Dla rodziców

29.03.2021 r.


11.01.2021 r.


18.11.2020 r.


07.04.2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się już święta, dlatego proponuję kilka prostych zabaw, które są związane z wielkanocnymi tradycjami i budowaniem rodzinnych więzi. Pamiętajmy, że przez zabawę maluchy poznają tradycję związane ze świętami.

1.Waletka (wybitka)

Polega na stukaniu się ugotowanymi jajkami. Wygrywa ten, którego jajko się nie rozbije lub ucierpi najmniej podczas wszystkich potyczek.

2.Rzucanie pisanek

Ta zabawa polega na rzucaniu do siebie (dziecko z rodzicem) pisanek. Przy każdym rzucie, w którym uda się złapać jajko i nie spadnie na ziemię, para oddala się od siebie o jeden krok. Zabawa kończy się, gdy pisanka wyląduje na ziemi.

3.Do koła

Należy przygotować słodkie podarunki (ciasteczka, lizaki, cukierki) dla każdego uczestnika zabawy. Układamy je na podłodze w kole. Koło można wyznaczyć przyklejając taśmę do podłogi lub dywanu. Każde dziecko turla jajko tak, żeby wtoczyło się do koła. Bierze ten słodycz najbliżej której zatrzyma się jajko. I tak po kolei.

4.Wierszyk z pokazywaniem

Jaskółeczka czarna (dziecko rozpościera ręce niczym skrzydła) strzałą niebo szyje, (dziecko biega i udaje ptaka)śpiewem wita wiosnę (dziecko nuci kiri kiri kiri)gniazdko młodym wije. (dziecko rękami imituje wicie gniazda)

Motylek cytrynek (dziecko kłania się)dziarską przybrał minę, (robi zawadiacką minę)I w moje okienko (dziecko w powietrzu pokazuje kwadrat jako okno)Puka leciuteńko (dziecko puka w okno)

Pobudka

Budzą się listeczki (dziecko się przeciąga)szemrzą wartko rzeczki, (pokazuje ręką wijącą się jak wąż rzekę i szumi)śniegi roztopione , (dziecko powoli kuca i kładzie się płasko na dywanie)W kałużę zmienione. (dziecko pokazuje skakanie w kałuży)

5.Przenoszenie jajek

Trzeba przygotować łyżki (plastikowe lub zwykłe) i ugotowane jajka. Zabawa polega na przeniesieniu na łyżce jajka z jednego miejsca do wyznaczonej mety. Urozmaiceniem może być slalom lub tor przeszkód.

6.Rzeżucha w skorupce

Potrzebna będzie skorupka jajka. Najlepiej z tego na miękko, bo łatwo wydobyć zawartość i zachować skorupkę w całości. Do oczyszczonej skorupki wkładamy kawałek waty i nasiona rzeżuchy, obficie podlewamy. By szybciej wyrosła należy ją wcześniej namoczyć w szklance z wodą. Dziecko na skorupce może narysować śmieszne miny.

7.Jajeczna girlanda

Trzeba dziecku wyciąć kilkanaście kolorowych lub białych jajek (ok. 10 cm wielkości). Prosimy by je ozdobiło w dowolny sposób: pomalowało, pokolorowało kredkami czy nakleiło wycinki z gazet)itd. Gotowe jajka możemy przykleić do paska z karbowanej bibuły, jedno obok drugiego. Pasek przymocowujemy do okna lub w inne dowolne miejsce

8.Skaczące jajko

Ta zabawa to bardziej doświadczenie chemiczne, ale daje wspaniałe efekty. Do szklanki lub słoiczka wkładamy jajko. Zalewamy octem tak, by pływało i pozostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie jajko delikatnie wyciągamy ze słoika i wycieramy. Jajko pozbawione jest skorupki. Możemy więc próbować odbijać. Zachowuje się jak kauczukowa piłeczka. Oczywiście rzucamy nim znacznie ostrożniej. Okazuje się, że błona jajka jest bardzo wytrzymała i lekko przezroczysta. Podświetlone jajko ukazuje całą swoją zawartość.


06.04.2020 r

Długotrwałe pozostanie w domu sprawia, że kończą nam się pomysły na dobrą zabawę z dziećmi. Dlatego proponujemy kilka zabaw z których państwo może chętnie skorzystacie. Serdecznie zapraszamy

1.Eksperyment

Zabawa ta rozwija koncentrację, wycisza i odpręża. Mogą bawić się w nią najmłodsi lub przedszkolaki. Potrzebne są:

 • strunowy woreczek (z plastikowym zapięciem)
 • przezroczysty żel do włosów
 • różne kulki i koraliki
 • taśma np. izolacyjna kolorowa

Na woreczku za pomocą taśmy wyklejamy koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.
Do woreczka wrzucamy 16 koralików (po 4 z każdego rodzaju) i wypełniamy niewielką ilością żelu, by koraliki mogły się swobodnie przesuwać. Woreczek przyklejamy za pomocą taśmy do okna lub ściany. Zadaniem jest umieszczenie
4 takich samych koralików w każdej figurze. Dla najmłodszych zabawą będzie samo przesuwanie koralików po woreczku.

2.Piankolina

To zabawa z masą, którą przygotowujemy razem z dzieckiem. Można z niej tworzyć babki, budowle ,zakopywać skarby i odciskać dłonie .Zabawa daje dużo radości
i pobudza wyobraźnię.

