Witaj szkoło, czyli równanie z wieloma niewiadomymi…

Zbliża się początek nowego roku szkolnego, ale wciąż brakuje rozporządzeń prawnych rządu, co do działania placówek oświatowych i zasad postępowania w warunkach epidemii.

Witaj szkoło, czyli równanie z wieloma niewidomymi… -  fot. licencja CC0
Zbliża się początek nowego roku szkolnego, ale wciąż brakuje rozporządzeń prawnych rządu, co do działania placówek oświatowych i zasad postępowania w warunkach epidemii. , fot. licencja CC0

- Wygląda na to, że władze rządowe zaskoczył fakt, że zaczyna się rok szkolny. O sposobie pracy szkół dyrektorzy dowiadują się z przekazów medialnych i skąpych wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, które zapowiedziało opublikowanie stosownych przepisów na połowę sierpnia, a to trochę za późno. Było przecież niemal pół roku na opracowanie scenariuszy działania, a tak, dyrektorzy szkół zostali pozostawieni sami sobie – mówi Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ.

 

Nie wiadomo np., jak wyglądać miałby system ewentualnej pracy zdalnej, co w przypadku zakażenia koronawirusem - kto podejmie decyzję w sprawie zamknięcia placówki, skąd wziąć środki na podstawowe zabezpieczenia sanitarne. Do tej pory UMŁ przeznaczył już na zakup preparatów dezynfekcyjnych i środków ochrony ponad 1,7 mln zł. Problem braku prawnych rozporządzeń ministerialnych jest istotny dla wielu grup, dotyczy bowiem nie tylko uczniów, ale także nauczycieli, pracowników administracji i personelu, jak również rodziców, którzy wciąż pytają o system nauki w nowym roku szkolnym.

 

Wygląda na to, że cały ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo w placówkach oświatowych w czasie pandemii spoczął na barkach samorządów oraz dyrektorów szkół i to bez konkretnych rozwiązań prawnych, które mają być podane na ostatnią chwilę.

 

- W szkole mam 520 uczniów i ponad 50 pracowników, w tym znaczną grupę w wieku 50+. Na podstawie wytycznych MEN mam opracować regulamin placówki, choć nie wszystkie wymogi są do spełnienia. Na ten moment możemy przygotować jedynie środki do odkażania rąk, zapewnić wietrzenie klas i starać się ułożyć jakiś rozsądny plan zajęć – dodaje Maria Włodarczyk, dyrektor III LO w Łodzi.

 

Opóźnienie w opracowaniu stosownych przepisów prawnych dotyczących epidemii i trzymanie w niepewności niemal do startu nowego roku szkolnego komplikuje sytuację, a ponadto np. w szkołach średnich ogłasza się teraz wyniki matur i trwa rekrutacja uczniów. W tych warunkach trudno o zapewnienie bezpieczeństwa i spokojne przygotowanie pracy placówek, które mają rozpocząć pracę już za trzy tygodnie.

Polecane aktualności

Łódź -  fot. Archiwum UMŁ

O jakie kwoty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i na jakie inwestycje wnioskuje Łódź?

Marcin Masłowski / BRP

Miasto Łódź otrzymało już wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przeciwdziałanie... więcej

Pałac Poznańskich z nową iluminacją -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację!

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

We wrześniu zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta... więcej

MOON Lodz -  Paweł Łacheta / UMŁ

„MOON Lodz” świeci przy Piotrkowskiej 190

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Niedeptakowa, „górna” część ulicy wzbogaciła się w ostatnim czasie o kilka nowych lokali... więcej

Budowa Fuzji -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódzka Fuzja rośnie. Kolejne inwestycje w dawnym imperium Karola Scheiblera

Materiały prasowe/Tomasz Walczak - UMŁ

Na terenie pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera rozpoczęła się budowa dwóch nowych biurowców,... więcej

Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty -  Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Południowa część placu Komuny Paryskiej, znana łodzianom jako Skwer Wiedźmina, zostanie... więcej