Miejskie stypendia dla studentów łódzkich uczelni

Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych i tematycznych mogą ubiegać się o stypendia naukowe Prezydenta Miasta Łodzi. To już 10. edycja programu dedykowanego maturzystom, którzy od października będą kontynuować naukę na jednej z łódzkich uczelni. Pula środków zarezerwowanych na ten cel w roku akademickim 2020/2021 to 364 tys. zł, o 94 tys. zł więcej niż przed rokiem.

- Stawiamy na rozwój i nowe technologie, dlatego zależy nam na utalentowanych młodych ludziach, którzy chcą w Łodzi studiować. Ruszamy z dziesiątą już edycją stypendiów naukowych dla rozpoczynających studia - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - Studenci, którzy mogą rozwijać w Łodzi swoje pasje i zainteresowania są najlepszymi ambasadorami naszego miasta, jego wizytówką, zachęcam do aplikowania o wsparcie.

Maksymalna wysokość stypendium to 1,5 tys. zł miesięcznie, a w ostatnich dwóch latach najwięcej, bo aż 22 stypendystów zdecydowało się ma studia na Politechnice Łódzkiej.

- To wspaniała inicjatywa pozwalająca zachęcić kandydatów do studiowania w Łodzi, nasze uczelnie mają bardzo atrakcyjną ofertę, oczywiście ta Politechniki jest szczególnie atrakcyjna  - powiedział prof. Krzysztof Jóźwik, rektor elekt Politechniki Łódzkiej. - Studiowanie u nas pozwala pozyskać też inne kompetencje, także te społeczne, pozwalające zaistnieć w każdym obszarze działalności człowieka. Dodatkowo najlepszym studentom oferujemy specjalne programy, dajemy możliwość udziału w badania co daje szansę na rozwój naukowy i uzyskiwanie kolejnych stopni.

Jednym ze stypendystów programu jest Eryk Zywert, absolwent III LO w Piotrkowie Trybunalskim, obecnie student I roku prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Przyznał, że stypendium dało mu wiele radości i satysfakcji, ponieważ była to wymierna forma docenienia dotychczasowych osiągnięć.

- Czuję się doceniony, ale przede wszystkim stypendium umożliwia mi dalszy rozwój, dzięki niemu mogę kupować książki w językach obcych, które pozwalają mi pogłębiać wiedzę - dodał Eryk Zywert.

Laureaci i finaliści olimpiad mają czas do 15 września, aby złożyć wniosek o przyznanie stypendium. Wniosek oraz szczegółowe informacje dotyczące programu są dostępne na stronie www.mlodziwlodzi.pl.

Wypełniony wniosek należy wydrukować i dostarczyć wraz z załącznikami do Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej przy al. Politechniki 32. Wyboru stypendystów dokona Komisja Stypendialna powołana przez Prezydenta Miasta Łodzi składająca się z przedstawicieli samorządu oraz łódzkich uczelni publicznych.

W dotychczasowych IX edycjach programu wsparcie na łączną kwotę ponad 2,3 mln zł otrzymało 184 studentów.

Polecane aktualności

Autobus MPK -  fot. Archiwum UMŁ

Pierwsze elektryczne autobusy w Łodzi

MPK-Łódź

MPK–Łódź wybrało najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dostawę 17 autobusów elektrycznych.  To... więcej

Skrzyżowanie ulic Giewont i Kalatówki -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź Buduje drogi na Sikawie

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Zamiast kałuż, kurzu i dziur, równe drogi z chodnikami i zieleńce. Kolejne ulice na Sikawie... więcej

Pusta klasa szkolna -  fot. licencja CC0

Czy 1 września uczniowie wrócą do szkół? Samorządy czekają na wytyczne rządu, których nie ma

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Sytuacja jest niepewna, bo liczba zakażeń w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, a Ministerstwo... więcej

Centrum Rentgenowskie w poradni przy al. Piłsudskiego 157 -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

W miejskiej poradni zdrowia powstało nowoczesne Centrum Rentgenowskie

BRP

W poradni przy al. Piłsudskiego 157 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew powstało... więcej

Festiwal Światła 2019 na ul. Piotrkowskiej (zdjęcie archiwalne) -  fot. Archiwum UMŁ

W Łodzi łączą się dwie instytucje i pięć domów kultury. Cel - większa dostępność kultury w dobie pandemii

BRP

Sieciowanie instytucji kultury to połączenie dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi (Akademickiego... więcej