Matur nadszedł czas. Egzaminy dojrzałości w Łodzi w dobie koronawirusa

Sprawdzianem z języka polskiego - w poniedziałek o godz. 9 - rozpoczęły się tegoroczne matury. We wtorek odbędzie się egzamin z matematyki, a w środę z języka obcego nowożytnego. Tegoroczny egzamin dojrzałości potrwa do 29 czerwca. Z uwagi na trwające zagrożenie epidemiczne spowodowane koronawirusem abiturienci będą zdawać tylko egzaminy pisemne, które oczywiście odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Łódzkie szkoły średnie są przygotowane i wyposażone w odpowiednie ilości płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni, maseczki i rękawiczki jednorazowe.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska nie omieszkała złożyć życzeń powodzenia tegorocznym maturzystom: - Kochani, matura jest ważna, ale nie najważniejsza. Dziś liczy się przede wszystkim to, że piszecie egzamin zdrowi, na ile to było możliwe bezpieczni, razem z koleżankami i kolegami. Wszystko inne się ułoży. Będzie dobrze. Powodzenia!

W tym roku uczniowie nie piszą egzaminów w auli czy sali gimnastycznej, a w kilku klasach a nawet na korytarzach - liczba sal i miejsca są uzależnione od możliwości lokalowych szkół. Nie ma limitu osób w sali egzaminacyjnej, ale odstęp między ławkami z każdej strony musi wynosić 1,5 - 2 metry. Taki sam odstęp musi być zachowany od stołu komisji maturalnej.

Przy każdym egzaminie uczniowie w miarę możliwości do szkoły wchodzą kilkoma wejściami. Obowiązkowa jest maseczka oraz dezynfekcja rąk przed wejściem na salę. Maseczkę uczniowie mogą zdjąć dopiero, gdy zasiądą w ławce, na której nie może być żadnych przedmiotów osobistych z wyjątkiem długopisu. Każdorazowo przy wyjściu do toalety uczeń musi nałożyć maseczkę. Tak samo, gdy podejdzie do niego nauczyciel, chce oddać pracę czy wyjść z sali.

Matury rozpoczęły się egzaminem na poziomie podstawowym, a po południu dla chętnych rozpocznie się sprawdzian na poziomie rozszerzonym. W przerwie sale egzaminacyjne są zdezynfekowane i wywietrzone. Przerwę młodzież powinna spędzić poza szkołą, nie grupując się. Nie ma też mowy o osobach towarzyszących - decydują względy bezpieczeństwa.

Komisja egzaminacyjna składa się z dwóch nauczycieli, w tym jednym z innej szkoły. Jeśli na sali jest ponad 30 uczniów potrzebny jest kolejny nauczyciel do komisji - 1 na każdych 25 uczniów.

Co ważne - na egzamin uczeń powinien przyjść zdrowy. Ci, którzy są w kwarantannie, nagle zachorują albo z innych przyczyn losowych nie dotrą na egzamin będą pisać go w terminie dodatkowym 8 - 14 lipca. Do 11 sierpnia mają być znane wyniki egzaminu dojrzałości, a poprawki są zaplanowane na 8 września. 

W Łodzi jest 4 086 absolwentów klas maturalnych, w tym 2 803 w liceach i 1 283 w technikach.

Polecane aktualności

Łódź rewitalizacja. Sienkiewicza 56 - była ruina, jest pięknie odnowiona fasada

Małgorzata Loeffler / ZIM

Łódź rewitalizacja. Była ruina, jest pięknie odnowiona fasada. Prezentujemy wyremontowaną elewację... więcej

II tura wyborów prezydenckich. Wyjeżdżasz z Łodzi – odbierz zaświadczenie o prawie do głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Łodzianie, którzy... więcej

Sportowcy polecają łódzką wodę

Tomasz Lewandowski / Wydział Sportu

Wapń, magnez, sód, fluorki – to wartościowe minerały, które dostępne są na wyciągnięcie ręki.... więcej

W kamienicy przy ulicy Wschodniej 20 trwają roboty rozbiórkowe -  fot. Sebastian Glapiński

Łódź rewitalizuje na ulicy Wschodniej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Wystartowały prace w kolejnej już kamienicy, w której powstaną mieszkania komunalne i placówka... więcej

Na Lipowej bez lipy - pojawią się lipy

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Rozpoczęła się przebudowa ul. Lipowej od Zielonej do Więckowskiego. To kolejna ulica na Polesiu,... więcej