Zaczynamy wiosenne sprzątanie Łodzi

Mechaniczne czyszczenie jezdni, chodników i ścieżek rowerowych, "wymiatanie" piachu, niedopałów, resztek liści i gałęzi oraz zbieranie śmieci - zaczynamy wiosenne porządki w mieście. W kalendarzu co prawda jeszcze zima, ale prognozy pogody nie przewidują intensywnych opadów śniegu czy mrozu, więc nie ma na co czekać. Zwłaszcza, że coraz częściej do akcji chcą włączać się łodzianie: grupy uczniowskie, mieszkańcy osiedli, studenci.

fot. Monika Pawlak
Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka zapowiada rozpoczęcie wiosennych porządków.

- Firmy odpowiedzialne za sprzątanie miasta dostały już stosowne dyspozycje, w zależności od pogody prace porządkowe będą mniej lub bardziej intensywne. Oczywistym jest, że kiedy pada deszcze mycie jezdni czy zamiatanie śmieci nie ma sensu - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Porządki obejmą łącznie 2 mln metrów kwadratowych powierzchni, a większość prac ma się zakończyć do 21 marca czyli Dnia Wiosny. O ile oczywiście pogoda nie spłata figla i w połowie marca nie spadnie śnieg.

- Cieszy mnie społeczne zaangażowanie młodzieży, dostałam już wiele pytań o możliwość i posprzątania określonego terenu i ewentualne wsparcie z naszej strony, dlatego postanowiliśmy zaproponować zainteresowanym uczniom włączenie się do miejskiej akcji 20 lub 21 marca - dodała wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. - Pierwszy Dzień Wiosny z reguły uczniowie świętują, więc mają okazję wziąć udział w lekcji ekologii w praktyce. Wszyscy dostaną worki, rękawiczki, a zebrane śmieci odbierzemy ze wskazanych miejsc.

Dyrektorzy szkół podstawowych i średnich dostali już pełną informację w tej sprawie, wystarczy zgłosić grupę w Wydziale Gospodarki Komunalnej, wskazać teren jaki szkoła posprząta oraz dokładne miejsce gdzie worki ze śmieciami będą czekały na odbiór. Zapraszamy młodzież szkolną 21 lub 21 marca, ale oczywiście mogą się także zgłaszać w dowolnym terminie.

- Przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego wstępnie na kwiecień zapowiedzieli swoją akcję porządkową, ustalają teren jaki będą sprzątać. Także dostaną od nas worki i rękawiczki - dodała Małgorzata Ożegalska, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Miasto będą sprzątać pracownicy 19 firm, wyłonionych w przetargu. Firmy mają zakaz używania dmuchaw, za zlekceważenie polecenie są kary finansowe. Porządki obejmą oczywiście ulicę Piotrkowską oraz kompleksowe mycie Przystanku Centrum. Mycie dachu wiaty i jej górnych partii będzie się odbywać nocą, ponieważ konieczne jest wyłączenie trakcji tramwajowej.

- Prosimy łodzian o tolerancję, bo wieczorami czy wcześnie rano może być głośno, kiedy na ulicach będą pracować maszyny czyszczące. Ale im szybciej zaczniemy prace, tym szybciej miasto będzie czyste na wiosnę - dodała Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Grupy szkolne zainteresowane włączeniem się do porządków proszone są o zgłaszanie się do WGK:  tel. 42 638 54 53 lub e-mailem: czystosc@uml.lodz.pl

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej