Rewitalizacja na osiedlu Montwiłła-Mireckiego

7 podwórek na zabytkowym osiedlu im. J.Montwiłła-Mireckiego wkrótce odzyska swój dawny blask. Realizowany właśnie projekt rewitalizacji podwórek wygrał w 2018 roku Konkurs Prezydenta Miasta na zadania inwestycyjne dla jednostek pomocniczych, koszt inwestycji to 745,7 tys. zł. Koniec prac zaplanowano na koniec września.

Trwają nasadzenia na osiedlu Montwiłła-Mireckiego
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Kluczowe w tej inwestycji jest zaangażowanie mieszkańców, ich determinacja ale też cierpliwość, bo do pomysłu do realizacji musiało minąć trochę czasu. Ale niedługo będzie tutaj wiele urokliwych miejsc, gdzie wśród zieleni będzie można przyjemnie spędzić czas - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - To także dowód na to, że spełniamy obietnice z wyborów samorządowych i przenosimy ciężar realizowanych inwestycji z centrum miasta właśnie na osiedla.

Założeniem rewitalizacji jest przywrócenie podwórkom pierwotnego, historycznego wyglądu, a pomocne są stare mapy i… pocztówki, które mają w swoich zbiorach mieszkańcy osiedla. Ulokowane między budynkami mieszkalnymi podwórka bardziej przypominają zieleńce, które po zakończeniu prac zamienią się w urokliwe miejsca ze stylowymi ławeczkami, nowymi nasadzeniami krzewów, odnowionymi trawnikami i alejkami spacerowymi.

- Nowych nasadzeń jest bardzo dużo, istniejąca zieleń została dokładnie zinwentaryzowana i uporządkowana. W części podwórek będzie poszerzony obszar dojazdu do budynków mieszkalnych gdzie zostaną zastosowane ekokraty dla zieleni wypełnione trawą - wyjaśniła Małgorzata Ożegalska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego zostało wybudowane przez Magistrat dla robotników w latach 1928 - 1932/33, na ówczesne czasy było bardzo nowoczesne - o czym przypomniał Remigiusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Osiedla im. Montwiłła-Mireckiego.

- Rok 2019 był czasem konsultacji tego projektu, jako Rada Osiedla chcieliśmy aby wszyscy mieszkańcy mogli przedstawić swoje opinie i koncepcje na temat finalnego wyglądu podwórek. W pierwszym etapie rozdaliśmy wszystkim ankiety a w drugim były spotkania podczas których analizowaliśmy otrzymane ankiety - opowiadał Remigiusz Kaczmarek. - To mieszkańcy zdecydowali, że chcą wrócić do pierwotnego wyglądu podwórek z niewielkim ich unowocześnieniem oczywiście w granicach, na które zgodził się konserwator zabytków. Dla nas cenne jest to, że zadanie mieszkańców zostało uwzględnione, że udało się wypracować kompromis i go zrealizować.

Do odnowienia pozostało jeszcze 6 podwórek na osiedlu, przewodniczący Kaczmarek już zapowiedział, że mieszkańcy będą zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego i liczą na sukces.

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej