Europejski Zielony Ład. Czy mamy szanse na unijne fundusze aby walczyć ze zmianami klimatycznymi?

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska reprezentowała 12 największych polskich miast w Brukseli na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów. W imieniu Unii Metropolii Polskich Hanna Zdanowska zaapelowała, by w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, powstał również program operacyjny, z którego środki byłyby przekazywane bezpośrednio miastom i samorządom.

Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska uczestniczyła w pierwszym w nowej kadencji posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli, gdzie reprezentowała Unię Metropolii Polskich. Tematem rozmów była nowa inicjatywa Komisji Europejskiej pn. Europejski Zielony Ład. Inicjatywa dotyczy przeciwdziałania negatywnym konsekwencjom zmian klimatycznych.

- Zależy nam bardzo, by środki przeznaczone na ten cel były również dedykowane bezpośrednio miastom, a nie tylko dzielone pomiędzy poszczególne państwa i rządy. W Brukseli, w imieniu Unii Metropolii Polskich apelowałam o stworzenie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, programu operacyjnego dedykowanego bezpośrednio miastom. To na miastach i lokalnych władzach będzie spoczywał ciężar transformacji i zapewnienia warunków do normalnego życia mieszkańcom – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Podczas posiedzenia Komitetu Regionów powołano m.in. doraźną komisję, która będzie zajmowała się Europejskim Zielonym Ładem. Jej członkiem, jako jedyna reprezentantka Polski, została prezydent Hanna Zdanowska. – Będę zabiegała, aby Europejski Zielony Ład stał się skutecznym i dostępnym dla Polaków narzędziem do przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu oraz łagodzenia skutków transformacji, przez jaką będą musiały przejść nasze społeczeństwa – dodaje prezydent Łodzi.

W ramach Unii Metropolii Polskich prezydent Hanna Zdanowska została szefową zespołu, który opracował tzw. ekostrategię dla samorządów. To zbiór zadań realizowanych w największych polskich miastach, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, dzięki którym w wymiarze lokalnym udaje się przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Prezydent Hanna Zdanowska mówi: – Zależy nam, aby nie skończyło się tylko na katalogu dobrych praktyk. Dlatego przygotowujemy projekty aktów prawnych, które skierujemy do naszego parlamentu.

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ, mówi: - Jako Unia Metropolii Polskich podkreślamy potrzebę zmiany obowiązujących regulacji prawnych. Np. konieczna jest zmiana zasad redystrybucji opłat środowiskowych, czy sposobu naliczania opłat za wycinkę drzew, która obecnie uzależniona jest tylko od gatunku i wieku drzewa, a zupełnie nie uwzględnia jego lokalizacji i roli w ekosystemie miasta. Niezbędnych zmian jest znacznie więcej. Po opracowaniu projektów Unia Metropolii Polskich przedłoży je rządowi i parlamentowi z nadzieją, że uda się nam skłonić rząd do skierowania większej uwagi na aspekty środowiskowe oraz by przystąpił do Europejskiego Zielonego Ładu.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Łódź -  fot. Archiwum UMŁ

O jakie kwoty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i na jakie inwestycje wnioskuje Łódź?

Marcin Masłowski / BRP

Miasto Łódź otrzymało już wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przeciwdziałanie... więcej

Pałac Poznańskich z nową iluminacją -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację!

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

We wrześniu zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta... więcej

MOON Lodz -  Paweł Łacheta / UMŁ

„MOON Lodz” świeci przy Piotrkowskiej 190

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Niedeptakowa, „górna” część ulicy wzbogaciła się w ostatnim czasie o kilka nowych lokali... więcej

Budowa Fuzji -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódzka Fuzja rośnie. Kolejne inwestycje w dawnym imperium Karola Scheiblera

Materiały prasowe/Tomasz Walczak - UMŁ

Na terenie pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera rozpoczęła się budowa dwóch nowych biurowców,... więcej

Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty -  Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Południowa część placu Komuny Paryskiej, znana łodzianom jako Skwer Wiedźmina, zostanie... więcej