Współpraca miejskich prawników ze studentami

Najzdolniejsi studenci prawa uczyli się od radców prawnych łódzkiego magistratu - m.in. na przykładzie walki miasta z dopalaczami i gangiem wyłudzającym kamienice

Najzdolniejsi studenci prawa uczyli się od radców prawnych łódzkiego magistratu - m.in. na przykładzie walki miasta z dopalaczami i gangiem wyłudzającym kamienice / fot. Radosław Jóźwiak
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

20 studentów prawa z Uniwersytetu Łódzkiego, członków Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA uczestniczyło dziś w śniadaniu z radcami prawnymi pracującymi w Urzędzie Miasta Łodzi oraz jednostkach budżetowych miasta. Młodych kandydatów na prawników w Małej Sali Narad UMŁ powitał wiceprezydent Krzysztof Piątkowski

- To miejsce, w którym zaczęła się historia łódzkiego samorządu. To ważne, bo chcę podkreślić, że samorząd nie byłby taki, jaki jest bez naszych prawników. Bowiem codziennie zdarza się, że prosimy naszych radców prawnych o pomoc w różnorodnych sprawach, bez rozwiązania których miasto nie mogłoby się rozwijać – mówił wiceprezydent.

Wtórowali mu obecni podczas spotkania prawnicy miasta: mec. Marcin Górski, dyrektor Biura Prawnego UMŁ oraz mec. Sebastian Bohuszewicz i mec. Wojciech Wiszowaty, mec. dr Jarosław Stasiak, mec. Wojciech Barczyński, mec. Agnieszka Barczyńska, mec. Piotr Olszowiec, mec. Joanna Hahn-Kona i mec. Łukasz Ślufik.

- Prowadząc sprawy, gdzie stroną jest miasto, możemy wykazać się znajomością prawa, o którym zapomnieli inni prawnicy lub sędziowie (...) W praktyce bardzo ważna jest narracja, którą się zbuduje – trzeba zaciekawić sąd, zwrócić uwagę na najważniejsze fakty, nie można zanudzić, trzeba przekonać sąd, który przecież też kieruje się emocjami. Nasze procesy trwają nieraz po kilka lat, nierzadko są monotonne, ale osiągają wartość nawet 150 mln zł, trzeba być cierpliwym i wytrwałym (...)  W swoich zespołach chętnie widzimy radców będących świeżo po aplikacji, otwartych, chętnych do pracy zaangażowanych (..) – mówili mecenasi.

Podczas spotkania studenci mogli porozmawiać o zakresie, tematyce, różnorodności czy wartości spraw, w których uczestniczą reprezentujący miasto radcowie. Były to m.in. zagadnienia takie jak:

  1. ochrona własności nieruchomości miejskich przed wyłudzeniami,
  2. walka miasta z dopalaczami,
  3. organizacja wielkich procesów sądowych,
  4. obsługa prawna wielkich inwestycji,
  5. organizacja pracy i sytuacji zawodowej służb prawnych miasta, liczących łącznie ponad 100 radców prawnych,
  6. obsługa prawna wdrożeń informatycznych,
  7. obsługa prawna sporów o odszkodowania za szkody na osobie.

- W magistracie oczekuje się od nas kreatywności. Nie możemy poprzestać na tym, żeby powiedzieć, że czegoś nie można zrobić. Musimy powiedzieć, jak to należy wykonać. I muszę powiedzieć, że to bardzo fajna praca. Jednocześnie, kiedy tu przyszedłem, byłem zaskoczony niebywałym poziomem merytorycznym zespołu – podkreślał mecenas Marcin Górski, dyrektor Biura Prawnego UMŁ, dodając: - Są miejsca, w których można zarobić większe pieniądze, ale tutaj mamy poczucie udziału w czymś ważnym. Tutaj patrzymy, jak się tworzy miasto.

Młodzi goście mieli również okazję uczestniczyć w odprawie przedsesyjnej dla radców prawnych oraz przysłuchiwali się sesji Rady Miejskiej w Łodzi.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej