Wiwat Biało-Czerwona!

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Mieszkańcy Łodzi przeszli z flagą z pasażu Schillera na Stary Rynek.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
25 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (25)

Pochód z flagą został wymyślony przez łódzkich harcerzy z Chorągwi Łódzkiej ZHP wiele lat temu. Co roku towarzyszył obchodom z okazji święta flagi, jak i patriotycznym marszom z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. W tym roku na czele pochodu szli studenci łódzkich uczelni w strojach ludowych i narodowych  - członkowie Akademickiego Zespołu  Pieśni i Tańca "Kujon".
Flagę prowadzili też przedstawiciele miasta Łodzi.

-  Po raz pierwszy polskie barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu z 7 lutego 1831 roku. Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919. Kolejna ważna data, którą należy zapamiętać to 20 lutego 2004 roku, kiedy Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm. Pamiętajmy o symbolice naszych barw: biel to czystość i szlachatność, czerwień - hołd dla krwi przelanej w obronie ojczyzny. Będźmy dumni z naszych barw - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

- Barwy te są z nami w chwilach radosnych, jak i podczas ważnych rocznic, upamiętnień wydarzeń martyrologicznych. Towarzyszą ważnym spotkaniom i jednoczymy się pod tymi symbolami - powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Motyw bieli i czerwieni spotykamy w historii Polski od najdawniejszych czasów. Opis białego orła na czerwonym tle pojawia się w zapisach Jana Długosza na temat bitwy pod Grunwaldem. Białe i czerwone akcenty charakteryzowały też husarskie zbroje, a dwubarwne rozetki przyozdabiały stroje podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji III Maja. W nich witano również bohaterów ojczyzny po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. W ustawie z 1919 r. doprecyzowano szczegółowo wygląd flagi i godła, przy czym większość zasad obowiązuje do tej pory. Proporcja flagi powinna wynosić 5:8, a oba pasy muszą być równe. Flagę można zawiesić również w porządku pionowym, wówczas biały pownien być zawsze po lewej stronie, a w rozetce - w środku okręgu. Barwy narodowe podlegają szczególnej ochronie - flaga nie powinna upadać na ziemię, być niszczona, uszkodzona, usunięta z miejsca ekspozycji.

Wybór dnia 2 maja na święto flagi nie jest również przypadkowy. Starsi Polacy pamiętają, że w okresie PRL był to przygnębiający dzień. W pośpiechu zdejmowano flagi po obchodach pierwszomajowych. Tymczasem w historii data 2 maja zapisana była  jako dzień szczególny. W 1945 r., tego dnia, Polacy zatknęli biało-czerwoną flagę na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, symbolicznie obwieszczając zdobycie miasta i koniec wojny. 

Łódzka flaga liczy 123 metry , symbolicznie nawiązujące, do lat zaborów, czasu gdy Polacy w szczególności, chociaż tajnie, pielęgnowali pamięć i szacunek do swoich barw.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej