Szkoły podstawowe pozostaną zamknięte

Od poniedziałku 25 maja nie będzie w łódzkich szkołach zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas I - III. Placówki są przygotowywane do pracy w reżimie sanitarnym, do końca tygodnia otrzymają środki ochrony osobistej dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz płyny do dezynfekcji. Ale data ich uruchomienia jest uzależniona od wyników testów genetycznych u pracowników przedszkoli, u których wyniki testów przesiewowych budziły wątpliwości.

 -  fot. UMŁ
Data uruchomienia zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas I - III w łódzkich szkołach jest uzależniona od wyników testów genetycznych u pracowników przedszkoli, u których wyniki testów przesiewowych budziły wątpliwości. , fot. UMŁ

- Podobnie jak w przypadku przedszkoli priorytetem dla nas jest zdrowie dzieci i pracowników, dlatego nie będziemy się spieszyć, otworzymy szkoły kiedy będziemy mieć pewność, że wszyscy są bezpieczni - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - Czekamy na wyniki pracowników przedszkoli, ponieważ pokażą nam z jaką skalą ewentualnych zakażeń mamy do czynienia. Na razie mamy cząstkowe dane, na podstawie których nie sposób wyciągać wniosków.

Minister edukacji poinformował, że od 25  maja w szkołach można organizować zajęcia opiekuńcze dla najmłodszych uczniów, oczywiście w reżimie sanitarnym. A to oznacza, że liczba dzieci, która będzie mogła przyjść do szkoły będzie ograniczona. Z ankiet przeprowadzonych wśród rodziców wynika, że w szkołach zjawiłoby się 1 323 dzieci, a miejsc w 90 łódzkich podstawówkach jest 3 815. Liczba miejsc jest uzależniona liczby nauczycieli, którzy mogą się opiekować dziećmi, warunkami lokalowymi w placówkach oraz liczebnością grup uczniowskich, które nie mogą być większe niż 12 osób.

Od poniedziałku zostaną otwarte kolejne przedszkola prowadzone przez samorząd. To 15 placówek, w których 41 pracowników z wątpliwymi wynikami testów przesiewowych pod kątem COVID-19 mają już wyniki testów genetycznych i są negatywne.

- Bardzo się cieszę, że wszyscy są zdrowi, a nie czekając na kolejne wyniki już dziś powiem, że decyzja o przeprowadzeniu tych badań była słuszna -  dodała wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. - W Białymstoku gdzie testów nie było jedna z pracownic przedszkola jest chora na koronawirusa, co moim zdaniem powinno zakończyć zmasowaną krytykę pod naszym adresem ze strony działaczy PiS, którzy podważali wiarygodność testów przesiewowych. Skoro są niewiele warte, to dlaczego rząd testuje nimi górników?

Na razie w Łodzi otwartych zostało 31 przedszkoli, do których wróciło 214 dzieci. 

Polecane aktualności

Od poniedziałku 25 maja dzieci wrócą do kolejnych 5 żłobków i 46 przedszkoli. -  fot. archiwum UMŁ

Otwarcie kolejnych żłobków i przedszkoli w Łodzi

BRP

Od poniedziałku 25 maja dzieci wrócą do kolejnych 5 żłobków i 46 przedszkoli. więcej

#balkoNOWE wyzwanie. Udekoruj swój balkon, ogródek lub okno. Wygraj nagrody i pomóż łódzkiemu ekosystemowi

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Miasto wraz z „Expressem Ilustrowanym” organizuje konkurs na udekorowanie zielenią i kwiatami... więcej

W Aquaparku FALA systematycznie postępują prace związane z budową nowej wieży zjeżdżalni wraz z kompleksem aż 4 nowych tras zjazdu. -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Nowe zjeżdżalnie w aquaparku Fala będą gotowe już czerwcu

Aquapark FALA

Nawet podczas przymusowej przerwy, którą zgotował światu wirus COVID-19 Aquapark FALA nie zwalnia... więcej

Łódzka tarcza antykryzysowa - 115 milionów na pomoc przedsiębiorcom

BRP

Rozpatrzyliśmy pozytywnie blisko 2000 wniosków i przedsiębiorcy zapłacili symboliczną złotówkę za... więcej

Trwa budowa Orientarium. W ramach projektu powstaną też nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery, a całość zostanie uzupełniona zapleczem rekreacyjno-gastronomicznym. -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź Buduje Orientarium. Do egzotycznej dżungli przyjadą rośliny z Laosu, Filipin i Hong Kongu

Małgorzata Loeffler / ZIM

W Orientarium zaczęły się prace przy zagospodarowaniu zielonych terenów, gdzie dzięki odpowiednim... więcej