Co jest potrzebne:

 • 1kg mąki ziemniaczanej
 • jedno opakowanie pianki do golenia
 • odrobina płynu do mycia naczyń (biały lub bezbarwny)
 • duża kuweta do łączenia składników

Przygotowanie jest proste. Do kuwety wsypujemy mąkę, polewamy odrobiną płynu do naczyń i wyciskamy całą piankę do golenia. Łączymy wszystkie składniki ugniatając. Piankolinę można zabarwić na dowolny kolor wykorzystując barwniki spożywcze.

 1. Strzelająca butelka

To zabawa zręcznościowa, wymagająca precyzji i delikatności. Daje dużo radości nie tylko podczas strzelania, ale ustawianie kubeczków to super zabawa.

Potrzebujemy:

 • plastikową butelkę (np. 1,5l )
 • balon
 • folia aluminiowa
 • taśma klejąca
 • jednorazowe kubeczki do napojów (dowolna ilość, by zbudować piramidkę np. 15szt.)
 • ostry nożyk.

Przecinamy butelkę na wysokości 1/3 od góry. Naciągamy na gwint butelki balon tak, aby wystawał dzyndzel. Na ostre brzegi butelki naklejamy taśmę, aby się nie skaleczyć. Naboje do strzelania robimy ugniatając aluminiowe kuleczki. Zabawa polega na ustawianiu kubeczków w piramidkę. Na dole stawiamy np. 5 kubków, wyżej 4, następnie 3 i tak coraz wyżej. Strzelanie to włożenie do naszej butelki aluminiowej kulki. Łapiemy ją przez balon, naciągamy, celujemy do kubeczków
i puszczamy. Wygrywa ten, kto strąci najwięcej kubeczków. Jeśli balon zsuwa się
z gwintu proponuję przywiązać go sznurkiem. Aluminiowe naboje, kuleczki też nie mogą być za duże, bo będą w środku blokować się.

4.Skoki przez drabinkę

Skakanie pozwala nauczyć równowagi i skłania dziecko do wysiłku fizycznego który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju .Wystarczy wyciąć z gazety lub kolorowego papieru paski o dowolnej długości np.40 cm i grubości 5cm. Można tez użyć sznureczków Paski układamy na podłodze w dowolnych odstępach tak, by powstała drabinka. Zadanie polega na przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.

5.Losowanie zadań

To świetna zabawa dla całej rodziny. Na małych kartkach zapisujemy zadania
do wykonania np. 2 podskoki, zrób śmieszną minę, 5 przysiadów, gdzie jest ucho, stanie na jednej nodze, ile jest 2 + 2? Ilość zadań zależy tylko od naszej wyobraźni. Kartki wkładamy do pudełka lub innego pojemnika. Dziecko i rodzic po kolei losuje zadanie które musi wykonać. Możemy losować razem z dzieckiem i wspólnie pokazywać. Przy tej zabawie może być mnóstwo śmiechu

6.Wyścig żółwi

Potrzebne są woreczki z grochem. Jak ich nie mamy to wsypujemy groch, kaszę lub ryż do plastikowego woreczka na mrożonki i szczelnie zawiązujemy gumką. Zasady gry polegają na tym by dowolna ilość dzieci (lub dziecko) ustawiło się na starcie
w pozycji na czworaka. Każdy zawodnik na plecach kładzie woreczek i porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy
to miejsce(np. kolorową taśmą) i wracamy na start. Próbujemy pobić swój rekord
i dojść za każdym razem dalej. Jest to świetna zabawa, bo dzieci lubią rywalizację
i poprawiać swoje wyniki.


W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia informujemy, że wzrasta opłata stała od stycznia 2020 roku

z 270,00 zł na 390,00 zł. ( drugie dziecko 50% - 195,00 zł )

UCHWAŁA NR XVI/683/19 RADY MIEJSKIEJ W ŁODZI

z dnia 20 listopada 2019 r.

 

 Opłaty w żłobku nr 20:

 • opłata stała – 390 zł/co miesiąc,
 • wyżywienie – 4,50/stawka dzienna razy ilość dni roboczych w bieżącym miesiącu/ co miesiąc,
 • Rada Rodziców – 45 zł/co miesiąc,
 • rytmika – 7 zł/co miesiąc, dla chętnych,
 • gimnastyka korekcyjna – 17 zł/co miesiąc, dla chętnych,
 • wyprawka – 30 zł/opłata jednorazowa.

Opłaty powinny być wpłacane do 5-ego każdego miesiąca na konto.

 

Żłobek jest kameralny, jednogrupowy, dla dzieci od 1 do 3 roku życia.

Do pracy z dziećmi zatrudnionych jest 5 wychowawców i pielęgniarka.

O jakość spożywanych u nas posiłków dbają zatrudnieni w żłobku dietetyk i kucharz.

Respektujemy diety dzieci potwierdzone przez lekarza.

Kalendarium imprez:

Uroczystości okolicznościowe z udziałem rodziców

marzec/kwiecień – wielkanocne zajęcia plastyczne,

czerwiec - zakończenie roku szkolnego.

 

Pozostałe atrakcje to np.:

 • wyjścia do biblioteki – co miesiąc,
 • urodziny dzieci – co miesiąc,
 • spektakle teatralne – raz na kwartał,
 • zajęcia kulinarne.