Miejski Zespół Żłobków

POTRZEBNE WSPARCIE DLA DZIEWCZYNEK PO TRAUMACH I ICH BABCI!

Oliwia* ma 14 lat i uwielbia zabawy lalkami Barbie. Chętnie tłumaczy im, jak wygląda życie i jak mają się zachowywać. A wyjaśnia im to naprawdę mądrze. Dziewczynka ma orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym. Uczy się w szkole specjalnej. Jej starsza siostra, 16-letnia Wiktoria, marzy o byciu technikiem weterynarii. Na razie jednak nie wierzy, że spełni swoje marzenie, więc planuje zostać ślusarzem.

Wiktoria i Oliwia mają za sobą już kilka przeprowadzek. Każda z nich oznaczała nie tylko zmianę ????domu, ale i opiekunów. Rodzice dziewczynek nie potrafili wyjść z kryzysu, więc straciły one swoją pierwszą rodzinę. Ich babcia starała się pomagać, jak tylko umiała. Zawsze za nimi podążała i je wspierała. Nawet wtedy, gdy przez 6 lat mieszkały w innym województwie. Babcia jeździła do nich w odwiedziny i czasami zabierała je do siebie. Jeszcze wówczas mieszkała wraz z mężem w całkiem niezłych warunkach w bloku na Bałutach. Wraz z jego śmiercią wszystko się posypało, a pani Danusia musiała przenieść się do lokalu socjalnego na Kozinach.

Jej malutkie mieszkanko ma teraz zaledwie 28 m kw i składa się z przedpokoju oraz jednego pokoju, w którym jest jednocześnie kuchnia. I to właśnie tu zamieszkały dziewczynki po powrocie do Łodzi, gdy rozwiązał się rodzinny dom dziecka, w którym spędziły kilka lat. W lokalu jest tylko zimna woda, więc za każdym razem dziewczyny muszą grzać ją w garnkach do mycia lub zmywania naczyń. Kąpią się w miskach, bo nie mają wanny ani prysznica.

Pani Danusia ma mocno schorowany kręgosłup i poza domem porusza się na wózku pchanym przez starszą wnuczkę. Czeka na nowy termin operacji, bo poprzedni przepadł z powodu pandemii.

Będzie się starać o przyznanie większego mieszkania. Ale na razie chcemy jej pomóc godnie żyć w tym, które ma. Zakupione meble i sprzęty będzie mogła zabrać ze sobą do większego mieszkania.

‼Potrzebne są im pilnie: kuchenka gazowa z piekarnikiem, szafki kuchenne, grzejnik elektryczny, szafa i regał albo komoda. Szczegóły na stronie zrzutki.

Przyda się również pomoc ze strony wolontariuszki/wolontariusza, żeby wesprzeć Wiktorię w nauce i pomóc jej przygotować się do egzaminu ósmoklasisty.

Osoby gotowe pomóc prosimy o kontakt z Karoliną Tatarzyńską - 507 094 733, k.tatarzynska@capz.lodz.pl.

Fundacja "W Człowieku Widzieć Brata" zorganizowała zrzutkę dla pani Danusi i jej ukochanych wnuczek:

*Imiona zostały zmienione.

 

 

Polecane aktualności

31. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza – stacjonarnie w Łodzi i online

Wydział Kultury

„Animacja – sztuka nie tylko dla najmłodszych widzów. Filmy animowane w praktyce szkolnej”.... więcej

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej