Łódź też potrzebuje wsparcia ze środków unijnych na walkę z koronawirusem

- Co w zakresie walki z koronawirusem może zrobić marszałek województwa łódzkiego? – pytał Marcin Bugajski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.

- Na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej 11 marca zwołano nadzwyczajną sesję Sejmiku Województwa. Apelowaliśmy wówczas o działania w walce z koronawirusem. Usłyszeliśmy od marszałka, że rząd Prawa i Sprawiedliwości doskonale sobie poradzi i nie powinno mu się przeszkadzać. 16 marca wystosowaliśmy wniosek z informacją, że są możliwości przesunięcia pieniędzy unijnych i otrzymania wsparcia do walki z koronawirusem, podobnie jak robi to województwo mazowieckie. Marszałek zaczął coś robić, ale i tak mamy dwutygodniowe opóźnienie w stosunku do Mazowsza, które już pieniądze wydaje. Apelujemy o szybsze działania, ponieważ pieniądze są natychmiast potrzebne, aby kupować odpowiedni sprzęt. Środki finansowe przenoszone są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Propozycja do Unii Europejskiej została już wysłana. Teraz powinniśmy powiedzieć beneficjentom z jakich działań te pieniądze są zabierane, tak aby ci, którzy planowali projekty, wiedzieli, że tych środków nie będzie. O wszystkich ważnych decyzjach trzeba komunikować. Musimy dostać informacje, do jakich szpitali trafią dofinansowania i jaki sprzęt zostanie zakupiony. Mieszkańcy regionu łódzkiego muszą znać konkretne decyzje. Urząd Marszałkowski nie może działać w oderwaniu od społeczeństwa – dodał radny Marcin Bugajski.

- Łódź powinna być szczególnie uwzględniona w podziale środków finansowych – powiedział Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych KO.

- To w łódzkich placówkach medycznych prowadzi się testy i w łódzkim szpitalu jest najwięcej pacjentów z całego województwa. Skutki epidemii są największe w obiektach w naszym mieście. A także pieniądze, które Urząd Marszałkowski przeznacza na wspieranie przedsiębiorczości, powinny być odpowiednio podzielone, uwzględniając też charakter branż w każdym z powiatów województwa łódzkiego. Epidemia nie wszystkie obszary przedsiębiorczości dotknie w tym samym zakresie. Przetwórstwo żywności, energetyka, przemysł materiałów budowlanych stracą na pewno mniej, niż inne dziedziny. Łódź ze swoją zróżnicowaną strukturą branż zostanie bardziej dotknięta skutkami epidemii, niż na przykład powiat, w którym jest tylko przetwórstwo żywności czy produkcja energii. Warto zwrócić na to uwagę przy rozdzielaniu środków – dodał radny Mateusz Walasek. 

Polecane aktualności

Punkt Informacyjny dla Przedsiębiorców

BRP

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Sars-CoV-2, Urząd Miasta Łodzi oraz Powiatowy Urząd... więcej

Ulica Matowa przeszła kompleksową modernizację.  -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódź Buduje. Asfaltowa Matowa

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kolejna gruntówka zyskała utwardzoną nawierzchnię. Zakończyliśmy prace na ul. Matowej na Rudzie... więcej

WTBS obniża stawki czynszu najemcom lokali użytkowych  -  fot. Archiwum UMŁ

WTBS obniża stawki czynszu najemcom lokali użytkowych

Jolanta Baranowska / BRP

Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zdecydowało, że będzie realizowało taką samą politykę... więcej

Wsparcie dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi

Monika Pawlak

Jednorazowe pożyczki z Funduszu Pracy do 5 tys. zł z przeznaczeniem na koszty bieżącej działalności... więcej

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki składający się z najbliższych współpracowników i ekspertów. -  fot. Witold Ancerowicz

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała, w czwartek 2 kwietnia, o powstaniu zespołu... więcej