Łódź walczy z koronawirusem

Łódź walczy z koronawirusem. Miasto finansuje testy na covid, a miejski szpital robi bezpłatne wymazy dla pacjentów. Jakie środki przeznaczono na walkę z covid 19?

Miejskie Centrum Medyczne im. dr. K. Jonschera, ul. Milionowa 14 -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Miejskie Centrum Medyczne im. dr. K. Jonschera, ul. Milionowa 14 , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

- Na polecenie Pani Prezydent miasto przedłużyło finansowanie wymazów na koronawirusa. Na ten moment mamy prawie 200 tys. zł na ten cel. Uważamy, że to kwota, która pozwoli nam na finansowanie zlecanych przez Sanepid wymazów przez najbliższe, minimum, 2 miesiące. Jeśli będzie taka konieczność - będziemy wykładać na ten cel kolejne środki. Chcemy, by łodzianie z podejrzeniem covid mogli zrobić test szybko i bezpłatnie. Ale też mamy świadomość, że im więcej testów - tym jaśniejszy obraz skali epidemii - mówi Robert Kowalik, dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urzędu Miasta Łodzi.

W sierpniu miasto zdecydowało się przeznaczyć ok. 200 tys. zł z budżetu miasta na testy przeciwko koronawirusowi dla łodzian. Usługę zleca się łódzkiej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Zaś o tym, kto będzie miał wykonany test decyduje stacja sanitarno - epidemiologiczna. Dodajmy, że od 3 sierpnia do dziś wykonano ok. 300  takich wymazów. Kwota bliska 200 tys. wystarczy na zrobienie niespełna 2000 wymazów.

Przypominamy, że to nie pierwsze wymazy, które finansuje miasto. W połowie kwietnia miasto wynajęła specjalny wymazobus, którym do sierpnia wykonano prawie 2000 testów. Z czego większość, bo 1700 w łódzkich domach pomocy społecznej.

- Szczególnie zależało nam na przetestowaniu opiekunów naszych seniorów. Osoby starsze to najbardziej newralgiczna grupa, najbardziej narażona na zakażenie, a wirus mógł ich dotknąć właściwie tylko przez kontakt z opiekunami - dodaje Robert Kowalik.

Przypomnijmy, że to nie jedyne zadania, które realizuje miasto, by walczyć z pandemią. Od marca miasto wydało ponad 3 mln zł na środki ochrony osobistej - m.in. maseczki, rękawiczki czy płyny dezynfekcyjne, które trafiły m.in. do centrów medycznych, żłobków, domów dziecka czy domów pomocy społecznej.

Na bezpłatne testy na covid mogą też liczyć pacjenci, którzy są hospitalizowani w Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera w Łodzi. Jak podkreśla dr Anna Ciebiada - Adamiec, lekarza specjalista mikrobiolog z miejskiego szpitala, bezpłatne wymazy są zlecane pacjentom, którzy będą leczeni w placówce, a u których zachodzi podejrzenie covid. Te osoby, w oczekiwaniu na wynik testu, przebywają w szpitalu, ale w salach odizolowanych od innych pacjentów.

Polecane aktualności

Łódź -  fot. Archiwum UMŁ

O jakie kwoty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i na jakie inwestycje wnioskuje Łódź?

Marcin Masłowski / BRP

Miasto Łódź otrzymało już wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przeciwdziałanie... więcej

Pałac Poznańskich z nową iluminacją -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację!

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

We wrześniu zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta... więcej

MOON Lodz -  Paweł Łacheta / UMŁ

„MOON Lodz” świeci przy Piotrkowskiej 190

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Niedeptakowa, „górna” część ulicy wzbogaciła się w ostatnim czasie o kilka nowych lokali... więcej

Budowa Fuzji -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódzka Fuzja rośnie. Kolejne inwestycje w dawnym imperium Karola Scheiblera

Materiały prasowe/Tomasz Walczak - UMŁ

Na terenie pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera rozpoczęła się budowa dwóch nowych biurowców,... więcej

Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty -  Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Południowa część placu Komuny Paryskiej, znana łodzianom jako Skwer Wiedźmina, zostanie... więcej