Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Dla 62 477 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wybrzmiał dziś dzwonek oznajmiający początek nowego roku szkolnego. Zajęcia rozpoczęły także przedszkolaki – w miejskich placówkach na zajęcia będzie uczęszczać 17 795, w tym ponad 5,1 tys. maluchów po raz pierwszy w życiu przekroczyło próg placówki edukacyjnej. Uroczyste rozpoczęcie roku odbyło się w Zespole Szkół Gastronomicznych.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

- Informacje są dwie oczywiście, czyli dobra i zła - tak Hanna Zdanowska, prezydent Lodzi rozpoczęła swoje wystąpienie do uczniów i nauczycieli "Gastronomika". - Zła jest taka, że to już koniec wakacji, trzeba wrócić do szkoły i obowiązków. Ale jest i dobra, bo znów spotykacie swoich kolegów, przyjaciół, będziecie wspólnie spędzać czas, zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Życzę wszystkim sukcesów, a nauczycielom wytrwałości i zapału z jakim zawsze poświęcali się swojej pracy.

 Obecny rok szkolny jest wyjątkowy pod kilkoma względami na co zwrócił uwagę Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi: - Po 20 latach w systemie oświaty mamy tylko dwa typy szkół: podstawowe oraz średnie, nie ma już gimnazjów. Ale cieszy fakt, że większość budynków po zlikwidowanych gimnazjach nadal będzie służyć edukacji, bo zagospodarują je inne szkoły. Uczniom życzę dobrych ocen, nauczycielom, aby praca sprawiała im satysfakcję, a wszystkim pracownikom łódzkiej oświaty serdecznie dziękuję za wysiłek, trud i chęć pracy dla dobra uczniów.

Rozpoczynający się dziś rok szkolny jest wyjątkowym nie tylko z powodu likwidacji gimnazjów, ale też z uwagi na podwójny rocznik, który trafił do szkół średnich. W liceach i technikach spotkali się absolwenci gimnazjów oraz 8 klas szkół podstawowych, mają różne programy nauczania, inny czas edukacji, bo gimnazjaliści będą w liceum 3, a w technikum 4 lata, a ci po podstawówce już odpowiednio 4 i 5 lat. Najważniejsze jednak, że każdy uczeń, który brał udział w rekrutacji do szkół średnich prowadzonych przez samorząd znalazł miejsce dla siebie. Może nie było to wymarzone liceum, ale na pewno liceum jeśli uczniowi zależało na kształceniu właśnie w "ogólniaku". Podobnie było w przypadku techników czy szkół branżowych.

Polecane aktualności

Łódź rewitalizacja. Sienkiewicza 56 - była ruina, jest pięknie odnowiona fasada

Małgorzata Loeffler / ZIM

Łódź rewitalizacja. Była ruina, jest pięknie odnowiona fasada. Prezentujemy wyremontowaną elewację... więcej

II tura wyborów prezydenckich. Wyjeżdżasz z Łodzi – odbierz zaświadczenie o prawie do głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Łodzianie, którzy... więcej

Sportowcy polecają łódzką wodę

Tomasz Lewandowski / Wydział Sportu

Wapń, magnez, sód, fluorki – to wartościowe minerały, które dostępne są na wyciągnięcie ręki.... więcej

W kamienicy przy ulicy Wschodniej 20 trwają roboty rozbiórkowe -  fot. Sebastian Glapiński

Łódź rewitalizuje na ulicy Wschodniej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Wystartowały prace w kolejnej już kamienicy, w której powstaną mieszkania komunalne i placówka... więcej

Na Lipowej bez lipy - pojawią się lipy

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Rozpoczęła się przebudowa ul. Lipowej od Zielonej do Więckowskiego. To kolejna ulica na Polesiu,... więcej