Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych Ryszarda Henryka Chojnackiego pt. „Samorodki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

„Samorodki” to prowadzony od kilku lat zbiór drobnych rzeźb wykonanych z ceramiki, przeznaczonych jako obiekty sensoryczne, tzn. przystosowane do poznawania ich poprzez dotyk. Zawarte w cyklu rzeźby przyjmują różne postaci. Niektóre wyglądają jak muszle i szczątki morskich istot (zbiór „Muszle”), inne przyjmują kształt kręgów (zbiór „Kręgi”), jeszcze inne inspirowane są wzornictwem dawnych ludów (zbiór „Dziecki” i „Jętki”), by w końcu przyjmować kształt bezpośredniego odcisku dłoni, które są w stanie przyjąć najróżniejsze formy (zbiór „Ślady”).

Kilka słów o swoich pracach od Autora: „Ceramika jest techniką rzeźbiarską, z którą miałem kontakt od najmłodszych lat, ponieważ moja matka – Anna Mackiewicz-Chojnacka – jest malarką i rzeźbiarką specjalizującą się w ceramice. Jako najważniejszą cechę ceramiki uznaję jej wszechstronność. Dzięki barwnikom może przybrać dowolny kolor, jest dość trwała i można w niej opracować różne tekstury, od gładkich wypolerowanych powierzchni po porowate i szorstkie. Te wartości sensoryczne ceramiki wyróżniają ją spośród innych materiałów, dzięki czemu sprawia wrażenie wyjątkowo przyjaznej człowiekowi.”

Ryszard Henryk Chojnacki – ukończył szkołę plastyczną ze specjalizacją grafiki komputerowej w Bydgoszczy, aktualnie jest studentem Instytutu Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W czerwcu tego roku obronił pracę licencjacką, natomiast od października kontynuuje ten sam kierunek studiów – rzeźbę.

W sobotę (7.12.2024 r.) od godziny 13.00 w pawilonie wejściowym Palmiarni serdecznie zapraszamy na wernisaż prac oraz spotkanie z Autorem, podczas którego opowie o swojej pasji, rzeźbach, a także zdradzi sekrety ich powstawania.

Wstęp na wystawę oraz wernisaż jest bezpłatny.

Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 - 16.00.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej