Miejski Zespół Żłobków

W Łodzi lepiej niż na ME

W czwartek 16 lutego w Atlas Arenie odbędzie się Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Orlen Cup Łódź 2017, który pod wieloma względami zaliczany jest do najważniejszych i najlepszych tego typu imprez w Europie.

W czwartek 16 lutego w Atlas Arenie odbędzie się Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Orlen Cup Łódź 2017, który pod wieloma względami zaliczany jest do najważniejszych i najlepszych tego typu imprez w Europie.

Zawody znalazły się na elitarnej liście dziewięciu największych halowych mityngów lekkoatletycznych Starego Kontynentu. Są na niej również zawody w: Tallinie (Łotwa, 3-4 lutego), Reykjaviku (Islandia, 4 lutego), Clerment Gerrard (Francja, 5 lutego), Linzu (Austria, 10 lutego), Gandawie (Belgia, 11 lutego), Ostravie (Czechy, 14 lutego), Istambule (Turcja, 17 lutego) i Madrycie (Hiszpania, 24 lutego).

Dodatkowo o wysokiej randze łódzkiego mityngu może świadczyć fakt, że w jego trakcie wyniki będą mierzone najnowocześniejszymi urządzeniami elektronicznymi, jakich próżno szukać chociażby podczas mistrzostw Europy. „Praca sędziów podczas Orlen Cup uwzględnia czynnik ludzki i nowoczesne technologie, z których chętnie korzystamy. W dobie rekordów zmienianych o jedną setną sekundy to konieczność. W lekkoatletyce nie możemy szacować, musimy być pewni wyniku. Wszystko należy więc tak dopracować, by nie było wątpliwości pomiarowych" - wyjaśnił Filip Moterski, przewodniczący Centralnego Kolegium Sędziów PZLA.

W Atlas Arenie pracę sędziów będzie wspierała m.in. jedna z zaledwie kilkunastu na świecie kamer do pomiaru czasu Vision Pro firmy Lynx, która „rejestruje 3 tysiące klatek na sekundę, co pozwala precyzyjnie rozstrzygnąć fotofinisz. To szczególnie ważne w biegach płotkarskich, w których zawodnicy wykonują rzut na taśmę pochyleni, w różnych pozycjach, co sprawia kłopoty nawet doświadczonym sędziom. Vision Pro daje możliwość niezwykle precyzyjnego wskazania, w którym momencie zawodnik pokonał linię mety. To technologia lepsza od stosowanej na mistrzostwach Europy" - dodał Filip Moterski.

Podczas Orlen Cup 2017 zastosowany zostanie także zaawansowany system reakcji falstartowej, a także elektroniczny pomiar odległości EDM. Ten ostatni osiągnięcia kulomiotów jest w stanie oznaczyć z dokładnością do 1 milimetra. W Atlas Arenie będzie mierzył wyniki Michała Haratyka, Konrada Bukowieckiego, Jakuba Szyszkowskiego, Franka Elemby z Kongo (zwycięzca Igrzysk Afrykańskich i czwarty zawodnik IO w Rio de Janeiro) oraz Serba Asmira Kolasinaca (złoty i srebrny medalista HME, brązowy medalista ME).

Polecane aktualności

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej