II tura wyborów prezydenckich. Wyjeżdżasz z Łodzi – odbierz zaświadczenie o prawie do głosowania

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. Łodzianie, którzy planują wakacyjny wyjazd w tym czasie, mogą do piątku do godz. 20.00, pobrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie poza miejscem zamieszkania.

Katarzyna Korowczyk, pełnomocnik prezydenta miasta ds. wyborów mówi: - Osoby, które zamierzają opuścić miejsce zamieszkania i wyjechać poza Łódź, a jednocześnie chciałyby zagłosować w II turze wyborów prezydenta RP, mogą pobrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu. Podkreślam, że zaświadczenie to potrzebne jest tylko osobom wyjeżdżającym z Łodzi. Niestety obserwujemy, że zgłaszają się po nie również łodzianie, którzy nie planują wyjazdu z miasta. Ponieważ wciąż obowiązują obostrzenia epidemiologiczne spowodowane zagrożeniem koronawirusem, apelujemy aby po zaświadczenia zgłaszały się tylko osoby faktycznie planujące wyjazd poza Łódź. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego tłoku przy ich wydawaniu.

Jak podkreśla Katarzyna Korowczyk osoby, które w I turze na podstawie zaświadczania głosowały poza Łodzią, nie muszą w II turze głosować w tym samym miejscu. Na podstawie tego zaświadczenia mogą w najbliższą niedzielę zagłosować w komisji wyborczej właściwej dla miejsca zamieszkania.

- Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osób, które na swój własny wniosek, przed I turą wyborów, zostały dopisane do spisu wyborców w gminie, gdzie zaplanowały wakacje. Te osoby, aby zagłosować w II turze wyborów, muszą udać się do miejsca, w którym głosowały w I turze lub do piątku uzyskać stamtąd zaświadczenie umożliwiające głosowanie poza miejscem zamieszkania. Nie jest to sytuacja komfortowa dla wyborców, ale jak podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza, te przepisy obowiązują od dawna – dodaje pełnomocnik prezydenta miasta ds. wyborów.

Urząd Miasta Łodzi wydłużył w piątek, 10 lipca, godziny urzędowania (do godz. 20.00), tak aby każdy łodzianin wyjeżdżający na wakacje mógł pobrać zaświadczenie i zagłosować w czasie urlopu poza miejscem zamieszkania.

Lila Hebel, kierownik oddziału ludności UMŁ apeluje, by łodzianie zgłaszali się po zaświadczenia umożliwiające udział w wyborach do lokalizacji zgodnych z miejscem zamieszkania.

– Generowanie i przesyłanie zaświadczeń między lokalizacjami wydłuża czas uzyskiwania dokumentu i wydłuża kolejki. Do tej pory wydaliśmy ponad 18 tys. zaświadczeń. Wydajemy je do piątku włącznie, do godziny 20.00, ale apeluję, by nie odkładać wizyty w urzędzie na ostatnią chwilę. Podkreślam, że osoby, które przebywają na terenie Łodzi nie muszą zgłaszać się po takie zaświadczenie i głosują normalnie w swoich obwodach – dodaje Lila Hebel.

Przypomnijmy, że odbiór zaświadczeń jest możliwe w następujących lokalizacjach Urzędu Miasta Łodzi:

  • ul. Piotrkowska 110 (Pasaż Schillera),
  • ul. Zachodnia 47,
  • al. Politechniki 32,
  • ul. Krzemieniecka 2b,
  • al. Piłsudskiego 100.

 

 

Polecane aktualności

Autobus MPK -  fot. Archiwum UMŁ

Pierwsze elektryczne autobusy w Łodzi

MPK-Łódź

MPK–Łódź wybrało najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dostawę 17 autobusów elektrycznych.  To... więcej

Skrzyżowanie ulic Giewont i Kalatówki -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź Buduje drogi na Sikawie

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Zamiast kałuż, kurzu i dziur, równe drogi z chodnikami i zieleńce. Kolejne ulice na Sikawie... więcej

Pusta klasa szkolna -  fot. licencja CC0

Czy 1 września uczniowie wrócą do szkół? Samorządy czekają na wytyczne rządu, których nie ma

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Sytuacja jest niepewna, bo liczba zakażeń w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, a Ministerstwo... więcej

Centrum Rentgenowskie w poradni przy al. Piłsudskiego 157 -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

W miejskiej poradni zdrowia powstało nowoczesne Centrum Rentgenowskie

BRP

W poradni przy al. Piłsudskiego 157 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew powstało... więcej

Festiwal Światła 2019 na ul. Piotrkowskiej (zdjęcie archiwalne) -  fot. Archiwum UMŁ

W Łodzi łączą się dwie instytucje i pięć domów kultury. Cel - większa dostępność kultury w dobie pandemii

BRP

Sieciowanie instytucji kultury to połączenie dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi (Akademickiego... więcej