Gorączka świątecznych zakupów. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi, jak nie dać się oszukać

Lepiej kupić w sklepie czy w internecie? Czy można zwrócić prezent od św. Mikołaja? Jak nie dać się nabrać na świąteczną promocję?

fot. CC0 license
Gorączka świątecznych zakupów. Miejski Rzecznik Konsumentów radzi, jak nie dać się oszukać

Rzecznik Praw Konsumenta ma w okresie bożonarodzeniowym równie dużo pracy, jak sprzedawcy w centrach handlowych. W pośpiechu kupowane są prezenty, zawierane umowy i usługi. Niefrasobliwość, brak wiedzy klientów, a także przedkładanie chęci zysku ponad wszystko sprawiają, że koniec roku obfituje w skargi i prośby o interwencję. 

Jak zadbać o interesy konsumenckie w okresie świątecznych przygotowań opowiedziała Anna Mlostoń-Olszewska, która od lat pełni funkcję Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów w Łodzi:

- Od kilku lat notujemy regularny wzrost liczby rozpatrywanych skarg dotyczących naruszenia praw konsumentów, szczególnie wysokie ich natężenie notowane jest w okresie przedświątecznym. Skargi dotyczą wszystkich typów transakcji: zakupów dokonywanych tradycyjnie, przez Internet czy na pokazach. Wzmaga się również liczba wniosków dotyczących usług telekomunikacyjnych czy telewizyjnych oraz związanych z dostarczaniem zakupionych towarów. Ostateczne dane o ich liczbie będą znane do końca marca, obecne szacujemy, że w 2019 roku biuro Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta otrzymało 2000 skarg i 8000 wniosków o interwencję lub konsultację.

Rośnie świadomość klientów, co widać nie tylko w coraz wyższych liczbach zgłoszeń do specjalistów z dziedziny prawa konsumenckiego, ale też coraz częściej zgłaszają się oni przed zawarciem umowy w celu jej skonsultowania. - Takiej pomocy również udzielamy - zadeklarowała Anna Mlostoń-Olszewska.

Zmieniająca się w szybkim tempie rzeczywistość nie zawsze idzie w parze z dostosowywaniem regulacji prawnych w zakresie relacji klient-sprzedawca. Do jednych z trudniejszych należą kwestie zadośćuczynienia i odszkodowania za uszkodzenie, utratę lub opóźnienie dostarczenia towaru. Orzecznictwo sądowe w tej sprawie częściej dotyczy spraw, w których sąd odrzuca roszczenia poszkodowanych klientów. Pomocy udziela nie tylko rzecznik, ale także liczne organizacje konsumenckie. Najbardziej podstawowa wiedza dotyczy np. prawa do dokonania zwrotu towaru, gdyż inne zasady obowiązują w przypadku zakupów w siedzibie sprzedawcy, inne poza siedzibą i przez Internet.

Rzecznik zwróciła również uwagę na fakt, że nie każdą przesyłkę można zwrócić do sprzedawcy, nie jest to możliwe, gdy otwarcie opakowania naruszałoby zasady higieny. Widoczne uszkodzenia paczki wymagają spisania protokołu szkody przy jej dostawcy, a gdy przesyłka nie dojdzie w terminie istnieje możliwość odstąpienia od umowy. Informacji oraz pomocy w procedurach sądowych udziela Anna Mlostoń-Olszewska, która służy mieszkańcom Łodzi olbrzymim doświadczeniem i niezwykle życzliwym podejściem, podobnie jak pozostali pracownicy Biura Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta w Łodzi.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej