Miasto apeluje o przywrócenie zasiłku opiekuńczego rodzicom przedszkolaków

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego pozostały tylko dwa tygodnie, a wciąż nie wiadomo, w jaki sposób będą funkcjonować przedszkola. Obowiązujące przepisy mówią, że w grupie może być 25 dzieci, ale konieczność zachowania dystansu społecznego sprawia, że w placówkach będzie miejsce dla około 8 tysięcy najmłodszych. A co z pozostałymi 10 tys., które mają zapewnione miejsce w placówce publicznej?

Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka i Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
Łódź apeluje o przywrócenie zasiłku opiekuńczego rodzicom przedszkolaków , fot. Monika Pawlak / UMŁ

- Dlatego zwracam się z pismem do ministra edukacji, aby jak najszybciej podjął decyzję o przywróceniu zasiłku opiekuńczego rodzicom najmłodszych dzieci. Nie każdy może poprosić o pomoc babcię czy dziadka, nie wspominając o zatrudnieniu niani, stąd konieczne jest zabezpieczenie w postaci zasiłku - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnica, wiceprezydent Łodzi.

W łódzkich placówkach jest miejsce dla około 18 tys. dzieci i taka liczba powinna rozpocząć od września zajęcia w przedszkolach. Jednak wynikający z przepisów obowiązek zachowania dystansu społecznego sprawia, że niemożliwe będzie przyjęcie wszystkich maluchów.

- W przypadku dzieci 3-,4- czy 5-letnich zachowanie dystansu jest niemożliwe, nie ma chyba dziecka, które posiedzi w jednym miejscu dłużej niż kilka minut. W tej sytuacji wiadomo, że nie każde dziecko będzie chodzić do przedszkola i tym rodzicom należy się wsparcie w postaci zasiłku - dodał Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ.

Zagrożenie epidemiczne spowodowało konieczność ograniczenia liczby miejsc w przedszkolach oraz dostosowania placówek do wymogów sanitarnych. W Łodzi po raz pierwszy latem otwarte są prawie wszystkie przedszkola, nie pracują tylko 33 ze 146, bo są remontowane. Ogółem jest w nich 4 tys. miejsc, a na zajęcia chodzi około 2 tys. maluchów. Ile będzie miejsc od września i ile dzieci będzie w placówkach - nie wiadomo.

- Dyrektorzy przedszkoli mają teraz ogromny problem organizacyjny, bo muszą powiadomić rodziców, do której grupy trafi we wrześniu ich dziecko. A jak mają to zrobić skoro nie wiedzą, jakie obostrzenia będą obowiązywać? I ile dzieci przyjmą? - dodała Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Dyrektor Bors zwrócił uwagę, że tylko lekarze, specjaliści od epidemii lub minister zdrowia po konsultacjach z odpowiednimi służbami mogą zdecydować o ewentualnym zniesieniu dystansu społecznego. A w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości wskazania, które dzieci należałoby przyjąć w pierwszej kolejności.

- Z tego powodu apelujemy o przywrócenie zasiłku opiekuńczego, bo to jedyna forma pomocy dla rodziców w obecnej sytuacji. Nie będą pracować, bo będą musieli zająć się dzieckiem, a nie zostaną pozbawieni środków do życia - dodał dyrektor Bors.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Łódź -  fot. Archiwum UMŁ

O jakie kwoty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i na jakie inwestycje wnioskuje Łódź?

Marcin Masłowski / BRP

Miasto Łódź otrzymało już wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przeciwdziałanie... więcej

Pałac Poznańskich z nową iluminacją -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację!

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

We wrześniu zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta... więcej

MOON Lodz -  Paweł Łacheta / UMŁ

„MOON Lodz” świeci przy Piotrkowskiej 190

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Niedeptakowa, „górna” część ulicy wzbogaciła się w ostatnim czasie o kilka nowych lokali... więcej

Budowa Fuzji -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódzka Fuzja rośnie. Kolejne inwestycje w dawnym imperium Karola Scheiblera

Materiały prasowe/Tomasz Walczak - UMŁ

Na terenie pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera rozpoczęła się budowa dwóch nowych biurowców,... więcej

Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty -  Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Południowa część placu Komuny Paryskiej, znana łodzianom jako Skwer Wiedźmina, zostanie... więcej