Opaski dla łódzkich seniorów - nowe funkcje w urządzeniach monitorujących stan zdrowia

Opaski na rękę dla seniorów same poinformują rodzinę o zagrożeniu życia babci i dziadka. Wprowadzamy nowe funkcje w urządzeniach dla seniorów do tych już działających: zdalnego monitoringu stanu zdrowia, czy funkcji przypomnienia o wzięciu leków.

Opaski dla seniorów, które ratują życie będą miały nowe funkcje. Opiekun seniora będzie mógł na bieżąco - przez swój telefon czy tablet - monitorować stan zdrowia podopiecznego oraz jego położenie. Wprowadzimy przycisk, którym senior wyśle do opiekuna prośbę o kontakt. Ustawimy też na opasce funkcję przypomnienia o wzięciu leków. A najważniejsza informacja? Są jeszcze wolne opaski dla seniorów!

- Przyznaję, że jestem pod nieustającym wrażeniem tego niewielkiego urządzenia przypominającego zwykły zegarek czy krokomierz, który codziennie na swojej ręce ma ok. 1500 łódzkich seniorów oraz osób niesamodzielnych. Tym bardziej, że ma on wymierne efekty. Daje samym użytkownikom i ich bliskim poczucie bezpieczeństwa, komfort. Do tej pory i sam senior, jak i jego opiekun niepokoił się, jak senior wezwie pomoc, gdy nagle coś się stanie, np. zasłabnie, a opiekun będzie w pracy czy na zakupach. Dziś cały czas na ręce ma niewielkie urządzenie, na którym jest jeden wyraźny przycisk SOS. Naciskając tylko na ten jeden przycisk informujemy służby ratownicze, że dzieje się z nami coś niepokojącego.
I podsumowując tylko ostatnie 9 miesięcy już wiemy, jak te opaski były przydatne. A może nawet uratowały życie. Aż do 80 osób po takim wezwaniu SOS przyjeżdżały służby medyczne. Zaś zdalne funkcje opasek pozwoliły wykryć 200 nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca oraz ponad 20 upadków. I apeluję, drodzy seniorzy, mamy jeszcze kilkaset opasek do rozdania. Warto z nich skorzystać. Dla własnego bezpieczeństwa – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Nowe, jakże potrzebne funkcjonalności tych opasek - lada dzień staną się dostępne. Do tej pory informację o niepokojącym zdarzeniu u seniora odbierało tylko centrum ratownicze.

- Ale jeszcze w tym roku opiekun naszego seniora np. dziecko czy wnuczek dostanie specjalną aplikację na telefon czy tablet, która umożliwi monitorowanie na bieżąco stanu zdrowia osoby będącej pod opieką. W pierwszej kolejności nowa aplikacja umożliwi sprawdzenie lokalizacji naszego podopiecznego oraz parametrów związanych z jego zdrowiem. W przyszłym roku wprowadzone będą kolejne funkcjonalności. Na opasce oprócz ikony SOS, za pomocą której opaska łączy się z numerem alarmowym 112, pojawi się druga ikona po naciśnięciu której opaska wyśle do opiekuna prośbę o kontakt. Wprowadzimy też możliwość ustawienia na opasce przypomnienia o wzięciu leków – dodaje Konrad Jaszczyński, prezes HRP Care, firmy, która jest liderem projektu opasek dla łódzkich seniorów.

Od 1,5 miesiąca z opaski korzysta Jadwiga Pankiewicz, łódzka seniorka.

- Nigdy nie czułam się tak bezpieczna jak z tą opaską! Raz zdarzyło mi się, całkiem przez przypadek, nacisnąć przycisk SOS. Za chwilę zadzwonił do mnie przemiły Pan z centrum opieki, z pytaniem, czy dzieje się u mnie coś niepokojącego i czy może mi jakoś pomóc. Na szczęście była to tylko pomyłka z mojej strony, ale ten zdalny „opiekun”, którego mam dzięki opasce daje mi wiele komfortu. Już zdążyłam polecić opaskę kolejnemu seniorowi. Korzysta z niej. I jest tak samo zachwycony! – zachwala opaskę Jadwiga Pankiewicz.

DODATKOWE  INFORMACJE

5 mln zł jest wart projekt miasta i łódzkich fundacji, m.in. HRP. Projekt trwa dwa lata (2018 – 2020 r.) i zakłada że:

  1. 2000 osób przez dwa lata będzie korzystało ze specjalistycznych opasek. Taka opaska założona na rękę zbada tętno i temperaturę ciała. Opaski mają usługę geolokalizacji, czyli będziemy wiedzieli, gdzie znajduje się nasz senior. Funkcję "czerwonego przycisku życia", z numerem alarmowym 112, czyli wezwania pomocy przez osobę z niej korzystającą - i to jednym przyciskiem. Oprócz tego że wezwanie dostanie pogotowie, to jeszcze centrum opieki dostanie informację, że coś się z seniorem dzieje i będzie mogło "zadzwonić" na opaskę i zapytać jakie niepokojące objawy ma senior. Opaska ma też detektor upadku - czyli da alert do Centrum opieki, gdy np. senior nagle się przewróci.
  2. Kolejne 40 łodzian dostanie zaś kompleksową opiekę pielęgniarską i lekarską w swoich domach. Każdego roku po 20 osób, które mieszkają w swoich domach, dostaje kompleksową opiekę pielęgniarki, dietetyka czy psychologa. Ta opieka obejmuje również weekendy. To znaczące wsparcie dla dotychczasowych opiekunów tych starszych czy chorych ludzi - ich małżonków czy dzieci. Z opieki nad takim seniorem jest też przeszkolony jego opiekun. Projekt trwa.

Osoby zainteresowane opaskami zapraszamy do kontaktu z Oddziałem ds. Polityki Senioralnej Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Zachodniej 47 lub pod numerem telefonu (42) 638 47 30

Informacje o projekcie: https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/teleopieka/

Polecane aktualności

Łódź rewitalizacja. Sienkiewicza 56 - była ruina, jest pięknie odnowiona fasada

Małgorzata Loeffler / ZIM

Łódź rewitalizacja. Była ruina, jest pięknie odnowiona fasada. Prezentujemy wyremontowaną elewację... więcej

II tura wyborów prezydenckich. Wyjeżdżasz z Łodzi – odbierz zaświadczenie o prawie do głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Łodzianie, którzy... więcej

Sportowcy polecają łódzką wodę

Tomasz Lewandowski / Wydział Sportu

Wapń, magnez, sód, fluorki – to wartościowe minerały, które dostępne są na wyciągnięcie ręki.... więcej

W kamienicy przy ulicy Wschodniej 20 trwają roboty rozbiórkowe -  fot. Sebastian Glapiński

Łódź rewitalizuje na ulicy Wschodniej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Wystartowały prace w kolejnej już kamienicy, w której powstaną mieszkania komunalne i placówka... więcej

Na Lipowej bez lipy - pojawią się lipy

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Rozpoczęła się przebudowa ul. Lipowej od Zielonej do Więckowskiego. To kolejna ulica na Polesiu,... więcej