Miejskie instytucje kultury włączają się w działania szkół w Łodzi

Pomagają poznać łódzkie dziedzictwo, rozwijać twórczość, kreatywność i zrozumieć skomplikowane zjawiska naukowe, a ich propozycje wzbogacają program nauki zdalnej. Więcej informacji poniżej, a w załączniku oferta instytucji kultury.

Łódzkie instytucje kultury przygotowały 52 propozycje nowoczesnych, internetowych form wsparcia edukacji szkolnej w czasie pandemii.
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Nowoczesna edukacja kulturalna w łódzkich szkołach

Obecna sytuacja związana z epidemią spowodowała, że szkoły zmuszone są prowadzić zdalne nauczanie. Dla wielu nauczycieli, rodziców i opiekunów edukacja zdalna jest nowym wyzwaniem. Z pomocą ruszyły instytucje kultury przygotowując aż 52 propozycje dla szkół, nowoczesnych, internetowych, form wsparcia edukacji dzieci i młodzieży. Są to interaktywne zajęcia online. Obejmują zarówno ofertę teatralną, plastyczną, jak i np. spacery wirtualne po muzeach, czy formy zabaw edukacyjnych dla najmłodszych. Za całość pomysłu odpowiadają Wydziały Edukacji i Kultury pod egidą wiceprezydent miasta Łodzi Małgorzaty Moskwa-Wodnickiej.

- Nowoczesna edukacja kulturalna oraz ten bardzo trudny czas nauki zdalnej stawia przed nami wielkie wyzwania organizacyjne i techniczne. Wiemy, że dla wielu nauczycieli, rodziców i opiekunów edukacja tego typu jest wręcz bardzo wymagającym wyzwaniem, a szczególnie utrzymanie zainteresowania ucznia, jego koncentracji. Chcemy przyjść z pomocą pedagogom oraz uczniom. I tu bardzo dziękuję za to, że miejskie instytucje kultury wpisały się w działania wielu szkół i placówek edukacyjnych w Łodzi. Ich propozycje, a jest ich ponad 50, wzbogacają program i proces edukacji, pomagają poznać łódzkie dziedzictwo, rozwijać twórczość, kreatywność, a bywa, że nawet zrozumieć skomplikowane zjawiska naukowe - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi. - W związku z tym zdecydowaliśmy się przygotować propozycję ofert online, opartych na interakcji. Intencją akcji, jest umożliwienie uzupełnienia planów zajęć szkolnych, zajęć pozalekcyjnych o ofertę miejskich instytucji kultury. Celem akcji jest również wsparcie grona pedagogicznego i rodziców, którzy przecież muszą dzisiaj występować także w roli nauczycieli domowych wspierając rozwój swoich dzieci.

Miejskie instytucje kultury wpisały się tym samym w działania wielu szkół i placówek edukacyjnych w Łodzi.

- Chcemy przyjść z pomocą pedagogom oraz uczniom przekazując gronu pedagogicznemu za pomocą standardowych kanałów komunikacyjnych w placówkach, bądź za pomocą platformy Teams ofertę online z miejskich instytucji kultury. Skomunikujemy bezpośrednio pedagogów, liderów, edukatorów i animatorów, którzy w sporej grupie współpracują już ze szkołami, ale chętnie zorganizują zajęcia także na szkolnych platformach. Dzięki temu mamy szansę zainteresować w pełni łódzkie grono pedagogiczne i „przyjść z wizytą online” do szkół, klas i grup. Spróbujmy w tym trudnym czasie i w odmiennych warunkach nawiązać nowe relacje, ale dające nadzieję na kolejne spotkania w przyszłości – we właściwych codziennych realiach - dodaje Jolanta Sławińska-Ryszka, pełnomocnik prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej ds. edukacji kulturalnej.

Już są pierwsze efekty działań instytucji kultury, szkół i urzędu, zgłaszają się pierwsze szkoły. Dyrektor Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 111, pani Małgorzata Tomaszewska podkreśliła w swojej wypowiedzi, że nauczanie to nie tylko realizowanie planu programowego:

- Brakuje bardzo takiego bezpośredniego kontaktu z teatrem, muzeum, galeriami. Taka forma online nie zastąpi całkowicie wizyty osobistej ucznia w wymienionych miejscach, ale daje możliwość po pierwsze wzbogacenia oferty edukacyjnej, a po drugie jest to forma przypominania o kulturze, co jest bardzo ważne dla rozwoju ucznia i jego późniejszych zachowań przy poszukiwaniu oferty instytucji kultury.

Szczegóły organizacyjne (daty, godziny), techniczne (obsługa za pomocą platformy zoom, Teams, bądź innej aplikacji) oraz dotyczące materiałów (co będzie potrzebne podczas zajęć) można będzie uzgadniać bezpośrednio z osobami wskazanymi przez instytucje do kontaktu. W razie dodatkowych pytań do dyspozycji pozostaje adres e-mail: edu.kul@uml.lodz.pl. Ludzie kultury czekają na spotkanie z uczniami i nauczycielami.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej