Odpracowali milion złotych w łódzkim programie dla lokatorów z długami czynszowymi

W ostatnim czasie do programu oddłużania lokali zgłosiło się 430 osób. Liczba składanych wniosków o oddłużenie za pracę rośnie z miesiąca na miesiąc.

Zainteresowani uczestnictwem w programie mogą zgłaszać się do ZLM -  fot. z arch. UMŁ
Zainteresowani uczestnictwem w programie mogą zgłaszać się do ZLM , fot. z arch. UMŁ

Program odpracowywania długu czynszowego zaczął działać we wrześniu 2015 roku i okazał się bardzo interesujący dla mieszkańców Łodzi. Długi odpracowywać można w miejskich spółkach, placówkach kultury, szkołach, ŁZUK i MOSiR. Uczestnicy programu mogą odpracowywać zadłużenie za lokal zajmowany lub taki, gdzie umowa została wcześniej wypowiedziana, a najemca został eksmitowany do lokalu socjalnego. - Są osoby, które dzięki pracy i oddłużeniu odzyskują prawo do lokalu mieszkalnego. Pojawia się na przykład nadzieja na odzyskanie dzieci przebywających w domu dziecka lub znalezienie pracy. Ludzie otrzymują szansę, pokonują trudności, odzyskują wiarę w siebie i poczucie bezpieczeństwa. W efekcie wracają do normalnego życia - opowiada wiceprezydent Krzysztof Piątkowski i dodaje: - Zakładamy, że odpracowany pierwszy milion złotych to początek. Jeśli pracę zakończą wszyscy, którzy obecnie się zgłosili, to oddłużanie wyniesie w sumie 4,3 mln zł.

W MOSiR aktualnie dług odpracowuje 12 osób. Od początku programu pracowały tu 52 osoby. MOSiR zarządza kilkunastoma obiektami w związku z tym możliwości zatrudnienia są różnorodne. - Większość osób wykonuje prace porządkowe, ale staramy się wykorzystywać umiejętności tych, którzy posiadają różne kwalifikacje i pracują u nas na przykład w warsztatach - tłumaczy Eryk Rawicki, dyrektor MOSiR.

Zadłużenie czynszowe mieszkańców Łodzi przekracza 280 mln zł. Jeśli zdecydują się przystąpić do programu to jednorazowo mogą odpracować dług sięgający 10 tys. zł. Odpracować można nawet jeden niezapłacony czynsz. Obowiązuje jednak zasada, że z tej formy pomocy miasta można skorzystać tylko raz.

Informacje, jak zgłosić się do programu są dostępne w Urzędzie Miasta Łodzi, w administracjach lokali komunalnych, biurze pracy. Indywidualnie dłużnicy informowani są pismami. Ulotkami informującymi o zasadach programu wkrótce dysponować będzie MOPS i stowarzyszenia lokatorskie. - Więcej wniosków składają kobiety i to one w większości są w stanie odpracować zaległości. Wiele z nich to matki samotnie wychowujące dzieci. Czas pracy jest bardzo elastyczny i można go dostosować do możliwości odpracowującego - przekonuje Izabela Wilkowska-Składowska, kierowniczka w Zarządzie Lokali Miejskich.

Zainteresowani uczestnictwem w programie mogą zgłaszać się do Wydziału Windykacji Zarządu Lokali Miejskich, ul. Piotrkowska 17 lub do rejonów obsługi najemców. 

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej