VI Forum Miast Partnerskich "Smart City" w Łodzi

W tym roku wydarzenie organizowane jest we współpracy z Ambasadą Danii w Polsce, Miastem Kopenhaga oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej. Do udziału w Forum zaproszeni zostali przedstawiciele miast partnerskich Łodzi. Ze względu na obecną sytuację możliwy jest również udział w Forum w formule on-line, na platformie do wideokonferencji ZOOM.

VI Forum Miast Partnerskich “Smart City” w Łodzi -  fot. Sebastian Glapiński/ UMŁ
VI Forum Miast Partnerskich “Smart City” w Łodzi , fot. Sebastian Glapiński/ UMŁ

W tym roku do Łodzi przyjechali przedstawiciele Odessy (Ukraina), a przedstawiciele Chemnitz (Niemcy), Stuttgartu (Niemcy), Lyonu (Francja), Tampere (Finlandia), Murcii (Hiszpania), Wilna (Litwa), Lwowa (Ukraina), Kaliningradu (Rosja) i Tjanjin (Chiny) wezmą udział online. Tematem przewodnim VI. edycji Forum jest Smart and Liveable Cities - nowoczesne zarządzanie miastami z wykorzystaniem zielonych technologii.

Podczas całodziennego Seminarium, 8 października br. w Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE na Politechnice Łódzkiej, zaprezentowane zostaną działania Łodzi i Kopenhagi w zakresie zielonej energii i zielonej rewitalizacji. Zaprezentowany zostanie m.in. projekt Ekopakt dla Łodzi. Zaproszone miasta partnerskie wezmą udział w panelach oraz podzielą się swoimi doświadczeniami na następujące tematy:

  • Zielone i przyjazne miasto – Dyskusja panelowa: jak osiedla i dzielnice mogą łączyć zainteresowania różnych pokoleń mieszkańców. W jaki sposób tereny zielone i miejsca wypoczynku odgrywają ważną rolę w kształtowaniu komfortu życia mieszkańców miasta, a jednocześnie pełnią bardzo praktyczną funkcję dla miasta - perspektywa duńska i doświadczenia z miast lokalnych i innych miast partnerskich
  • Rewitalizacja budynków dla lepszego klimatu i czystszego powietrza – W jakim stopniu budynki energooszczędne mogą zmniejszyć konsumpcje energii? W jakim zakresie duńskie miasta osiągają oszczędności energii? Jakie są flagowe duńskie projekty rewitalizacyjne? Rewitalizacja budynków jako połączenie starych stylów architektonicznych z nowoczesnymi trendami. Wpływ rewitalizacji na zużycie energii
    i jakość powietrza w Łodzi.
  • Zrównoważona mobilność w mieście – Rola zielonego transportu w mieście. Jak stworzyć bardziej przyjazną infrastrukturę dla rowerów? Rola samochodów elektrycznych i perspektywy użytkowania. W jaki sposób rowery i e-samochody mogą się uzupełniać? W jaki sposób zrobiła to Kopenhaga i inne miasta?
  • Nowe technologie wspierające nowoczesne Miasta – Zarządzanie zużyciem energii w miastach - wyzwania; Model cyfryzacji w zarządzaniu energią w mieście. Wpływ rozwiązań cyfrowych w energetyce na codzienne życie mieszkańców oraz sposób, w jaki zwiększają one efektywność działań w gminach. W jaki sposób zwiększają one efektywność energetyczną miasta i jak wiele można na tym zyskać.
  • Woda miejska – nowa wartość w miastach. Dyskusja panelowa skoncentruje się na tym, jak integracja rozwiązań wodnych z rozwojem miast może być atutem dla mieszkańców miasta.

W kolejnym dniu Forum łódzkie i duńskie firmy będą uczestniczyć w rozmowach B2B, których celem będzie nawiązanie współpracy gospodarczej. 

Forum Miast Partnerskich Łodzi od kilku lat stanowi płaszczyznę do rozmów w gronie zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą metropolii. W chwili obecnej Łódź posiada 20 miast partnerskich. Kontakty z nimi są źródłem inspiracji a także doskonałą okazją dla promocji dobrych praktyk naszego miasta, jego rozwoju i strategicznych działań. Bezpośrednim organizatorem wydarzenia jest Biuro Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Ulica Gajcego przed remontem

Drugi odcinek ul. Gajcego do remontu

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

26 października rozpoczyna się remont kolejnego odcinka ul. Gajcego. Dzięki temu wszystkie główne... więcej

Wybrano najlepsze łódzkie pomysły na biznes w konkursie „Mam Pomysł na Startup” 2020

Renata Biadała / BRGiWM

W tym roku Główna Nagroda Prezydent Miasta Łodzi w ogólnopolskim konkursie trafiła do dwóch... więcej

Miasto gotuje i dowozi obiady seniorom korzystającym ze wsparcia domów dziennego pobytu -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Łódź walczy z koronawirusem. Dowozimy seniorom posiłki do domów

Jolanta Baranowska / BRP

Miasto gotuje i dowozi obiady do domów tym seniorom, których Domy Dziennego Pobytu musiały zostać... więcej

Closeup shot of a cute hedgehog walking on the green grass

„Pomóżmy przetrwać jeżom”. Zapraszamy na warsztaty

ZOO Łódź

24 października 2020 o godz. 12.30 i 15.00 (II tura) łódzkie ZOO organizuje warsztaty dla rodzin pt.... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (20.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej