Rekrutacja do przedszkoli bez premii dla dzieci zaszczepionych

1 kwietnia rozpoczyna się nabór do łódzkich przedszkoli, ale dzieci, których rodzice dopilnowali obowiązkowych szczepień nie otrzymają z tego tytułu dodatkowych punktów w rekrutacji. Wszystkie kandydatury będą oceniane jak dotąd czyli według kryteriów ustawowych oraz gminnych, które obowiązują od 2017 roku.

- Na zmiany jest za późno, bo zgodnie z ustawą z końcem stycznia minął termin podania do publicznej wiadomości nowych kryteriów ustanowionych przez gminę - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - Drugi powód to niejasności prawne wokół takich premii, bo wojewodowie kwestionują tego rodzaju uchwały - tak było w Częstochowie. Jestem za szczepieniem dzieci, dla ich dobra, dlatego apeluję i proszę rodziców, aby nie lekceważyli tego obowiązku.

Zgodnie z prawem nabór do przedszkoli odbywa się na podstawie kryteriów ustawowych, to m.in. wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka lub rodziców, samotne rodzicielstwo. Ale w przypadku równej liczby punktów w rekrutacji podstawowej lub w sytuacji gdy po zakończeniu pierwszego etapu naboru dana placówka ma jeszcze wolne miejsca a kandydatów jest więcej - o kolejności przyjęć decydują kryteria ustalane przez organ prowadzący czyli gminę. Samorząd może ustalić maksymalnie 6 kryteriów a najwyżej punktowane są 2: gdy rodzeństwo kandydata uczęszcza już do danej placówki oraz samotne rodzicielstwo lub oboje rodziców pracuje bądź studiuje w trybie stacjonarnym.

- Ale ten sam ustawodawca zagwarantował każdemu chętnemu dziecku miejsce w przedszkolu. Zgodnie z prawem każdy kto nie dostanie się do wybranej placówki w rekrutacji podstawowej musi mieć wskazane inne przedszkole z miejscem, które będzie na dziecko czekać - dodała Dorota Gryta, wicedyrektor Wydziału Edukacji. - Zatem nowe kryteria niczego tu nie zmienią. I nie gwarantują, że wszyscy przeciwnicy szczepień dopilnują obowiązku.

W Łodzi od 5 lat nie ma problemu z miejscami w przedszkolach, zawsze jest ich więcej niż chętnych - na koniec stycznia 2020 r. miejskie placówki dysponowały 123 miejscami.

Nabór do przedszkoli miejskich >>>

Polecane aktualności

Better Collective Poland otwiera biuro w Łodzi -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Better Collective Poland otwiera biuro w Łodzi

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Better Collective Poland, to część duńskiej marki BC, działającej w obszarze marketingu. Polska jest... więcej

Na Widzewie Kino Przytulne. Przenosi się do wyremontowanego Domu Kultury "502"

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ratujemy Kino Przytulne, które zostało wyrzucone z ŁDK. Z zupełnie nową ofertą przeniesie się do... więcej

Kolej Dużych Prędkości przetnie Złotno? Dlaczego rząd rezygnuje z tzw. południowego wariantu KDP?

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Rząd rezygnuje z południowego wariantu przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez Łódź i w zamian... więcej

Trwa akcja wymiany pieców. Wniosek na dofinansowanie trzeba złożyć do 31 marca

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Akcja wymiany starych pieców i palenisk na ekologiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem... więcej

Rozlicz PIT, wygraj pieniędzy plik. Już ponad milion złotych w łódzkim budżecie dzięki Wielkiej Loterii Podatkowej Miasta Łodzi

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Wylosowano kolejnych zwycięzców tygodniowej nagrody Wielkiej Loterii Podatkowej Miasta Łodzi.... więcej