Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Dla 62 477 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wybrzmiał dziś dzwonek oznajmiający początek nowego roku szkolnego. Zajęcia rozpoczęły także przedszkolaki – w miejskich placówkach na zajęcia będzie uczęszczać 17 795, w tym ponad 5,1 tys. maluchów po raz pierwszy w życiu przekroczyło próg placówki edukacyjnej. Uroczyste rozpoczęcie roku odbyło się w Zespole Szkół Gastronomicznych.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

- Informacje są dwie oczywiście, czyli dobra i zła - tak Hanna Zdanowska, prezydent Lodzi rozpoczęła swoje wystąpienie do uczniów i nauczycieli "Gastronomika". - Zła jest taka, że to już koniec wakacji, trzeba wrócić do szkoły i obowiązków. Ale jest i dobra, bo znów spotykacie swoich kolegów, przyjaciół, będziecie wspólnie spędzać czas, zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Życzę wszystkim sukcesów, a nauczycielom wytrwałości i zapału z jakim zawsze poświęcali się swojej pracy.

 Obecny rok szkolny jest wyjątkowy pod kilkoma względami na co zwrócił uwagę Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi: - Po 20 latach w systemie oświaty mamy tylko dwa typy szkół: podstawowe oraz średnie, nie ma już gimnazjów. Ale cieszy fakt, że większość budynków po zlikwidowanych gimnazjach nadal będzie służyć edukacji, bo zagospodarują je inne szkoły. Uczniom życzę dobrych ocen, nauczycielom, aby praca sprawiała im satysfakcję, a wszystkim pracownikom łódzkiej oświaty serdecznie dziękuję za wysiłek, trud i chęć pracy dla dobra uczniów.

Rozpoczynający się dziś rok szkolny jest wyjątkowym nie tylko z powodu likwidacji gimnazjów, ale też z uwagi na podwójny rocznik, który trafił do szkół średnich. W liceach i technikach spotkali się absolwenci gimnazjów oraz 8 klas szkół podstawowych, mają różne programy nauczania, inny czas edukacji, bo gimnazjaliści będą w liceum 3, a w technikum 4 lata, a ci po podstawówce już odpowiednio 4 i 5 lat. Najważniejsze jednak, że każdy uczeń, który brał udział w rekrutacji do szkół średnich prowadzonych przez samorząd znalazł miejsce dla siebie. Może nie było to wymarzone liceum, ale na pewno liceum jeśli uczniowi zależało na kształceniu właśnie w "ogólniaku". Podobnie było w przypadku techników czy szkół branżowych.

Polecane aktualności

Unijny Dialog Młodzieżowy, czyli z licealistami o zatrudnieniu -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Unijny Dialog Młodzieżowy, czyli z licealistami o zatrudnieniu

Monika Pawlak / BRP

O lokalnych formach wsparcia dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy rozmawiali z uczniami... więcej

Gorączka świątecznych zakupów. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi, jak nie dać się oszukać -  fot. CC0 license

Gorączka świątecznych zakupów. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi, jak nie dać się oszukać

Magdalena Kardas / BKSiDŁ

Lepiej kupić w sklepie czy w internecie? Czy można zwrócić prezent od św. Mikołaja? Jak nie dać się... więcej

Dzięki dotacji można uruchomić własną firmę, prowadząc działalność zgodną ze swoją pasją  -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

24 mln zł na zakładanie własnej działalności

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

24 mln zł na uruchomienie własnej firmy. Własną działalność może założyć ponad 500 osób. Do czego to... więcej

Aplikacja Refotografie -  mat. UMŁ

Dziedzictwo miasta w telefonie, na wycieczkach i warsztatach

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Chcesz zobaczyć, jak w ciągu stulecia zmieniała się Łódź, jakie zabytki Starego Cmentarza udało się... więcej

Jakich zmian w Budżecie Obywatelskim oczekują łodzianie? Spotkania i rozmowy w konsultacjach BO dały efekt w postaci kilku kluczowych uwag

Zmiany w Budżecie Obywatelskim. Spotkania i rozmowy dały efekt w postaci kluczowych uwag

Agnieszka Rutkowska / BRP

Budżet Obywatelski to ciągłe zmiany. Co roku pytamy łodzian, jakie chcieliby wprowadzić w kolejnym... więcej