Opaska ratująca życie. Pilotażowy program dla 2 tys. seniorów

2 tys. łódzkich seniorów dostanie specjalne opaski na ręce, które zdalnie zbadają tętno lub w razie zagrożenia życia zaalarmują opiekunów.

fot. UMŁ
2 tys. łódzkich seniorów dostanie specjalne opaski na ręce, które zdalnie zbadają tętno lub zaalarmują w razie zagrożenia życia. Rusza wart 5 mln zł projekt miasta i łódzkich fundacji.
2 zdjęcia
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

We wrześniu w Łodzi rozpocznie się pilotażowy program opieki długoterminowej nad osobami starszymi i chorymi. Projekt przewiduje dwie formy wsparcia. Pierwsza forma opieki nad osobami starszymi i chorymi, to długoterminowa opieka w domu. Oferuje ona nie tylko wsparcie pielęgniarskie, ale również dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa oraz opiekunów towarzyszących. Będą oni spędzać czas z osobami niesamodzielnymi, wtedy gdy faktyczny opiekun musi np. załatwić ważne sprawy. Z tej formy opieki, obejmującej również weekendy, rocznie będzie mogło skorzystać 20 osób.

Jak podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, domowa opieka nie tylko generuje mniejsze koszty, ale przynosi znacznie lepsze efekty dla seniorów i osób potrzebujących opieki. - Dzięki temu projektowi osoby, które musiałyby zapewne trafić np. do placówki typu DPS, nadal będą mogły przebywać tam, gdzie czują się najlepiej, czyli we własnym domu - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Robert Kowalik, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ, poinformował, że rekrutacja do programu opieki długoterminowej rozpocznie się od 16 sierpnia, a będą nim objęte osoby, które ukończyły 60 lat, są mieszkańcami Łodzi, a w skali Barthela otrzymały mniej niż 60 punktów, ale nie są objęte opieką długoterminową w ramach NFZ. Zapisy będą odbywały się w Oddziale ds. Polityki Senioralnej Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ przy ul. Zachodniej 47.

Druga forma opieki , która w dwuletnim okresie pilotażowym programu, obejmie 2000 osób, to tzw. teleopieka. Jednym z jej elementów jest elektroniczna opaska na rękę, drugim jest centrum teleopieki, do którego, przez całą dobę, osoby objęte programem będą mogły zadzwonić i np. zgłosić problemy ze zdrowiem, poprosić o opiekuna tymczasowego lub o kontakt z lekarzem.

Umożliwią to m.in. elektroniczne opaski zakładane na ręce seniorów, które samoczynnie będą monitorowały tętno oraz automatycznie wyślą sygnał alarmowy np. w razie upadku seniora. Opaska będzie też miała funkcję SOS, czyli wezwania pomocy przez osobę z niej korzystającą. Będzie ona uruchamiana jednym przyciskiem.

Jak podkreśla Konrad Jaszczyński, prezes firmy HRP Care, opaski będą wykorzystywały geolokalizację. Dzięki temu będzie można indywidualnie dla każdego użytkownika opaski określić np. strefę, której osoba objęta opieką nie powinna opuszczać. Gdy np. osoba z chorobą Alzheimera opuści taki obszar, opaska automatycznie wyśle sygnał SOS do telecentrum opieki. Aby uniknąć alarmowania służb w przypadku fałszywego alarmu (np. przypadkowego użycia przycisku SOS) dla pracowników centrum opracowano procedury weryfikowania zgłoszeń i postępowania w takich przypadkach.

Z teleopieki będą mogły skorzystać osoby w wieku 60+, które są niesamodzielne minimum w jednej czynności według skali Barthel (oświadczenie) i nigdy nie skorzystały ze wsparcia podobnego typu. Rekrutacja do programu rozpocznie się we wrześniu. Dokumenty rekrutacyjne będą dostępne w biurze ds. rekrutacji - Oddział ds. Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Łodzi, ul. Zachodnia 47, tel. (42) 638 47 30.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie miasta z firmami HRP Care, Fenix Poland oraz Fundacją Wiosna - Jesień.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej