Łódzkie lotnisko gotowe do wznowienia lotów

Od 1 lipca przywrócone zostaną loty Ryanaira do Londynu, Dublina oraz East Midlands, a od 7 lipca ruszy nowe połączenie regularne z Łodzi do Warny. Po trzech miesiącach spowodowanych pandemią COVID-19, rząd zapowiedział otwarcie granic Polski. Od dziś można wznowić międzynarodowe loty pasażerskie. Na tę chwilę czekają pasażerowie, lotniska i linie lotnicze.

Kurort Złote Piaski -  mat. Port Lotniczy Łódź
Od 7 lipca z Łodzi będzie można polecieć do Bułgarii , mat. Port Lotniczy Łódź

Dr Anna Midera, Prezes Portu Lotniczego w Łodzi: - Ostatnie trzy miesiące to był bardzo trudny czas dla całej branży lotniczej. Cieszymy się, że wkrótce będziemy mogli wrócić do latania. Już 1 lipca rozpoczniemy regularne połączenia do 3 miast na Wyspach Brytyjskich i już teraz z niecierpliwością czekamy na  powrót lotów czarterowych na wyspy greckie, do Bułgarii i Turcji. Jesteśmy zadowoleni, że już dzisiaj możemy również zaprosić mieszkańców Łodzi i regionu do Warny. Bułgaria to kraj, który otworzył granice dla Polaków, nie wymaga kwarantanny, bezpieczny pod względem epidemiologicznym. Po trzech miesiącach zamknięcia w domach, możemy nareszcie planować regularne podróże do Warny oraz myśleć o odpoczynku w kurortach nad Morzem Czarnym. Nasze lotnisko oraz wszyscy przewoźnicy, którzy z nami współpracują, są świetnie przygotowani pod względem reżimu sanitarnego i bezpieczeństwa podróży naszych pasażerów. Linie lotnicze zapewniają, że cyrkulacja powietrza w ich samolotach i filtry HEPA, które są tam zainstalowane, gwarantują bezpieczeństwo sanitarne porównywalne do tego na salach operacyjnych. Już nie możemy się doczekać na przyjęcie pierwszych pasażerów.

Ryanair powróci 1 lipca

Od 1 lipca linia lotnicza Ryanair przywraca 40 proc. połączeń w swojej siatce. Tego dnia z Łodzi odleci samolot do Dublina. Przewoźnik przywrócił wszystkie trzy kierunki dostępne z Łodzi: do Londynu Stansted, East Midlands i Dublina. Na pokładzie będą obowiązywać restrykcyjne zasady bezpieczeństwa sanitarnego m.in. obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic przez całą podróż. Linia zachęca pasażerów także do ograniczenie liczby przewożonych bagaży rejestrowanych, odprawy online, a także zapisywania karty pokładowej w smartfonie.

Warna – nowy kierunek na łódzkim lotnisku

7 lipca zadebiutuje na łódzkim lotnisku nowy regularny kierunek – Warna. Loty będą raz w tygodniu – we wtorki o godz. 8.20. Od kilku lat Bułgaria nie spada z podium ulubionych przez Polaków miejsc wakacyjnego wypoczynku. Do Bułgarii przyciągają piaszczyste plaże, ciepłe morze, dobra kuchnia i niskie ceny. Latem temperatury nad Morzem Czarnym są bardzo przyjemne, nie ma upałów jak w miejscowościach położonych w Basenie Morza Śródziemnego. Dla niektórych wakacje w Bułgarii to podróż sentymentalna. Chętnie wracają do miejsc, w których wypoczywali w latach 70. i 80. Właśnie w okolicach Warny znajdują się popularne wówczas wśród Polaków kurorty: Złote Piaski, Albena i Bałczik. Od tamtych czasów w Bułgarii wiele się zmieniło, także standard hoteli, infrastruktura na plażach i w miejscowościach wypoczynkowych. W zeszłym tygodniu Bułgaria otworzyła granice dla turystów z większości państw Unii Europejskiej, także z Polski. Naszych rodaków wjeżdżających i przylatujących do Bułgarii nie obowiązuje kwarantanna. Nowe połączenie do Warny będzie obsługiwać bułgarska linia lotnicza Voyage Air. Między Łodzią a Warną będą latać samoloty Boeing 737-500, które zabierają na pokład 126 pasażerów.

Artur Fraj, Dyrektor Handlowy Portu Lotniczego w Łodzi: - Gdyby nie koronawirus od maja latałyby z Łodzi samoloty czarterowe na greckie wyspy, do Turcji i Bułgarii. Teraz nie wiadomo, kiedy touroperatorzy zdecydują się rozpocząć letnie czartery i czy wszystkie kierunki, które zaplanowaliśmy wrócą do rozkładu lotów. Spodziewamy się, że sezon czarterów może rozpocząć się dopiero w sierpniu i że lato w turystyce przeciągnie się do późnej jesieni. Ja na pewno polecę z Łodzi do Warny. Dla mnie Warna to sentymentalny kierunek, bo jako mały chłopiec często spędzałem z rodzicami wakacje w Bułgarii, właśnie w Warnie. Miałem bułgarską babcię, na którą mówiłem „babuszka Warna”, a ona mówiła do mnie „Artusza”. Dla pasażerów, którzy zdecydują się na wylot z Łodzi do Warny, mam dobrą wiadomość – mogą zaparkować na parkingu przy lotnisku za darmo.

Nowe zasady bezpieczeństwa

Lotnisko przygotowuje się do obsługi pasażerów w nowym reżimie sanitarnym. Zasady bezpieczeństwa sanitarnego wprowadziła Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Powietrznego (EASA). Przy wejściu do terminala pasażerowie będą mieć mierzoną temperaturę. Przejdą przez bramkę, która dokona pomiaru. Wystarczy zbliżyć nadgarstek lub czoło do czytnika. Jeśli temperatura będzie prawidłowa, pasażer usłyszy komunikat „Witamy!”. Osoba z podwyższoną temperaturą będzie proszona o przejście do osobnego pomieszczenia - kabiny oceny stanu zdrowia pasażerów. Tam odpocznie 15 minut i ponownie będzie miała mierzoną temperaturę. Jeśli służby medyczne stwierdzą, że, oprócz gorączki, ma inne objawy mogące wskazywać na COVID-19, nie będzie mogła wejść na pokład samolotu. Wszystkie osoby przebywające na terenie terminala będą musiały nosić maseczki lub przyłbice. Wyjątkiem są dzieci do lat 4. Maseczki będą obowiązkowe także na pokładach samolotów. W budynku terminala należy zachowywać dystans społeczny - minimum 1,5 metra. Stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, punkt informacji, bramki do boardingu, kontroli paszportowej zostały wyposażone w ekrany ochronne. Aby uniknąć bliskiego kontaktu między pasażerami i pracownikami, pasażerowie powinni odprawiać się samodzielnie i posiadać kartę pokładową w wersji elektronicznej.

Polecane aktualności

Łódź rewitalizacja. Sienkiewicza 56 - była ruina, jest pięknie odnowiona fasada

Małgorzata Loeffler / ZIM

Łódź rewitalizacja. Była ruina, jest pięknie odnowiona fasada. Prezentujemy wyremontowaną elewację... więcej

II tura wyborów prezydenckich. Wyjeżdżasz z Łodzi – odbierz zaświadczenie o prawie do głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Łodzianie, którzy... więcej

Sportowcy polecają łódzką wodę

Tomasz Lewandowski / Wydział Sportu

Wapń, magnez, sód, fluorki – to wartościowe minerały, które dostępne są na wyciągnięcie ręki.... więcej

W kamienicy przy ulicy Wschodniej 20 trwają roboty rozbiórkowe -  fot. Sebastian Glapiński

Łódź rewitalizuje na ulicy Wschodniej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Wystartowały prace w kolejnej już kamienicy, w której powstaną mieszkania komunalne i placówka... więcej

Na Lipowej bez lipy - pojawią się lipy

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Rozpoczęła się przebudowa ul. Lipowej od Zielonej do Więckowskiego. To kolejna ulica na Polesiu,... więcej