Mediateka: Szklane atrium między zabytkowymi willami

Na ulicy Moniuszki zaparkował potężny dźwig, który przenosi nad dachami zabytków części konstrukcji szklanego atrium. To kolejny etap budowy Mediateki, do której zaprosimy pierwszych gości na gwiazdkę.

Mediateka będzie najnowocześniejszą w Łodzi nie tylko biblioteką, ale instytucją kultury w ogóle.
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Mediateka będzie najnowocześniejszą w Łodzi nie tylko biblioteką, ale instytucją kultury w ogóle. Czytelnictwo dzisiaj to nie tylko książki, prasa, publikacje. To również elektroniczne czytniki, dotykowe ekrany, urządzenia mobilne, audiobooki, zasoby wirtualne. To spotkania z autorami, to panele dyskusyjne, wystawy i warsztaty.

- Cały ten program wymaga odpowiednich przestrzeni. Dlatego modernizujemy dwie zabytkowe wille przy ul. Moniuszki. Tutaj XIX wiek i jego piękna architektura spotka się w XXI wiekiem i jego technologiami. Remont obu willi jest mocno zaawansowany. Aby oba budynki połączyć, potrzebujemy łącznika. I budowa weszła właśnie
z kluczową fazę budowy tego elementu. Części konstrukcyjne łącznika są już na terenie budowy i dźwig, który Państwo widzą będzie pomagał sukcesywnie montować je między willami. Na tej konstrukcji zostaną zamontowane szklane panele i ten etap prac rozpocznie się, kiedy temperatura będzie wystarczająco wysoka –
mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

- Kończymy prace wykończeniowe przy elewacjach, montujemy wszystkie instalacje
i sieci potrzebne do wyposażenia Mediateki w multimedialne urządzenia. Budynki są już podłączone do systemowego ciepła, dzięki czemu możemy bez oglądania się na pogodę komfortowo prowadzić prace wewnątrz budynku. Pod koniec wakacji budynki będą przygotowane na drugie zadanie, czyli montaż wyposażenia. Wtedy będziemy prowadzić prace równolegle z drugim wykonawcą –
mówi Tomasz Zagozda, kierownik budowy.

Budowa szklanego atrium poza tym, że połączy dwa historyczne budynki, powiększy także powierzchnię Mediateki. Powstanie tu przestrzeń do spotkań i rozmów, mocno doświetlona naturalnym światłem dzięki wykorzystanym materiałom. Tutaj będziemy organizowali wystawy, także tutaj będzie kawiarnia.

Obok, w zabytkowych budynkach, powstaną wielofunkcyjne sale, w tym jedna
z antresolą, pracownie, powierzchnie biurowe, a nawet studio do nagrań lektorskich. Mediateka będzie też połączona z ogrodem, który znajdzie się na jej zapleczu.

- Prace budowlane w Mediatece zakończą się jesienią. Mam nadzieję, że jej wyposażanie przebiegnie bez zakłóceń i będziemy mogli na gwiazdkę świętować jej otwarcie. Na tę okoliczność gotowa tez będzie ulica Moniuszki, której remont rozpoczynamy wiosną i kończymy jesienią – mówi Pustelnik.


Projekt pn.: „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie z dnia 30 maja 2017 r. nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej