłsudskiego został wzniesiony w 1997 roku na skwerze imienia Związku Strzeleckiego „Strzelec”, nieopodal Łódzkiego Domu Kultury (nota bene, znajdującym się w powstałym w latach 1935-1939 Domem-Pomnikiem m. Marszałka Józefa Piłsudskiego). Autorem pomnika był Zbigniew Władyka. Posąg składa się z cokołu na którym ustawiona jest figura Józefa Piłsudskiego, ukazanego w pozycji stojącej, wspartego na szabli oraz ubranego w mundur, płaszcz i czapkę. W listopadzie 2007 roku tuż obok pomnika umieszczono ośmiometrowe biało-czerwone maszty z trzema orłami: strzeleckim, legionowym oraz Wojska Polskiego II RP. Orły z brązu wykonała córka zmarłego rzeźbiarza Zofia Władyka-Łuczak.

W związku z budową powstającego pod Łodzią kolejowego tunelu średnicowego w sierpniu ubiegłego roku pomnik został przeniesiony o kilkadziesiąt metrów w stronę zbiegu ul. Kilińskiego i Traugutta. W dotychczasowym miejscu stania postumentu powstała komora techniczna, którą wydobywana jest na powierzchnię ziemi tarcza TBM Katarzyna drążąca tunel z ul. Odolanowskiej/Stolarskiej do dworca Łódź Fabryczna. Po zakończeniu inwestycji, pomnik wróci na dotychczasowe miejsce.

Polecane aktualności

Taurus Sea-Doo CUP 2025 – kolejny organizacyjny sukces łodzianki Anny Jachimek

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Łodzianka Anna Jachimek wielokrotnie udowodniła już, że jest niezwykle kreatywną osobą o… więcej

widok zewnętrzny hali atlas arena z logo Cavaliady

CAVALIADA ŁÓDŹ 2026: PRESTIŻOWE HALOWE ZAWODY DEBIUTUJĄ W ATLAS ARENIE

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Od 29 stycznia do 1 lutego 2026 roku Atlas Arena w Łodzi po raz pierwszy stanie się areną… więcej

Konkurs ofert - "Doraźna pomoc medyczna dla osób w kryzysie bezdomności"

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza otwarty konkurs ofert w formie wsparcia realizacji zadania… więcej

Na zdjęciu grupa młodzieży a w tle budynek Fabryki Aktywności Miejskiej. Po prawej stronie w niebieskiej koszulce Opiekun grupy.

Wakacje z misją!

Honorata Wilk / BAM

„Wolontariat łączy miasta – krakowskie Harcerki z misją w Łodzi” więcej

Wyniki konkursu ofert - użyczenie lokali użytkowych dla NGO (edycja 2025)

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki konkursu ofert na użyczenie lokali użytkowych dla organizacji… więcej