PUP w Łodzi wypłacił już blisko 200 mln zł wsparcia dla małych i mikro przedsiębiorców

Wkrótce wysokość wsparcia dla małych i mikro przedsiębiorców, wypłaconego w związku z epidemią COVID-19 przez Powiatowy Urząd pracy w Łodzi osiągnie kwotę 200 mln zł. Wnioski składane przez łódzkich przedsiębiorców rozpatrywane są na bieżąco.

Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ, mówi: - Liczymy, że do końca tygodnia, dzięki działaniom Powiatowego Urzędu Pracy, kwota finansowego wsparcia dla łódzkich przedsiębiorców osiągnie sumę 200 mln zł. Do tej pory wypłaciliśmy mikro i małym przedsiębiorcom już ponad 180 mln zł. Warto podkreślić, że w Łodzi proces przyznawania i wypłacania pożyczek w wysokości 5 tys. zł przebiega bardzo sprawnie. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które w zasadzie zakończyło przyznawanie tych pożyczek. Na 37 tys. 400 wniosków, które wpłynęły do Powiatowego Urzędu Pracy, rozpatrzonych zostało już 37 tys. 200. Do rozpatrzenia pozostało 200 wniosków złożonych w ostatnich dwóch dniach. Rozpatrujemy je na bieżąco i w ciągu 4-5 dni pieniądze trafiają na konto pracodawców.

Dyrektor Piotr Bors apeluje do wszystkich małych i mikro przedsiębiorców, którym należy się pożyczka, by nie zwlekali ze składaniem wniosków. Można je składać w Powiatowym Urzędzie Pracy lub za pośrednictwem strony praca.gov.pl.

Adam Pustelnik, społeczny pełnomocnik prezydent Miasta Łodzi ds. kontaktów z inwestorami, dodaje: - Niestety widać, że głębokość kryzysu gospodarczego spowodowanego koronawirusem jest znacznie większa niż prognozowano. Pełnię skutków, jakie epidemia wywarła na gospodarkę będzie można zaobserwować dopiero jesienią lub w czwartym kwartale 2020 r. Na szczęście są też pozytywne sygnały. W chwili obecnej w Unii Europejskiej jest odłożone aż 17 miliardów euro, które kolokwialnie mówiąc, czekają na zainwestowanie, bowiem przy obecnych stopach procentowych nieopłacalne jest gromadzenie pieniędzy na kontach.

Zdaniem Adama Pustelnika można spodziewać się, że spadek dynamiki inwestycji nie będzie zbyt radykalny. Dodatkowo do Polski zaczynają napływać inwestorzy i fundusze, którzy do tej pory w niewielkim stopniu byli obecni w Polsce. Chodzi o budowę mieszkań na wynajem oraz akademików. Bezprecedensowy boom przeżywa logistyka oraz szeroko rozumiany handel elektroniczny, a dzięki centralnemu położeniu Łodzi, te dziedziny odgrywają dużo większą rolę w naszej lokalnej gospodarce niż w innych ośrodkach.

Polecane aktualności

Łódź rewitalizacja. Sienkiewicza 56 - była ruina, jest pięknie odnowiona fasada

Małgorzata Loeffler / ZIM

Łódź rewitalizacja. Była ruina, jest pięknie odnowiona fasada. Prezentujemy wyremontowaną elewację... więcej

II tura wyborów prezydenckich. Wyjeżdżasz z Łodzi – odbierz zaświadczenie o prawie do głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Łodzianie, którzy... więcej

Sportowcy polecają łódzką wodę

Tomasz Lewandowski / Wydział Sportu

Wapń, magnez, sód, fluorki – to wartościowe minerały, które dostępne są na wyciągnięcie ręki.... więcej

W kamienicy przy ulicy Wschodniej 20 trwają roboty rozbiórkowe -  fot. Sebastian Glapiński

Łódź rewitalizuje na ulicy Wschodniej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Wystartowały prace w kolejnej już kamienicy, w której powstaną mieszkania komunalne i placówka... więcej

Na Lipowej bez lipy - pojawią się lipy

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Rozpoczęła się przebudowa ul. Lipowej od Zielonej do Więckowskiego. To kolejna ulica na Polesiu,... więcej