Władze Łodzi przedstawiają projekt nowej Strategii Miasta i zapraszają mieszkańców do współpracy

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz wiceprezydent Wojciech Rosicki przedstawili założenia nowej Strategii Łodzi. Będą one – przez kilka najbliższych miesięcy – konsultowane z łodzianami w formie otwartych spotkań i warsztatów.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz wiceprezydent Wojciech Rosicki - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz wiceprezydent Wojciech Rosicki przedstawili założenia nowej Strategii Łodzi , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Prezydent Hanna Zdanowska mówi: - Jestem z panem prezydentem po kilkunastu spotkaniach ze światem uczelni, biznesu, służby zdrowia, kultury, na których prezentowałam założenia do nowej strategii miasta, którą przez najbliższe pół roku będę chciała konsultować z mieszkańcami Łodzi.

Jak zaznacza prezydent Hanna Zdanowska, prace nad strategią zostały rozpoczęte już w 2019 r., a epidemia COVID dodatkowo przyspieszyła te prace. - Będziemy pierwszym miastem w Polsce i prawdopodobnie jednym z pierwszych w Europie, które przygotuje strategię rozwoju odpowiadającą nowym wyzwaniom i nowej rzeczywistości, w jakiej wszyscy się obecnie znajdujemy. Gdy wszystko zwalnia, my chcemy przyspieszyć. Tam, gdzie większość widzi kryzys, my dostrzegamy szansę. W czasie światowej epidemii i zmian klimatu, mamy szansę wyznaczyć drogę, którą podążą inni. Przez lata goniliśmy innych, dziś czas na to, abyśmy stali się liderem.

- Od początku swojej prezydentury wsłuchuję się w głos łodzian. Nie wyobrażam sobie pracy bez rozmów, spotkań z mieszkańcami, bez Budżetu Obywatelskiego i konsultacji. Dlatego – mówiąc w ogromnym skrócie - w nowej strategii stawiam na mieszkańców. Oddaję Łódź w ręce w łodzian. Przenoszę partycypację społeczną na nowy, wyższy poziom. To łodzianie w większej niż dotychczas skali będą decydowali o kształcie miasta. Nie tylko w sferze pomysłu i podejmowania decyzji, ale także poprzez zaangażowanie się w realizację tych pomysłów – dodaje prezydent Łodzi.

Założenia Strategii

Jak podkreśla prezydent Hanna Zdanowska, Łódź będzie współtworzona przez mieszkańców. Wprowadzone zostaną unikatowe na skalę kraju rozwiązania, w których miasto będzie wspierać lokalne inicjatywy i projekty na niespotykaną dotąd skalę.

Wiceprezydent Wojciech Rosicki dodaje: - Stworzony zostanie system grantów i konkursów na wzór dofinansowania dla projektów unijnych. Warunkiem realizacji projektów będzie wkład własny mieszkańców, np. w postaci własnego czasu. Uproszczony zostanie proces podejmowania decyzji o inwestycjach. Przygotowana zostanie szybka ścieżka skracająca drogę od idei do realizacji pomysłów mieszkańców. Utworzone zostanie Miejskie Centrum Aktywności, w którym pracownicy podpowiedzą mieszkańcom, jak najprościej i najszybciej zrealizować ich pomysły przy współpracy miasta.

Wizja: Łódź – miasto tworzone wspólnie

Wojciech Rosicki podkreśla, że celem władz Łodzi jest włączenie w proces wspólnego zarządzania miastem jak największej liczby łodzian: - Urząd będzie pełnił funkcję lidera, motywującego mieszkańców do działania oraz animatora zapewniającego mieszkańcom niezbędne narzędzia do realizacji ich pomysłów.

Hanna Zdanowska dodaje: - Chcę, żeby łodzianie w większej niż dotychczas skali decydowali o kształcie miasta. Nie tylko w sferze pomysłu i podejmowania decyzji, jak w przypadku Budżetu Obywatelskiego, ale także poprzez zaangażowanie się w realizację tych pomysłów. Np. lokatorzy kamienicy przy ul. Legionów chcieli miejsca na sąsiedzkie spotkania. I je sobie zrobili, postawili krzesła, stół, zbudowali altanę. Pan Michał wymarzył sobie ławkę na pamiątkę pierwszej randki z ukochaną. I ławka stoi w parku na Zdrowiu. Chcę podzielić się władzą z mieszkańcami. Chcę pomagać realizować ich marzenia.

Przykładowe cele strategiczne

Łódź silna i odporna

 • Miasto bezpieczne - podniesienie odporności miasta na kryzysy wewnętrzne i zewnętrzne takie jak COVID - 19
 • Miasto jakościowej edukacji - podniesienie poziomu edukacji, dostosowanie jej do wymogów rynku i gospodarki – by po studiach mieć dobrą pracę
 • Miasto innowacji społecznych – podniesienie jakości życia wszystkich mieszkańców miasta, dzięki aktywizacji społecznej i wsparciu oddolnych inicjatyw
 • Miasto sprawnych urzędów – lepsze zrozumienie potrzeb mieszkańców i dostosowanie e-urzędu do oczekiwań klientów

Łódź ekonomicznego i społecznego rozwoju

 • Rewitalizacja 2.0 – utrzymanie pozycji lidera rewitalizacji w Polsce
 • Przedsiębiorcza Łódź – wspieranie łódzkich przedsiębiorców i tworzenie silnej lokalnej gospodarki
 • Rozwój branż kreatywnych – kontynuacja wsparcia dla branż i przedsięwzięć kreatywnych
 • Turystyka MICE - stworzenie z Łodzi najbardziej atrakcyjnego miasta dla sektora MICE
 • Hub logistyczny dla Europy Środkowej – stworzenie infrastruktury, rozwój branży e-commerce i logistyki
 • Łódź produkcyjna 2.0. – rozwój istniejących i generowanie nowych przedsięwzięć produkcyjnych

Łódź odpowiadająca na oczekiwania interesariuszy

 • Miasto korzystnej wartości za cenę – utrzymanie kosztów życia na atrakcyjnym poziomie, zwiększanie pakietu korzyści mieszkańca z faktu, że mieszka w Łodzi
 • Miasto twórcze – poszerzanie kreatywnej współpracy, tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy
 • Miasto wartościowego wypoczynku – planowanie nowych atrakcji miasta i zadbanie o dotychczasowe miejsca wypoczynku
 • Odwrócenie negatywnej demografii – zwiększanie atrakcyjności miasta i odwrócenie trendów demograficznych

Łódź zachwycająca

 • inLodz21 – realizacja projektu Muzeum Cywilizacji będącego unikatem w skali europejskiej, który wyznaczy nowy poziom realizacji idei kulturowych w Łodzi
 • Miasto zeroemisyjne i czyste - troska o najwyższą jakość powietrza, wody i środowiska
 • Miasto aktywności obywatelskiej – zwiększenie zaangażowania łodzian i stworzenie unikatowego sposobu zarządzania miastem

Jak podkreśla prezydent Hanna Zdanowska, przedstawione założenia do strategii miasta są dokumentem otwartym, który poddany będzie jak najszerszym konsultacjom wśród wszystkich zainteresowanych.

- Wprowadzenie w życie nowej strategii nie będzie ani proste, ani gwałtowne. W wielu jej aspektach jednakże będziemy pionierami, wiele rozwiązań będziemy stosować jako jedni z pierwszych. Dzięki tym wszystkim działaniom stworzymy wyjątkowy, unikalny w skali Europy sposób zarządzania miastem. To stanie się naszym znakiem rozpoznawczym. To będzie nas wyróżniać na tle innych. Otwartość, obywatelskość, współtworzenie miasta – to będzie nasza łódzka droga do sukcesu – mówi Hanna Zdanowska i dodaje: - Chcę, by łodzianie mieszkali w swoim wymarzonym mieście. Chcę pomagać im w realizacji marzeń. By każdy łodzianin, który chce coś zrobić – choćby postawić ławkę w parku – miał tę możliwość, a urząd służył mu pomocą.

Więcej informacji o nowej strategii miasta >>>

Polecane aktualności

Łódź - fot. Archiwum UMŁ

O jakie kwoty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i na jakie inwestycje wnioskuje Łódź?

Marcin Masłowski / BRP

Miasto Łódź otrzymało już wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przeciwdziałanie... więcej

Pałac Poznańskich z nową iluminacją - fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację!

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

We wrześniu zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta... więcej

MOON Lodz - Paweł Łacheta / UMŁ

„MOON Lodz” świeci przy Piotrkowskiej 190

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Niedeptakowa, „górna” część ulicy wzbogaciła się w ostatnim czasie o kilka nowych lokali... więcej

Budowa Fuzji - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódzka Fuzja rośnie. Kolejne inwestycje w dawnym imperium Karola Scheiblera

Materiały prasowe/Tomasz Walczak - UMŁ

Na terenie pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera rozpoczęła się budowa dwóch nowych biurowców,... więcej

Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty - Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Południowa część placu Komuny Paryskiej, znana łodzianom jako Skwer Wiedźmina, zostanie... więcej