Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Dla 62 477 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wybrzmiał dziś dzwonek oznajmiający początek nowego roku szkolnego. Zajęcia rozpoczęły także przedszkolaki – w miejskich placówkach na zajęcia będzie uczęszczać 17 795, w tym ponad 5,1 tys. maluchów po raz pierwszy w życiu przekroczyło próg placówki edukacyjnej. Uroczyste rozpoczęcie roku odbyło się w Zespole Szkół Gastronomicznych.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

- Informacje są dwie oczywiście, czyli dobra i zła - tak Hanna Zdanowska, prezydent Lodzi rozpoczęła swoje wystąpienie do uczniów i nauczycieli "Gastronomika". - Zła jest taka, że to już koniec wakacji, trzeba wrócić do szkoły i obowiązków. Ale jest i dobra, bo znów spotykacie swoich kolegów, przyjaciół, będziecie wspólnie spędzać czas, zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Życzę wszystkim sukcesów, a nauczycielom wytrwałości i zapału z jakim zawsze poświęcali się swojej pracy.

 Obecny rok szkolny jest wyjątkowy pod kilkoma względami na co zwrócił uwagę Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi: - Po 20 latach w systemie oświaty mamy tylko dwa typy szkół: podstawowe oraz średnie, nie ma już gimnazjów. Ale cieszy fakt, że większość budynków po zlikwidowanych gimnazjach nadal będzie służyć edukacji, bo zagospodarują je inne szkoły. Uczniom życzę dobrych ocen, nauczycielom, aby praca sprawiała im satysfakcję, a wszystkim pracownikom łódzkiej oświaty serdecznie dziękuję za wysiłek, trud i chęć pracy dla dobra uczniów.

Rozpoczynający się dziś rok szkolny jest wyjątkowym nie tylko z powodu likwidacji gimnazjów, ale też z uwagi na podwójny rocznik, który trafił do szkół średnich. W liceach i technikach spotkali się absolwenci gimnazjów oraz 8 klas szkół podstawowych, mają różne programy nauczania, inny czas edukacji, bo gimnazjaliści będą w liceum 3, a w technikum 4 lata, a ci po podstawówce już odpowiednio 4 i 5 lat. Najważniejsze jednak, że każdy uczeń, który brał udział w rekrutacji do szkół średnich prowadzonych przez samorząd znalazł miejsce dla siebie. Może nie było to wymarzone liceum, ale na pewno liceum jeśli uczniowi zależało na kształceniu właśnie w "ogólniaku". Podobnie było w przypadku techników czy szkół branżowych.

Polecane aktualności

Z Łodzi do senatu

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprezentowano fragment wystawy „Łodzianie dla Niepodległej”.... więcej

Woonef Zacisze -  fot. Stefan Brajter / Archiwum UMŁ

Zazielenią się Ogrody Sukiennicze

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Nowy park? Upiększona ulica? Więcej drzew? Mieszkańcy kolejnego osiedla będą mieli program taki jak... więcej

Wybory parlamentarne 2019. Najważniejsze informacje

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

13 października wybierzemy parlamentarzystów kolejnych kadencji Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej... więcej

 -  mat. UMŁ

W Mileszkach powstaje 5 km nowego kanału sanitarnego

Agnieszka Rutkowska / BRP

ŁSI buduje 5 km kanału sanitarnego na Mileszkach. A do tego 172 odejścia do granic posesji, które... więcej

Pierwszy w Łodzi żłobek modułowy już stoi w Nowosolnej -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Pierwszy w Łodzi żłobek modułowy już stoi w Nowosolnej

Jolanta Baranowska / BRP

Powstaje pierwszy w Łodzi żłobek w technologii modułowej, czyli składany z części, jak klocki.... więcej